Co sekundę na świecie kolejny komputer aktualizowany jest do Windows 10

Co sekundę na świecie kolejny komputer aktualizowany jest do Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:54
15.02.2018
0 komentarzy
1303 wyświetlenia

Windows 10 dość szybko zasłużył sobie na miano najszybciej adaptowanego Windows w historii. Dzięki trwającej rok (a przy pewnych okolicznościach o wiele dłużej) ofercie darmowej aktualizacji dla użytkowników Windows 7 i Windows 8.1 system stał się jednym z najczęściej używanych, a według ostatnich szacunków ma on już najwyższy udział na rynku PC. Teraz wiemy ponadto, jak często (od stycznia do teraz) użytkownicy Siódemki decydują się na upgrade.

Windows 7 - Windows 10 aktualizacja

Do tej pory, przez blisko 2,5 roku od premiery Windows 10 pojawiła się spora ilość analiz, które mówiły o wskaźniku adaptacji systemu i jego poszczególnych aktualizacji, również w odniesieniu do poprzednich systemów. W przypadku Dziesiątki adaptacja ruszyła z niespotykanym impetem już w dniu premiery, po czym proces ten powoli krzepł z miesiąca na miesiąc. Nieoczekiwanie bardzo świeże, bo dotyczące samego tylko 2018 roku dane przedstawił Brad Anderson, VP w Microsoft. Na jego Twitterze pojawiła się informacja o tym, z jaką częstotliwością użytkownicy Windows 7 aktualizują swoje komercyjne maszyny do Windows 10, począwszy od 4 stycznia tego roku.

Windows 7 - Windows 10 aktualizacja

Częstotliwość ta wynosi dokładnie 0,98 sekundy i dalej rośnie. Microsoft dane te z narzędzia o nazwie ConfigMgr (znanego również jako SCCM), służącego do zarządzania systemem na komputerach z różnymi systemami operacyjnymi. Właśnie za jego pomocą wiele firm dokonuje wspomnianego upgrade'u. Microsoft spodziewa się, że tempo aktualizacji ponownie wzrośnie, bowiem wsparcie dla Windows 7 zakończy się w 2020 roku.

Część obserwatorów podaje w wątpliwość słuszność podanego przez Brada Andersona wskaźnika, choć z drugiej strony są to dane oficjalne. Udziały poszczególnych systemów na rynku mierzy kilka niezależnych organizacji, w tym AdDuplex, NetMarketShare, StatCounter, a nawet Steam. Sęk w tym, że każda z nich używa innej metodologii i podaje różne wyniki, niemniej jednak wszystkie wykazują, że Windows 10 z miejsca drugiego wdrapuje się na pierwsze, detronizując dotąd najpopularniejszą Siódemkę.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://twitter.com/Anderson/status/963107053014196224

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

Skomentuj

Autor