Duke Nukem 3D na Xbox One? To możliwe dzięki zgodności z UWP

Duke Nukem 3D na Xbox One? To możliwe dzięki zgodności z UWP

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:26
19.05.2016
0 komentarzy
1981 wyświetlenie

W ostatnich miesiącach coraz częściej widzimy archaiczne systemy, uruchamiane w coraz bardziej nietypowych miejscach, wliczając w to Windows 3.1 w przeglądarce i Windows 95 na zegarku Apple Watch. Teraz Windows 95 zagościł na Xbox One, a dzięki Universal Windows Platform nie jest to wcale tak trudne. Ponadto w najnowszej konsoli Microsoftu pojawiła się możliwość uruchamiania starych gier rodem z systemu DOS.

W serwisie YouTube pojawiło się wideo, przedstawiające działanie Windows 95, uruchomionego wewnątrz Xbox One. Jak to możliwe? Użytkownik vcfan zaimportował DOSBox - otwartoźródłowy emulator DOSa - jako uniwersalną aplikację, którą następnie uruchomił w środowisku konsoli. Xbox One już od pół roku działa pod kontrolą specjalnej wersji Windows 10, tym niemniej wsparcie dla UWP stanie się ogólnodostępne dopiero w te wakacje wraz z aktualizacją Anniversary Update. Z drugiej strony deweloperzy mogą już teraz eksperymentować z portowaniem aplikacji Windows za pośrednictwem pakietu narzędzi SDK, który Microsoft udostępnił kilka tygodni temu.

Port nie jest idealny. Jak twierdzi vcfan, wolna praca emulatora "spowodowana jest tym, że korzysta tylko z interpretera CPU. Dynarec nadal wymaga poprawy, bowiem wysypuje się na 64-bitach, ale działa z nimi". W drugiej części wideo zobaczymy coś z innej beczki. Autor nagrania uruchomił na Xbox One zakurzonego klasyka strzelanek - Duke Nukem 3D. Z uwagi na brak optymalizacji (jak na przykład we wstecznej kompatybilności z Xbox 360) gra niemiłosiernie przycina, tym niemniej jest już ciekawym dowodem na to, że konsola poradzi sobie z produkcjami sięgającymi wiele generacji wstecz. Dla przypomnienia - Duke Nukem 3D jest grą z 1996 roku, a więc z czasów, w których nikomu się jeszcze nie śniło o konsolach ósmej generacji.

Jeszcze tego lata Xbox One zyska wsparcie dla aplikacji UWP. Oznacza to niekończące się możliwości, jeśli chodzi o importowanie klasycznych aplikacji okienkowych, a nawet gier. Microsoft kładzie na to spory nacisk, rozwijając i promując narzędzie Desktop App Converter.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/windows-95-running-on-an-xbox-one-is-slightly-mad-but-strangely-pleasing

Polecamy również w kategorii Xbox One

Komentarze

Skomentuj

Autor