Nokia i Microsoft stworzą razem prywatne sieci firmowe 5G

Nokia i Microsoft stworzą razem prywatne sieci firmowe 5G

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/16/2021, 5:01 PM

Liczba odsłon: 2727

Pamiętacie słynne przejęcie działu usług i urządzeń Nokii przez Microsoft w 2014 roku? Cóż, Microsoft wolałby o tym zapomnieć, niemniej jednak w październiku 2020 roku pojawiła się plotka, że gigant chciał ponownie wykupić pewien dział Nokii — tym razem nie markę telefonów, którą zajmuje się inny producent, ale jej biznes sieciowy. Ostatecznie okazuje się, że zamiast tego obie firmy zdecydowały się jedynie na współpracę. Naszym zdaniem może przynieść ona całkiem ciekawe rezultaty.

Nokia ogłosiła nawiązanie partnerstwa z Microsoft w celu opracowania nowych, gotowych do wprowadzenia na rynek, prywatnych zastosowań bezprzewodowych 4G i 5G przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Współpraca będzie polegać na połączeniu technologii Nokia Cloud RAN (Radio Access Network, vRAN) z usługami chmurowymi Microsoft Azure i ekosystemem deweloperskim. Projekt wykorzysta platformę Azure w połączeniu z technologią sieci radiowej 5G. Otwarta współpraca jest kluczem do rozwoju nowych i innowacyjnych sposobów użycia 5G o wysokiej wartości, które wyposażą naszych klientów w narzędzia potrzebne do cyfrowej transformacji — skomentował Tommi Uitto, President działu Mobile Networks w Nokii.

Nokia

Projekt AirScale Cloud RAN będzie realizowany w trzech etapach. Nokia połączy swoje rozwiązania z dziedziny sieci mobilnych i MEC (multi-access edge cloud) z Azure Private Edge Zone. Usługa ta umożliwia przetwarzanie danych blisko użytkownika końcowego z bardzo niskimi opóźnieniami. Znajduje zastosowanie w aplikacjach opartych na 5G, takich jak robotyka czasu rzeczywistego, rzeczywistość mieszana czy gry o wysokiej immersji. Inicjatywa ma na celu zapewnienie wyższej wydajności i dostarczenie środowiska użytkowników końcowych dla deweloperów aplikacji firm zewnętrznych za pośrednictwem ekosystemu platformy Azure.

Jak dodaje Yousef Khalidi, CVP działu Azure for Operators w Microsoft, projekt ten zapewni operatorom wybór najlepszego zastosowania technologii chmurowej w połączeniu z 5G, aby napędzać nowe źródła przychodów, obniżyć koszty i zabezpieczyć przyszłe inwestycje sieciowe. Oprócz tego Microsoft i Nokia zbadają dalsze możliwości włączenia serwera Nokia Airframe Open Edge w ramach strategii telekomunikacyjnej obu firm.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia