Tryb desktopowy na Surface Duo z Androidem 12L

Tryb desktopowy na Surface Duo z Androidem 12L

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/31/2022, 2:30 PM

Liczba odsłon: 1060

Wydana niedawno aktualizacja Android 12L na Surface Duo i Duo 2 wprowadza nie tylko zmiany wizualne, takie jak nowe tła ekranu, ulepszenia interfejsu, ale też nowe funkcje. To między innymi nowe menu pióra czy też nieopisana wcześniej funkcja wymuszania trybu desktopowego, która wydaje się szczególnie interesująca.

Shane Craig, entuzjasta Surface Duo, ujawnił funkcję, która pozwala urządzeniu zyskać dostęp do PC z Windows za pomocą aplikacji Remote Desktop Program (RDP). Twierdzi on, że otrzymał o niej informacje od użytkownika Twittera, który podłączył Surface Duo do stacji dokującej. Na wideo, które Craig udostępnił na YouTube, możemy zobaczyć demonstrację tego procesu, a konkretnie — funkcji o nazwie Force Desktop Mode.

Warto tu podkreślić, że funkcja nie jest dostępna od ręki dla przeciętnego użytkownika, bowiem została umieszczona w trybie dla programisty ("Developer Mode"). Można ją aktywować dopiero po włączeniu tego trybu w Ustawieniach. Dopiero wtedy można włączyć przełącznik wymuszenia trybu desktopowego, który według opisu wymusza eksperymentalny tryb desktopowy na dodatkowych ekranach.

Po aktywowaniu, gdy urządzenie jest zadokowane do tej samej stacji, co monitor, klawiatura i mysz, na samym Surface Duo nie widać jeszcze żadnych zmian. Dopiero monitor pokaże ikonę aplikacji RDP, którą można kliknąć. Dzięki temu uzyskamy możliwość połączenia się z komputerem z Windows w sieci lub w chmurze. Umożliwia to również dodawanie większej liczby komputerów i podłączanie innych aplikacji.

Sama funkcja nie została jeszcze najprawdopodobniej ukończona i może nie być dostępna u wszystkich. Jest ona jednak całkiem obiecująca, zwłaszcza dla scenariuszy mobilnych, w których potrzebujemy doświadczenia PC. Pod pewnym względem przypomina to interfejs Continuum z Windows 10 Mobile, z tym że na monitorze nie zobaczymy Androida w wersji desktopowej, lecz pulpit zdalny innego peceta.