Deweloper udostępnia wskazówki, jak zainstalować Windows 11 na Surface Duo

Deweloper udostępnia wskazówki, jak zainstalować Windows 11 na Surface Duo

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:24
11.03.2022
2352 wyświetlenia

We wrześniu 2020 roku miała miejsce premiera Surface Duo, pierwszego składanego smartfona z Androidem i dwoma ekranami Microsoftu. Został on zapowiedziany wraz z Surface Neo, nieco większym składakiem z Windows 10X, który ostatecznie się nie ukazał. Nie pozostało więc nic innego, jak próbować zainstalować Windows na Duo. W końcu się to udało.

Oczywiście instalowanie systemu desktopowego na smartfonie jest raczej wyczynem z pogranicza developerki i hakerstwa, aniżeli sposobem na zwiększenie jego produktywności. Nawet jeśli system działa w miarę stabilnie i uda się doprowadzić sterowniki do porządku, to z uwagi na baterię nieprzystosowaną do środowiska desktopowego i inne mankamenty takie doświadczenie będzie pożądane tylko dla hobbystów. Poza tym w przypadku Surface Duo mamy wyjątkowo dopracowaną integrację Androida i aplikacji Microsoftu pod kątem dwóch ekranów. Tak czy inaczej modderowi i — jak sam się przedstawia — developerowi, gamerowi, weebowi i studentowi informatyki — Simone'owi Franco udało się dokonać całkiem niezłej implementacji.

Deweloper posiłkował się instrukcjami opublikowanymi przez Gustave'a Monce'a. Udostępnił on wczesną wersję zapoznawczą prac, które wykonał przy Surface Duo. W tweecie powyżej znajdują się linki do przewodnika, UEFI i sterowników. Dzięki temu każdy zainteresowany może spróbować postawić Windows 11 na swoim Surface Duo.

Projekt jest kompatybilny z Surface Duo pierwszej generacji w wersji 128 GB (odblokowanym lub AT&T) z Androidem 10 i 11. Można też próbować instalacji na wariancie 256 GB, choć deweloper aktualnie celuje tylko w ten pierwszy. Trzeba też podkreślić, że metoda nie działa na smartfonie 2. generacji.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/developer-dual-boot-windows-on-surface-duo

Polecamy również w kategorii Surface Duo