OpenRecall - open source'owa alternatywa dla Recall

OpenRecall - open source'owa alternatywa dla Recall

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/7/2024, 2:00 PM

Liczba odsłon: 340

Recall, przewidziany jako rewolucyjna funkcja AI, szybko stał się dla Microsoftu PR-owym koszmarkiem. Sama usługa jest bezpieczna i dba o prywatność, ale jeśli do komputera z Windows 11 uzyska dostęp niepowołana osoba, może to skończyć się katastrofą. Nie odstrasza to jednak naśladowców, takich jak twórcy OpenRecall.

OpenRecall to w pełni open-source'owa, skupiona na prywatności alternatywa dla własnościowych rozwiązań, takich jak Windows Recall od Microsoft. Przy pomocy OpenRecall możesz łatwo uzyskać dostęp do swojej cyfrowej historii, rozszerzając swoją pamięć i produktywność bez poświęcania swojej prywatności.
— Koen van Eijk, TvT

OpenRecall działa podobnie jak usługa Microsoftu. Przechwytuje "snapshoty", które są de facto zrzutami ekranu. Tekst i obrazy na tych zrzutach są analizowane, a dane w nich zawarte stają się wyszukiwalne. Wystarczy podać słowa kluczowe usłudze OpenRecall, aby szybko znaleźć dowolną rzecz, która wyświetlała się na ekranie. Można też ręcznie przewijać historię, aby przeglądać wcześniejsze aktywności. Dzięki zaawansowanemu, lokalnemu OCR można używać bogatego wyszukiwania semantycznego.

OpenRecall - open source'owa alternatywa dla Recall

Twórcy projektu mówią o jego zaletach, takich jak:

  • Transparentność: OpenRecall jest 100% Open Source, co pozwala analizować jego kod w poszukiwaniu potencjalnych backdoorów czy funkcji naruszających prywatność.
  • Wieloplatformowość: OpenRecall działa na systemach Windows, macOs i Linux.
  • Skupienie na prywatności: dane są przechowywane lokalnie na urządzeniu. Wkrótce pojawi się opcja ich szyfrowania hasłem. Nie jest wymagana integracja z chmurą.
  • Kompatybilność sprzętowa: OpenRecall działa na szerokiej gamie urządzeń w przeciwieństwie do rozwiązań własnościowych, które mogą wymagać urządzeń ze specjalnym certyfikatem.

Ostatni z tych punktów to oczywiście nawiązanie do Recall od Microsoftu, który wymaga Copilot+ PC. Istnieją sposoby ominięcia tego wymagania, jednak są one nieoficjalne i niewspierane przez Microsoft. OpenRecall jest dostępny w GitHub.

Dowiedz się więcej z naszych artykułów:

Źródło: https://github.com/openrecall/openrecall

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia