Nokia zbuduje pierwszą na Księżycu sieć 4G/LTE

Nokia zbuduje pierwszą na Księżycu sieć 4G/LTE

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/19/2020, 5:33 PM

Liczba odsłon: 2726

Podczas gdy NASA planuje wrócić na Księżyc w 2024 roku, chce zapewnić swoim astronautom skuteczny i niezawodny sposób komunikacji. Dlatego agencja zwróciła się po pomoc do Nokii i zaoferowała jej 14,1 mln dolarów za wdrożenie 4G na Księżycu.

Fiński gigant ujawnił dziś więcej szczegółów tego projektu, który ma utorować drogę trwałej i zrównoważonej obecności człowieka na powierzchni Srebrnego Globu. Firma odnotowała, że instalacja pierwszego systemu komunikacji LTE/4G w kosmosie będzie ogromnie istotne dla programu Artemis, w którym NASA chce ustanowić stałą obecność ludzi i założenie bazy na Księżycu. W skład misji mają wchodzić naukowcy, w tym przynajmniej jedna kobieta. W zależności od źródeł mówi się o planach na 2024 i 2030 rok, a także o tym, że Artemis przysłuży się późniejszym lotom na Marsa.

Pionierskie innowacje Nokia Bell Labs zostaną użyte do zbudowania i wdrożenia pierwszego ultrakompaktowego, energooszczędnego, chronionego przed promieniowaniem, całościowego rozwiązania LTE na powierzchni księżycowej w drugiej połowie 2022 roku. Nokia współpracuje nad misją z Intuitive Machines, aby zintegrować przełomową sieć w lądowniku księżycowym i dostarczyć ją na powierzchnię Księżyca. Sieć sama się skonfiguruje w trakcie wdrażania i ustanowi pierwszy system komunikacji LTE na Księżycu.

Sieć zapewni krytyczne możliwości komunikacyjne dla wielu aplikacji transmisji danych, w tym dla istotnych funkcji poleceń i kontroli, zdalnej kontroli nad łazikami, nawigacji w czasie rzeczywistym i streamingu wideo w wysokiej rozdzielczości.

— Nokia

Jak zapewnia producent, jego sieć LTE — czyli prekursor 5G — jest idealnie dopasowana do potrzeb łączności bezprzewodowej astronautów, umożliwiając m.in. komunikację głosową i wideo, wymianę danych telemetrycznych i biometrycznych czy wdrożenie i kontrolą nad payloadami robotów i sensorów.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia