Schowek systemowy podwójnie ulepszony!

Schowek systemowy podwójnie ulepszony!

 Amadeusz Labuda
Amadeusz Labuda
11:09
13.02.2018
0 komentarzy
1164 wyświetlenia

Podczas ubiegłorocznej konferencji Build 2017 ze strony Microsoftu pojawiło się mnóstwo obietnic i zapewnień, dotyczących nowych funkcji mających trafić do Windows 10. Jedną z najciekawszych z nich okazał się być schowek korzystający z rozwiązań chmurowych, dzięki czemu możliwe ma być zastosowanie techniki kopiuj/wklej pomiędzy różnymi urządzeniami. Niestety, od samej konferencji minęło już sporo czasu zaś efektów nadal nie widać – co prawda w jednej z kompilacji testowych kilka miesięcy temu pojawił się sam mechanizm schowka, lecz był on zupełnie niefunkcjonalny. Niemniej, wygląda na to, że już niebawem może się to zmienić.

Przy pracy na wielu komputerach nowy schowek okaże się niezastąpiony

Kilka dni temu światło dzienne ujrzał wniosek patentowy Microsoftu, opisany jako Interacting with Clipboard Store (interakcja ze schowkiem). Pomijając już cały techniczny żargon użyty do opisania nowego mechanizmu, w oczy rzuca się z przede wszystkim wzmianka o operacji transferu pomiędzy urządzeniami i towarzysząca jej grafika. Wynika z niej nie tylko, że możliwe będzie przesyłanie zawartości schowka pomiędzy urządzeniami, lecz również to, że towarzyszyć będzie temu procesowi stosowne okienko GUI. Ma ono za zadanie nie tylko umożliwić nam podgląd wklejanej zawartości, lecz również wybór pomiędzy rozmaitą skopiowaną wcześniej zawartością. Ma to wyjątkowo duże znaczenie z praktycznego punktu widzenia – to, co powstanie przy okazji tworzenia chmurowego schowka najłatwiej bowiem określić jako multi-schowek. Dzięki niemu możliwe będzie przechowywanie chociażby kilku odmiennych fragmentów tekstu w wygodnym miejscu, dzięki czemu żmudne wypełnianie rubryk w dokumentacji stanie się prostsze i mniej nużące niż kiedykolwiek!

Jedna z grafik zawartych w patencie

Jak łatwo zauważyć, korzyść z opracowywanego przez Microsoft rozwiązania będzie podwójna – nie tylko umożliwi ono przesyłanie skopiowanej zawartości na inne urządzenia z pominięciem dodatkowych aplikacji, lecz jednocześnie otworzy przed nami całkowicie nowe możliwości przechowywania wielu skopiowanych elementów w tym samym czasie. Oczywiście aby skorzystać z możliwości transferu zawartości na inne urządzenie, konieczne będzie zalogowanie na każdym z nich tego samego użytkownika, jednak wydaje się to zaledwie drobną niedogodnością – możliwe też, że z biegiem czasu ograniczenie to zostanie w jakiś sposób wyeliminowane. Jakkolwiek by nie było, na wprowadzenie nowego schowka przyjdzie nam poczekać jeszcze trochę – najprawdopodobniej nie pojawi się on w stabilnej wersji systemu przed wprowadzeniem aktualizacji Redstone 5.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/new-patent-provides-clues-to-windows-10-cloud-clipboard-features

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor