Microsoft, AWS, Meta, TomTom i Linux Foundation budują konkurencję dla Map Google i Apple

Microsoft, AWS, Meta, TomTom i Linux Foundation budują konkurencję dla Map Google i Apple

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/16/2022, 7:30 PM

Liczba odsłon: 1390

Mapy Google i Apple mogą wkrótce mieć nowego rywala w sektorze mobilnych aplikacji map. Microsoft, Meta, Amazon Web Services, TomTom i Linux Foundation utworzyli koalicję, aby wejść na rynek z alternatywą. Jak nietrudno się domyślić, projekt ma się opierać na zasadach Open Source.

Wspomniane firmy i fundacja Linuksa utworzyły fundację Overture Maps, której celem jest tworzenie nowych aplikacji opartych na open-source'owych rozwiązaniach mapowych, które wykorzystują dostępne dane wydziałów planowania miast oraz istniejące open-source'owe projekty, takie jak OpenStreetMap. Jak uważa Jim Zemlin, dyrektor inżynierii Linux Foundation, zadanie to powinno polegać na współpracy:

Mapowanie środowiska fizycznego i każdej społeczności na świecie, nawet w miarę ich wzrostu i zmian, jest niezwykle złożonym wyzwaniem, któremu nie może sprostać żadna organizacja. Branża musi się zjednoczyć, aby zrobić to z korzyścią dla wszystkich.

Z kolei Jan Erik Solem, dyrektor inżynierii Maps w Meta, podkreśla potencjał wykorzystania nowego rozwiązania do mapowania również w metaverse:

Immersyjne doświadczenia, które rozumieją i wtapiają się w twoje fizyczne środowisko, mają kluczowe znaczenie dla ucieleśnionego internetu przyszłości. Dostarczając interoperacyjne otwarte dane map, Overture zapewnia podstawę dla otwartego metaverse'u, budowanego zarówno przez twórców, deweloperów, jak i firmy.

Do projektu przyłączyło się dopiero czterech poważnych graczy z branży technologicznej, dlatego Linux Foundation pragnie większego udziału firm na całym świecie, aby pomóc w tworzeniu dokładniejszych danych w przyszłości. W idealnym przypadku projekt Overture mógłby zasilać produkty z innych sektorów, takich jak IoT, fitness, automatyzacja pojazdów, logistyka, rzeczywistość mieszana, bezpieczeństwo i nie tylko.