Microsoft Soundscape przechodzi na Open Source. Z czym to się wiąże?

Microsoft Soundscape przechodzi na Open Source. Z czym to się wiąże?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/12/2022, 8:14 PM

Liczba odsłon: 1241

Od ponad 6 lat zespół Microsoft Research rozwija projekt badawczy oraz aplikację Soundscape. Jest on zaprojektowany, aby dostarczać informacje o lokalizacji osoby i punktach zainteresowania (POI) i prowadzić osoby do miejsc docelowych w nieznanych im przestrzeniach z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej i trójwymiarowego dźwięku. Wkrótce cały projekt przejdzie na model Open Source.

Microsoft Soundscape nie jest tradycyjną, mobilną apką nawigacji, ale jako projekt badawczy umożliwił działowi Microsoft Research eksplorowanie sposobów, w jakie dźwięki mogą rozszerzyć mobilność i doświadczenia nawigacji bez potrzeby podążania za wskazówkami na małym ekranie. Z użytkowego punktu widzenia jest to szczególnie przydatna funkcjonalność zwłaszcza dla osób niewidomych, niedowidzących lub z wadami wzroku.

Jako aplikacja Soundscape pojawił się na iOS w 2018 roku. Z kolei na początku 2022 roku technologia dźwięku przestrzennego Microsoft Soundscape została wykorzystana w słuchawkach Sony LinkBuds. Microsoft pisze tymczasem o dalszej przyszłości projektu:

Od 3 stycznia 2023 roku kod Soundscape będzie dostępny jako oprogramowanie open-source, dzięki czemu każdy będzie mógł tworzyć w oparciu o niego i odnajdywać nowe sposoby na wykorzystanie tego nowatorskiego zestawu możliwości nawigacyjnych w dzisiejszym świecie. Podczas gdy Microsoft Research kontynuuje rozwój w nowych obszarach dostępności, mamy nadzieję, że to open-source'owe wydanie kodu Soundscape wspomoże społeczność w dalszym rozwijaniu pewności siebie i użycia doświadczeń nawigacji z dźwiękiem przestrzennym.

Również 3 stycznia 2023 roku aplikacja Microsoft Soundscape na iOS nie będzie dłużej dostępna do pobrania z App Store, niemniej jednak istniejące instalacje będą mogły być używane do końca czerwca 2023 roku. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy wypróbowali i odnaleźli wartość w aplikacji Microsoft Soundscape, i doceniamy cały feedback oraz historie, którymi dzieliliście się z nami przez te lata.

W naszej przygodzie z Microsoft Soundscape z przyjemnością odkryliśmy wiele cennych doświadczeń, które umożliwił Soundscape — od wzmocnienia instruktorów mobilności, przez zrozumienie roli audio w sportach adaptacyjnych, po wspieranie osób niewidomych lub ze słabym wzrokiem w docieraniu do miejsc i wykonywaniu kluczowych aktywności w życiu codziennym. Udostępniając kod źródłowy Soundscape jako oprogramowanie typu open source, mamy nadzieję, że zainteresowanie i potencjał będą się rozwijać. Dokumentacja o tym, jak tworzyć i używać systemu SoundsCape, zostanie udostępniona na GitHub 3 stycznia 2023 roku.

— Microsoft Research

W serii pytań i odpowiedzi Microsoft wyjawił też, że usługi Azure, które obsługują aplikację Soundscape, będą wspierane do końca czerwca 2023 roku. Następnie deweloperzy będą mogli budować nowe oparte na chmurze usługi z tego wydania open-source. Firma odpowiedziała też na pytanie, dlaczego zdecydowała się na otworzenie źródeł projektu. Dowiadujemy się, że wraz z ewolucją badawczego portfolio naturalnie przychodzi zakończenie lub zmiana charakteru niektórych projektów. Czujemy, że społeczność może czerpać korzyści z tych nowatorskich doświadczeń, które rozwinęliśmy w projekcie badawczym Soundscape i właśnie dlatego udostępniamy ten kod jako oprogramowanie open-source — czytamy w odpowiedzi.