Tak wyglądał telefon Microsoftu z 2015 roku. Nigdy nie trafił do sprzedaży

Tak wyglądał telefon Microsoftu z 2015 roku. Nigdy nie trafił do sprzedaży

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:53
20.12.2018
710 wyświetleń

Historię smartfonów spod szyldu Nokia/Microsoft znamy doskonale, ale co wiemy o klasycznych dumb phone'ach (czy też feature phone'ach) z tej stajni? Tyle, co nic. Do tej pory nie było żadnych dowodów, jakoby Microsoft miał wzorem Nokii i innych producentów budować tradycyjne słuchawki z fizyczną klawiaturą. Pierwsze jednoznaczne dowody pojawiły się dopiero teraz, przeszło trzy lata od opracowania prototypu. Czy tak właśnie powinien wyglądać następca Lumii?

W 2015 roku w Indonezji proces certyfikacji przeszedł telefon Microsoft Mobile o nazwie kodowej RM-1182. Wyglądało to na kolejnego Windows Phone'a z dolnej półki, ale w rzeczywistości był to dumb phone - zwykły, prosty telefon z klawiaturą i interfejsem stylizowanym na Windows Phone 8. Na wyciekłych dopiero teraz zdjęciach widzimy wyraźny branding Microsoft, półprzezroczyste kafelki oraz menu utrzymane w tym samym stylu Modern/MDL2.

Ze zdjęć wynika, że na telefonie zainstalowane były typowe aplikacje, takie jak Telefon, SMS, Kontakty, Zdjęcia, Aparat, Alarmy, Menedżer plików (z ikoną Eksploratora z Windows!), przeglądarka Opera Mini, Facebook, Bing, GroupMe, Outlook i OneNote. Słowem - wszystko to, czego spodziewać się można po "Mobilnych Okienkach". Był nawet dostęp do ustawień konta Microsoft wraz z możliwością synchronizacji kontaktów z innymi urządzeniami. Jako (nie)typowy reprezentant Windows Phone telefon ten posiadał też parę gier Gameloft, w tym Spider-Man Ultimate i Asphalt. Wydaje się, że Microsoft zebrał z Windows Phone wszystko, co się dało, i upakował to - oczywiście po odpowiednich zabiegach - w tym niewielkim telefonie na miarę jego możliwości.

RM-1182 jak na feature phone'a miał całkiem niezłą konfigurację. To niewielki telefon z 2,5-calowym ekranem o niskiej rozdzielczości, z plastikową obudową, 1,92-megapikselowym aparatem i baterią 1200 mAh. Większość klasycznych telefonów pod względem żywotności baterii bije na głowę większość smartfonów (ale nie wszystkie!) i model od Microsoftu nie był tu wyjątkiem.

Nie wiadomo, dlaczego Microsoft nigdy nie wypuścił na rynek takiego telefonu. Nawet Nokia, którą przez kilka lat wiązały z Microsoftem dość złożone relacje, zaczęła ponownie produkować niedrogie dumb phone'y, co nie przeszkadza jej co jakiś czas wypuszczać średniej klasy smartfony z Androidem. Nie wiadomo też, jak Microsoft miałby swój telefon nazwać - czy skorzystać z marki Lumia, czy raczej Microsoft Mobile? Na pewno jednak nie jest to Surface Phone, choć na jego zdjęcia też czekamy!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowscentral.com/microsoft-feature-phone-rm-1182-windows

Polecamy również w kategorii Lumia