Power Throttling, czyli spore oszczędności baterii w Redstone 3

Power Throttling, czyli spore oszczędności baterii w Redstone 3

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
01:09
20.04.2017
0 komentarzy
1567 wyświetleń

Większość użytkowników Windows uruchamia jednocześnie wiele aplikacji, co zwykle przekłada się na szybszy drenaż baterii. W ostatniej kompilacji Insider Preview (build 16176) zadebiutowała funkcja czerpiąca z najnowszych krzemowych innowacji. Power Throttling - bo pod taką tymczasową nazwą funkcjonuje nowa technologia - z jednej strony pozwala na wielozadaniowość, a z drugiej - przenosi procesor do najbardziej wydajnych trybów działania. Gdy funkcja jest włączona, żywotność baterii wzrasta nawet o 11%.

Choć swój oficjalny (przedpremierowy) debiut zalicza dopiero teraz, Power Throttling po raz pierwszy testowano w kompilacji 15002 (pisaliśmy o tym tutaj), a więc jeszcze w gałęzi Redstone 2 (Creators Update). Microsoft ogłosił, że funkcja wykazała oszczędności w pobieraniu energii przez CPU nawet o 11% w trakcie wykonywania niektórych z najbardziej forsownych działań. Od stycznia throttling doczekał się wielu udoskonaleń, także za sprawą feedbacku Insiderów. No dobrze, ale jak to działa? W Windows zaimplementowano "wyrafinowany system detekcji", który identyfikuje ważne zadania (procesy na pierwszym planie, aplikacje odtwarzające muzykę, aplikacje z którymi użytkownik dokonuje interakcji etc.). Procesom tym przyznawane jest po prostu więcej zasobów, w odróżnieniu od mniej znaczących zadań w tle. Użytkownik może też sam wybrać aplikacje "zarządzane przez Windows", udając się do Ustawień > System > Bateria.

Funkcja jest na razie dostępna tylko dla najnowszych procesorów Intela (6 generacja i wyżej) ze wsparciem dla technologii Speed Shift. Microsoft dodaje, że zastanawia się nad rozszerzeniem wsparcia na inne układy w najbliższych miesiącach. Power Throttling jest zaprojektowany do natychmiastowego działania z praktycznie dowolną aplikacją, jednak w niektórych przypadkach deweloperzy mogą zyskać więcej, dokonując optymalizacji specjalnie pod kątem throttlingu. Do tego posłużą nowe API, które niebawem zostaną udostępnione na MSDN.

Szersze grono użytkowników z nowymi możliwościami zapozna się prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku, gdy Redstone 3 zostanie wprowadzony jako następna duża aktualizacja Windows 10. Nie jest jeszcze jasne, które procesory będą miały szanse z tego skorzystać.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-reveals-killer-power-management-feature-windows-10-redstone-3/

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor