Microsoft stał "po niewłaściwej stronie historii" podczas rewolucji Open Source

Microsoft stał "po niewłaściwej stronie historii" podczas rewolucji Open Source

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/21/2020, 12:44 PM

Liczba odsłon: 1446

Niedługo minie 19 lat od słynnej wypowiedzi ówczesnego CEO Microsoft, Steve'a Ballmera, który nazwał Linuksa rakiem. Swego czasu firma z Redmond była uosobieniem zamkniętego oprogramowania i monopolizmu. Mocno się to zmieniło w ostatnich latach, gdy nowe porządki w firmie zaprowadził Satya Nadella, mianowany CEO w 2014 roku. Która z tych postaw była słuszna? Refleksją na ten temat podzielił się Brad Smith, President i Chief Legal Officer w Microsoft.

Smith brał niedawno udział w rozmowie prowadzonej przez Computer Science & Artificial Intelligence Laboratory na MIT. Przyznał w niej, że Microsoft swego czasu opowiedział się po niewłaściwej stronie:

[Microsoft] był po niewłaściwej stronie historii, gdy Open Source eksplodował na początku wieku, i osobiście mogę to powiedzieć o sobie. Dobra wiadomość jest taka, że życie jest wystarczająco długie, możesz się nauczyć... że musisz się zmienić.
— Brad Smith, President i CLO w Microsoft

Jako weteran Microsoftu, który dołączył jeszcze przed słynnymi procesami antymonopolowymi, Smith brał udział w najważniejszych wydarzeniach i obserwował przemianę firmy. Jest jednym z najwyżej cenionych pracowników i znany jest z umiejętności wyciągania firmy z kłopotów. Jednak i jemu udzieliła się na początku wieku niechęć (delikatnie mówiąc) do zdobywającego popularność Open Source. Co ciekawe, to nie jedyne, co przeoczył wtedy Microsoft. W wywiadzie sprzed dwóch lat Smith przyznał, że tocząc batalie sądowe, Microsoft przegapił trendy mobilne i wyszukiwania. Wcześniej również Satya Nadella przyznał, że Microsoft przegapił mobilny boom.

Dziś gigant z Redmond jest platynowym członkiem Linux Foundation, największym pojedynczym kontrybutorem open source, właścicielem GitHub, dostawcą rozwiązania WSL pozwalającego uruchamiać Linuksa wewnątrz Windows i dostawcą chmury Azure, w której Linux jest szeroko wspierany. W grudniu ukazała się jego pierwsza aplikacja na Linuksa — Microsoft Teams. W ostatnich latach wiele platform i usług Microsoftu przeszło na Open Source.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia