Podsumowanie roku 2022 w świecie technologii Microsoft

Podsumowanie roku 2022 w świecie technologii Microsoft

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/31/2022, 10:00 AM

Liczba odsłon: 2722

Witajcie, drodzy Czytelnicy! Rok 2022 dobiega właśnie końca. Dla nas to okazja do podsumowania całego tego roku. A trochę się w tym czasie wydarzyło. Przypomnijmy sobie najważniejsze momenty, takie jak premiera aktualizacji Windows 11 22H2 i Windows 10 22H2, wydanie nowego sprzętu Surface, przejęcie Activision Blizzard, 20 urodziny .NET, wydanie nowej odsłony Office.com, rebranding aplikacji Office oraz Twój telefon, dołączenie nowych aplikacji do pakietu Microsoft 365, pojawienie się licznych ciekawych funkcji w aplikacjach Office i systemie Windows 11, a także wiele innych. Nie przedłużając — zapraszamy do sprawdzenia naszego rocznego podsumowania!

Styczeń 2022

Pierwsze laptopy z chipem Microsoft Pluton w 2022 roku

Ponad rok temu Microsoft zaprezentował nową wizję bezpieczeństwa Windows. We współpracy z AMD, Intel i Qualcomm Technologies gigant zapowiedział procesor bezpieczeństwa Microsoft Pluton. To technologia chroniąca chip-to-cloud, rozwinięta w Xbox i Azure Sphere, która w tym roku zwiększyła bezpieczeństwo także PC z Windows. W styczniu zostały pokazane pierwsze takie urządzenia.

Microsoft Pluton

Pluton może być skonfigurowany na 3 sposoby: jako TPM, jako procesor bezpieczeństwa w scenariuszach bez TPM lub pozostać wyłączony (jeśli tak wybierze OEM). Oznacza to, że na urządzeniach Lenovo ThinkPad Z13 i Z16, gdy Pluton jest skonfigurowany jako TPM 2.0 dla Windows 11, pomaga on chronić uwierzytelnianie Windows Hello, izolując je od atakujących. Chroni też wtedy klucze szyfrowania i dane.

Aplikacja Pogoda dopasowuje się do stylu Windows 11

MSN Pogoda otrzymała aktualizację do wersji 4.53.33420.0. Według oficjalnej listy zmian do aplikacji trafiły dwie główne zmiany: nowy design i nowa funkcja w menu Start.

Aplikacja Pogoda

Pogoda została odświeżona wizualnie i wykorzystuje teraz nowy styl graficzny dopasowany do interfejsu Windows 11. Przyciski zyskały zaokrąglone krawędzie, fonty stały się większe i pogrubione, a przyciski kontrolek na stronie ustawień zostały uaktualnione. Oprócz tego, gdy przypniemy dodatkowe lokalizacje w menu Start, korespondujące nazwy miast będą wyświetlane, aby ułatwić identyfikację, który link do aplikacji Pogoda odnosi się do którego miasta.

Microsoft i Qualcomm współpracują nad sprzętem dla metaverse

Gigant z Redmond we współpracy z Qualcommem ogłosił plany stworzenia niestandardowych chipów AR, które umożliwią powstanie nowej fali energooszczędnych, lekkich okularów AR do zapewnienia bogatych i immersyjnych doświadczeń. Zamierzają też zintegrować oprogramowanie, takie jak Microsoft Mesh i Snapdragon Spaces™ XR Developer Platform.

HoloLens - Metaverse

Producenci zobowiązali się dostarczyć "najbezpieczny i najbardziej wszechstronny zestaw możliwości do obsługi metaverse'ów, które łączą fizyczne i cyfrowe światy, ostatecznie dostarczając wspólne poczucie obecności na różnych urządzeniach". Wiele wskazuje na to, że może być mowa o HoloLens 3, który przyjmie właśnie postać "okularów", a nie "gogli". Kompaktowy design, większe możliwości obliczeniowe, poprawa komfortu i skierowanie oferty do konsumentów mają być najważniejszymi osiągnięciami tej platformy. Prace nad nią zostały już właściwie potwierdzone.

Activision Blizzard — największe przejęcie w historii Microsoftu

Ku sporemu zaskoczeniu Microsoft ogłosił, że przejmuje Activision Blizzard. Transakcja, jak można się spodziewać, opiewa na gigantyczną kwotę — 68,7 miliarda dolarów. Do czasu finalizacji przejęcia obie firmy będą działać oddzielnie. A gdy już do niego dojdzie, Activision będzie odpowiadał bezpośrednio przed Philem Spencerem, szefem Microsoft Gaming. To najdroższe przejęcie w całej historii Microsoftu!

Grafika

W ramach tego przejęcia do Microsoftu dołączy ok. 10 tysięcy pracowników różnych studiów należących do Activision Blizzard, a Microsoft stanie się trzecią największą firmą gamingową na świecie pod względem przychodów. Gigant z Redmond stanie się też właścicielem praw do świetnie zarabiających franczyz, takich jak Call of Duty, Candy Crush, Tony Hawk, Overwatch, Diablo, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot, StarCraft czy Warcraft.

Luty 2022

20 urodziny .NET

W lutym minęło 20 lat od uruchomienia Visual Studio .NET oraz premiery pierwszej wersji .NET. Microsoft świętuje jednak przez cały miesiąc. Firma poprowadziła specjalny webcast (nagranie poniżej), a także podzieliła się wspomnieniami z 20-letniej historii platformy.

Co dalej? Nie tak dawno temu Microsoft wypuścił .NET 6, a teraz szykuje się do wydania .NET 7. W rzeczywistości pierwsza wersja Preview 1 ukaże się w tym tygodniu. Firma przygotowuje się też do wydania .NET Multi-platform App UI (.NET MAUI), który pozwoli tworzyć natywne aplikacje na Windows, macOS, iOS i Androida przy pomocy pojedynczej bazy kodu.

Pierwsza duża aktualizacja Windows 11 po premierze

Duże aktualizacje Windows 11 mają co prawda wychodzić tylko jesienią, ale update z tego tygodnia jest na tyle okazały, że wykracza nawet ponad to, do czego przyzwyczaiły nas ostatnio półroczne aktualizacje "Dziesiątki". Aktualizacja z lutego zawiera wiele spośród najbardziej wyczekiwanych funkcji i zmian dla Windows 11, których nie udało się dołączyć do systemu w dniu premiery.

Najważniejsze zmiany to aplikacje i gry z Androida w Microsoft Store, wyciszanie/wyłączanie wyciszania i udostępnianie okien z paska zadań, pogoda po lewej stronie paska zadań, zegar i data na drugim monitorze, nowa aplikacja Media Player i odświeżona aplikacja Notatnik.

Pasek zadań Windows 11 zoptymalizowany dla tabletów

W kompilacji Insider z lutego (build 22563) zadebiutowały optymalizacje paska zadań, gdy urządzenie 2-w-1 przechodzi w tryb tabletu (po odłączeniu lub schowaniu klawiatury).

Pasek zadań zoptymalizowany dla tabletów - Windows 11

Nowy tryb paska zadań działa w dwóch stanach: zwiniętym i rozwiniętym. Zwinięty pasek schodzi nam z drogi, daje więcej przestrzeni na ekranie i zapobiega przypadkowemu jego przywołaniu, gdy trzymamy tablet. W stanie rozwiniętym pasek jest zoptymalizowany do łatwiejszego użycia za pomocą dotyku. Możemy łatwo przełączać się między tymi dwoma stanami, robiąc gest przesunięcia w górę lub w dół przy dolnej krawędzi ekranu.

Karty przeglądarki Edge jako okna w Asystencie przyciągania

Przeciąganie najbardziej pasujących okien obok siebie stało się w nim łatwiejsze dzięki wprowadzeniu kart Microsoft Edge jako sugerowanych okien dla Asystenta przyciągania. Kiedy okno jest przyciągnięte, zobaczymy teraz 3 ostatnie karty Edge (domyślnie) jako sugestie grupy przyciągania.

Kary Edge w widoku ALT + TAB

Marzec 2022

Przeprojektowana witryna Office.com już dostępna

Od marca każdy ze służbowym lub szkolnym kontem Microsoft może korzystać z nowego doświadczenia Office.com do zarządzania plikami i rozpoczynania pracy z aplikacjami Office. Witryna Office.com została przeprojektowana równolegle z aplikacją Office dla Windows, aby obie były centrum zawartości użytkownika — miejscem, gdzie mamy dostęp do wszystkich plików i dokumentów, które rozumie, co potrzebuje naszej uwagi, i w którym możemy zacząć tworzenie treści.

Niektóre z najważniejszych nowości w tej aktualizacji to przeprojektowany ekran główny z sekcją szybkiego dostępu i filtrowaniem, nowe okienko "Moja zawartość", nowe okienko "Tworzenie", nowe widoki "Przeglądaj według" czy mechanizm Infinite Scroll na stronie.

Microsoft zatrzymał sprzedaż swoich produktów i usług w Rosji

W odpowiedzi na agresję rosyjską na Ukrainie wiele firm wycofało się z Rosji i zablokowało część lub nawet wszystkie usługi. Dotyczy to również cyberprzestrzeni. Microsoft jako jeden z pierwszych wstrzymał nową sprzedaż wszystkich swoich produktów i usług w Rosji. Innymi słowy firma nie będzie sprzedawać konsol Xbox, Windowsa, Microsoft 365 czy Azure nowym klientom w tym kraju. Oprócz tego Microsoft zablokował pobieranie Windows 10 i 11 w Rosji oraz przedłużył darmowe wsparcie technologiczne dla Ukrainy na 2023 rok, zaś Skype udostępnił darmowe rozmowy telefoniczne z Ukrainą.

Rosja

Microsoft nie jest jedynym, który wprowadził sankcje wobec Rosji. Podobnie postąpił też szereg innych gigantów technologii, wliczając w to Apple, AWS, Electronic Arts, Epic Games, Google, IBM, Intel, Nintendo, Nvidię, Snapchat, TikTok, Twitch, Ubisoft i wielu innych. Więcej szczegółów w naszym artykule.

Kwiecień 2022

Windows 11 umożliwia łatwiejszy wybór domyślnej przeglądarki

Ustawienia aplikacji domyślnych od zawsze wprawiały użytkowników w konsternację, ale trzeba przyznać, że od czasu największego rozwoju w Windows 10 doświadczenie to stało się bardziej przyjazne. Teraz, w kolejnym systemie, wybór jest jeszcze prostszy, a zapisanie domyślnej przeglądarki to praktycznie jedno kliknięcie na jej stronie w Ustawieniach.

Aplikacje domyślne - Windows 11

Choć zmiana ta nie widnieje na oficjalnej liście, to po zainstalowaniu aktualizacji KB5011563 (build 22000.593) można ją dostrzec w Ustawieniach. Po przejściu do sekcji Aplikacje > Aplikacje domyślne odnajdujemy pożądaną przeglądarkę na liście i ją klikamy. Teraz wystarczy kliknąć jeden przycisk "Ustaw jako domyślną", aby zbiorczo przypisać przeglądarkę do typowych linków, w tym htm, html, pdf czy shtml.

Aplikacja "Twój telefon" przemianowana na "Łącze z telefonem"

Przed paroma laty, gdy już przygoda z Windows Phone została definitywnie zakończona, Microsoft rozpoczął integracje z Androidem i iOS. Jednym z kamieni milowych było wydanie w październiku 2018 roku aplikacji Twój telefon i Pomocnik aplikacji Twój telefon (Łącze do Windows). Po wielu świetnych aktualizacjach czas na rebranding i odświeżenie wyglądu.

Łącze z telefonem

Nasza ostatnia ewolucja wprowadza nową nazwę, aby zunifikować doświadczenie dla wszystkich naszych użytkowników. Zgodnie z tym przedstawiamy Microsoft Phone Link ("Łącze z telefonem") jako doświadczenie aplikacji na PC i Link to Windows ("Łącze do Windows") jako naszą mobilną aplikację na urządzenia z Androidem — napisał Microsoft. Aplikacja otrzymała też zmiany kosmetyczne, które mają lepiej ją dopasować do stylu Windows 11.

Windows 11 jako centrum bezpiecznej pracy hybrydowej

Microsoft poprowadził w tym tygodniu keynote "Windows Powers the Future of Hybrid Work" na temat przyszłości pracy hybrydowej, której centralny punkt stanowią Windows 11 i Windows 365. Zapowiedzi było naprawdę sporo. Bardziej szczegółowo omawiamy je w tym artykule.

Na tej samej konferencji Microsoft omówił bezpieczeństwo Windows 11 i zaprezentował nowe mechanizmy/funkcje ochrony przed nowymi, bardziej wyrafinowanymi zagrożeniami. Wiele z nich działa w oparciu zarówno o oprogramowanie, jak i podzespoły sprzętowe. Bardziej szczegółowo omawiamy to w tym artykule.

Nowa strona domowa Eksploratora plików

Domyślna strona domowa w Eksploratorze plików nosi teraz nazwę "Home". Z kolei pod nazwą "Szybki dostęp" znajdziemy teraz sekcje przypiętych i ostatnio używanych folderów. "Przypięte" pliki to teraz "Ulubione". Ta ostatnia zmiana ujednolica doświadczenie "Ulubionych" z Office i OneDrive.

Windows 11 - Eksplorator plików

Ostatnie i przypięte pliki wyświetlane na stronie domowej mogą być teraz wyszukiwane za pomocą pola wyszukiwarki Eksploratora plików, nawet jeśli nie są to pliki lokalne. Pozwala to wyszukiwać pliki Office niedawno nam udostępnione.

Przełączanie konta bez wylogowywania w aplikacjach online Microsoft 365

Aplikacje pakietu Microsoft 365 są przez wiele osób używane zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Aby oddzielić te konteksty, często korzystamy z oddzielnych kont. Przełączanie się między nimi może być jednak kłopotliwe. Na chwilę obecną bowiem użytkownicy w przeglądarce mogą jedynie pracować z pojedynczym kontem wewnątrz aplikacji internetowej Microsoft 365 i aby użyć innego konta, muszą albo wylogować się, albo użyć okna przeglądarki w trybie InPrivate, albo użyć innej przeglądarki lub urządzenia.

Przełączanie konta użytkownika w aplikacjach Office Online i Microsoft 365

Użytkownicy w przeglądarce mogą zacząć korzystać z wielu służbowych (Azure Active Directory) i osobistych (Microsoft Account) kont w dowolnych aplikacjach webowych Microsoft 365. Użytkownicy będą mogli logować się na wiele kont w tej samej przeglądarce i płynnie przełączać się między tymi kontami bez potrzeby wylogowywania się i ponownego logowania. Funkcjonalność zaczęła już być wdrażana, a proces ten potrwa do czerwca.

Secure Network: darmowy VPN zintegrowany z przeglądarką Edge

Użytkownicy większości przeglądarek mogą jedynie pozazdrościć użytkownikom Opery, która ma wbudowany, darmowy VPN. Coś podobnego otrzymał też Microsoft Edge. Funkcjonalność nosi nazwę "Microsoft Edge Secure Network" i jest usługą przypominającą komercyjne VPN-y, z tym że jest darmowa i głęboko zintegrowana z przeglądarką.

Microsoft Edge Secure Network - menu Microsoft Edge Secure Network - menu

"Bezpieczna sieć Microsoft Edge" napędzana jest przez Cloudflare. Firma zapewnia, że permanentnie usuwa zgromadzone dane diagnostyczne i pomocnicze co 25 godzin. Niektóre z funkcji Microsoft Edge Secure Network Service to szyfrowanie połączeń, zapobieganie śledzeniu w internecie, ukrywanie lokalizacji i darmowe użycie (początkowo 1 GB transferu miesięcznie, a od grudnia — 15 GB).

Maj 2022

Windows 11 Pro nie zawsze już wymaga konta Microsoft i połączenia z Internetem

Począwszy od kompilacji 22557, Windows 11 Pro wymaga połączenia z Internetem. Jeśli zdecydujemy się skonfigurować urządzenie do użytku osobistego, do konfiguracji wymagane będzie również konto Microsoft (MSA). Od teraz Insiderzy będą potrzebować MSA i połączenia z Internetem podczas doświadczenia pierwszej konfiguracji (OOBE) jedynie wtedy, gdy konfigurują urządzenie do użytku osobistego. Jeżeli postanowimy skonfigurować urządzenie do użytku służbowego lub szkolnego, nic się nie zmienia — konfiguracja będzie wyglądać tak, jak wcześniej.

Microsoft Defender for Business wydany jako samodzielny produkt

Microsoft Defender dla Firm od kilku miesięcy stanowi część platformy Microsoft 365 Business Premium. Teraz jednak Microsoft ogłosił ogólną dostępność rozwiązania chroniącego w samodzielnym wydaniu. Defender for Business zapewnia ochronę punktów końcowych klasy korporacyjnej dla małych i średnich firm, wliczając w to możliwości wykrywania i odpowiadania, chroniące przed ransomware i innymi złożonymi zagrożeniami.

Microsoft Defender for Business

Microsoft Defender for Business zapewnia małym i średnim firmom (SMB) wielowartstwową ochronę, wykrywanie i odpowiadanie. Umożliwia zarządzanie zagrożeniami i podatnościami, zmniejsza powierzchnię ataku i oferuje wykrywanie i odpowiadanie na punktach końcowych oraz automatyczne dochodzenie i zapobieganie.

Nowy Outlook na Windows

One Outlook został w maju wydany w oficjalnej, wspieranej wersji. Wczesną wersję zapoznawczą nowego klienta poczty jako pierwsi mogli testować Office Insiderzy w Beta Channel. Aplikacja otrzymała wsparcie dla składników Microsoft Loop, wyszukiwania i dołączania dokumentów poprzez @wzmiankowanie, inteligentnych przypomnień o przeoczonych wiadomościach, korzystania ze skrzynki jako listy programu To Do, swobodnej personalizacji układu kalendarza, wyboru sposobu uczestniczenia w spotkaniu — osobiście lub wirtualnie, przypinania wiadomości w skrzynce i korzystania z zaawansowanych reguł dzięki funkcji Sweep.

Nowy Outlook na Windows

Szczegółowy opis tych nowości znajdziecie w naszym artykule: Nowy Outlook na Windows już publicznie dostępny dla Office Insiderów. Co nowego?

Teams wydany jako aplikacja w Microsoft Store

Ten moment w końcu nadszedł. Teams został wydany jako aplikacja w Microsoft Store i stał się dostępny do pobrania na Windows 10 i Windows 11. Co ciekawe, wersja ta na Windows 11 obsługuje jedynie konta służbowe i szkolne, ale za to na Windows 10 wspierane są wszystkie konta, w tym osobiste. Poza tym aplikacja nie różni się praktycznie niczym od tej, którą można pobrać ręcznie ze strony Microsoftu. Wersja ze Sklepu po zainstalowaniu zastępuje poprzednią instalację na urządzeniu.

Microsoft Teams

Dzięki obecności Microsoft Teams w Microsoft Store łatwiejsze staje się wdrażanie programu zarówno na komputerach firmowych lub szkolnych, jak też na osobistych, ponieważ nie wymaga pobierania klasycznego instalatora przez przeglądarkę. Instalowanie aplikacji ze Sklepu jest prostsze i wygodniejsze.

Czerwiec 2022

Karty w Eksploratorze plików powracają w Windows 11

Windows Sets, testowane kilka lat temu w Windows 10 i wycofane, zaliczyły powrót w Windows 11 Insider Preview (build 25136 w Dev Channel). Od marca karty okien Eksploratora były dostępne jako ukryta funkcja, a w czerwcu pojawiły się jako oficjalny ficzer (do publicznej wersji trafiły kilka miesięcy później). Karty te pozwalają pracować z wieloma lokalizacjami w tym samym czasie i w tym samym oknie.

Eksplorator plików - karty

Eksplorator plików otrzymał też odświeżony układ lewego panelu nawigacji, który ułatwia nawigację po ważnych dla nas folderach. Zaktualizowana organizacja zapewnia łatwy dostęp do przypiętych i ostatnio używanych folderów (Szybki dostęp) oraz profili OneDrive dodanych do Windows.

Kończy się era Internet Explorera

W czerwcu Microsoft zakończył wsparcie dla Internet Explorera 11 (IE11), co zamyka ostatni rozdział w ponad 26-letniej historii przeglądarki. Poza nielicznymi wyjątkami Internet Explorer nie otrzymuje już wsparcia technicznego ani aktualizacji zabezpieczeń. Przeglądarka nie jest też instalowana z Windows 11. Użytkownikom, którzy pragną zachować wsparcie i bezpieczeństwo, zalecana jest przesiadka na Microsoft Edge z jego wbudowanym trybem IE.

Internet Explorer - Edge

Tryb IE w Microsoft Edge pozwala uruchamiać starsze aplikacje i witryny w nowoczesnej przeglądarce — również te napisane pod IE, które nie chciały działać nigdzie indziej. W razie problemów ze zgodnością Microsoft oferuje swoje bezpłatne wsparcie. Innymi słowy "przyszłość Internet Explorera jest w Microsoft Edge".

Microsoft Defender w nowej edycji dla osób indywidualnych

Microsoft ogłosił dostępność nowej wersji swojego pakietu chroniącego: Microsoft Defender dla osób indywidualnych. W przeciwieństwie do podstawowego Defendera wersja ta jest oferowana jedynie dla subskrybentów Microsoft 365 Personal oraz Family i opiera się na rozwiązaniu chroniącym klasy korporacyjnej. Program jest dostępny nie tylko na Windows, ale też na macOS, iOS i Androida.

Microsoft Defender dla osób indywidualnych

Microsoft Defender dla osób indywidualnych jest zbudowany w oparciu o technologię Microsoft Defender for Endpoint, wykorzystując tę samą zaufaną ochronę, na której polegają przedsiębiorstwa. Oferuje pojedynczy pulpit nawigacyjny do zarządzania ochroną na wszystkich wspomnianych urządzeniach należących do rodziny, wspiera i rozpoznaje inne niż Microsoft Defender antywirusy znajdujące się na urządzeniach, a także rozszerza ochronę Windows na urządzenia z iOS, Androidem i macOS. Program jest już ogólnodostępny dla subskrybentów Microsoft 365 Personal i Microsoft 365 Family.

Microsoft ogranicza dostęp do usług rozpoznawania twarzy i emocji

Microsoft już parę lat temu podkreślał znaczenie odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania ze sztucznej inteligencji. Gigant z Redmond poszedł w ślad za Google i wstrzymał sprzedaż technologii AI odczytujących emocje człowieka na podstawie przetworzonego obrazu. Firma zapowiedziała też, że ograniczy dostęp do technologii rozpoznawania twarzy.

Usługi rozpoznawania twarzy i emocji - AI

Część usług będzie wymagała aplikowania o dostęp, jednak w części przypadków dostęp ten i tak nie będzie możliwy od przyszłego roku. Microsoft przewiduje jednak możliwość dalszego używania tych technologii w "zestawie kontrolowanych scenariuszy ułatwień dostępu", jak np. w Seeing AI. A skąd właściwie taka decyzja? Chodzi o ochronę prywatności i bezpieczeństwa, etyczne korzystanie z AI i zablokowanie drogi do nadużyć.

GitHub Copilot: sztuczna inteligencja pomoże w pisaniu kodu

W czerwcu w fazę ogólnej dostępności wszedł GitHub Copilot, usługa sztucznej inteligencji towarzyszącej programistom, która podpowiada kod w edytorze. Funkcjonalność jest oferowana w formie płatnej subskrypcji, niemniej jednak jest darmowa dla zweryfikowanych uczniów/studentów i osób utrzymujących popularne projekty Open Source.

GitHub Copilot

Dzięki GitHub Copilot, po raz pierwszy w historii software'u, AI może być na szeroką skalę zaprzęgnięta przez deweloperów do pisania i uzupełniania kodu — powiedział Thomas Dohmke, CEO GitHub. Wierzymy, że kodowanie z asystującą AI fundamentalnie zmieni naturę rozwoju oprogramowania, dając deweloperom nowe narzędzie do łatwiejszego i szybszego pisania kodu. Copilot współpracuje z preferowanymi edytorami, takimi jak Visual Studio. Podpowiedzi są adekwatne do kontekstu i stylu projektu. Dostarczane są w różnych opcjach do wyboru.

Redaktor Microsoft dostępny w Outlook na kolejnych platformach

Redaktor Microsoft (Microsoft Editor) to inteligentny asystent pisania, który od ponad dwóch lat służy użytkownikom Edge, Office i nie tylko. Wspomaga on pisanie dokumentów, notatek czy e-maili, integrując się z Outlookiem niemal od samego początku. Teraz Microsoft ogłasza jego szerszą dostępność na różnych platformach.

Redaktor Microsoft

Redaktor Microsoft jest teraz dostępny w większej liczbie aplikacji Outlook. Redaktor pomaga ci pisać z pewnością siebie, używając Outlook na Windows, Mac, przeglądarki, iOS i Androida ze wspieranym typem konta. Redaktor Microsoft oferuje sugestie pisowni, gramatyki i stylu. (...) Redaktor Microsoft jest automatycznie włączony w Outlook u subskrybentów Microsoft 365, których domyślny język systemu jest obsługiwany przez Redaktora. Użytkownicy mogą wyłączyć lub edytować ustawienia Redaktora indywidualnie w każdej aplikacji Outlook. — poinformował Microsoft. Funkcjonalność jest dostępna w języku polskim.

Lipiec 2022

Microsoft Store zabroni nieuczciwej sprzedaży aplikacji Open Source

16 lipca w Microsoft Store zaczęły obowiązywać nowe zasady. Jedna z nich zabrania sprzedaży aplikacji Open Source na platformie. Wywołało to sporo kontrowersji — nie tylko wśród deweloperów. Oczywiście zdarza się tak, że niektórzy próbują nieuczciwie zarabiać, sprzedając nieswoje, przepakowane aplikacje Open Source, jednak na platformie działają też deweloperzy i wydawcy, którzy oferują własne oprogramowanie Open Source bądź też oprogramowanie dostępne za darmo w innych miejscach, aby zarabiać.

Open Source

Microsoft odpowiedział, że zdecydowanie chce wspierać deweloperów rozpowszechniających aplikacje Open Source i ponownie rozpatrzy nowe zasady, tak aby były bardziej jasne. Wygląda więc na to, że prawowici twórcy oprogramowania — nawet jeśli ma otwarty kod i w innych miejscach jest udostępniane za darmo — będą mogli nadal je sprzedawać w Sklepie Microsoft.

Windows Autopatch stał się ogólnodostępny

W fazę ogólnej dostępności wszedł Windows Autopatch, narzędzie do zautomatyzowania aktualizacji i obsługi punktów końcowych. Administratorzy IT uzyskują również możliwość łatwego cofania aktualizacji, jeśli coś pójdzie nie tak. Windows Autopatch jest dostępny dla klientów Windows Enterprise E3 i Enterprise E5.

Windows Autopatch działa w oparciu o usługi aktualizacji, takie jak Windows Update for Business, aby zapewnić automatyczną aktualizację Windows 10, Windows 11, Microsoft Edge, Teams i innych usług Microsoft 365. Obejmuje to tworzenie pierścieni testowych, monitorowanie kondycji i wycofywanie aktualizacji w razie potrzeby.

Sklep CentrumXP w nowej odsłonie!

W lipcu ruszyliśmy z nową odsłoną Sklepu CentrumXP. Odtąd korzystanie z niego stało się jeszcze przyjemniejsze, a to m.in. dzięki zupełnie nowemu, intuicyjnemu menu oraz funkcji „Moje Konto”, która pozwala na wygodne zarządzanie subskrypcjami Microsoft 365.

Sklep CentrumXP

Oferta naszego sklepu zawiera oprogramowanie i usługi Microsoft dla domu i firmy, szkół i innych instytucji publicznych. Oprócz oprogramowania, w ofercie znajdziecie również nowość – usługi świadczone przez naszych specjalistów – ekspertów technologii Microsoft. Kupując oprogramowanie bądź usługi w Sklepie CentrumXP, masz pewność, że otrzymujesz produkty od zaufanego, największego w Polsce dostawcy usług chmurowych Microsoft dla konsumentów, mikro i małych przedsiębiorstw. Oprócz tego zyskujesz wsparcie techniczne w cenie oraz dostęp do szkoleń online.

Zarządzanie aplikacjami z Panelu sterowania teraz w Ustawieniach Windows 11

Ustawienia systemu Windows 11 obsługują teraz zarządzanie aplikacjami, które wcześniej było dostępne jedynie w Panelu sterowania. Obejmuje to odinstalowywanie aplikacji ze współzależnościami (np. Steam i gry uruchamiane w Steam), naprawianie i modyfikowanie aplikacji Win32. Zmiana debiutowała w kompilacji 25169 w Dev Channel.

Motyw Windows Spotlight

Do tego samego builda trafiły jeszcze inne ciekawe nowości, w tym możliwość włączenia Windows Spotlight na pulpicie dzięki nowemu motywowi Windows Spotlight w Ustawieniach (na zrzucie ekranu powyżej) oraz nowy tryb kiosku z wieloma aplikacjami, pozwalający administratorom IT wybrać zestaw dozwolonych aplikacji do uruchamiania na urządzeniu, podczas gdy inne funkcje są zablokowane.

Sierpień 2022

Microsoft Rewards już w Polsce

Microsoft Rewards Program, nagradzający użytkowników za wykonywanie działań w Windows, Edge, Xbox i Microsoft Store, działa już w Polsce — a także w 37 innych krajach. Punkty można wymieniać na realne nagrody w Microsoft Store lub kupony w sklepach, a także przekazać je na cele charytatywne.

Microsoft Rewards

Punkty można zarabiać za robienie wybranych zakupów w Microsoft Store, wyszukiwanie w Bing.com, granie w gry, robienie quizów i podejmowanie specjalnych wyzwań na tablicy lub w aplikacji Rewards.

Word z funkcją udostępniania dokumentu do recenzji

Współpraca nad dokumentami często obejmuje wiele osób, których wkład i role różnią się od siebie. Niektórzy są właścicielami dokumentu, podczas gdy inni wprowadzają tylko niezbędne zmiany czy komentarze. Aby wspomóc te procesy, Microsoft Word otrzymał nową funkcję udostępniania dokumentu przeznaczoną konkretnie do recenzji.

Tryb recenzji w aplikacji Word

Kiedy otworzymy dokument udostępniony nam do recenzji, automatycznie wejdziemy w tryb recenzji. Nie będziemy w nim mieli pełnej kontroli nad edycją. Zamiast tego będziemy mogli dodawać sugestie w formie komentarzy lub śledzonych zmian. Właściciele dokumentu i inni współtwórcy z pełnymi uprawnieniami edycji otrzymają następnie zmiany do zatwierdzenia lub odrzucenia.

Smart App Control w Windows 11 blokuje niebezpieczne obrazy ISO

Smart App Control to inteligentny mechanizm kontroli aplikacji, który zadebiutował w Windows 11, blokując uruchamianie złośliwych, niezaufanych lub niepodpisanych aplikacji na urządzeniach z Windows. Po kilku miesiącach rozwijania w programie Insider funkcjonalność zyskała nowe możliwości blokowania złośliwych plików.

Smart App Control

Usługa jest teraz w stanie blokować potencjalnie niebezpieczne pliki ISO i LNK, czyli formaty obrazów i skrótów, a także IMG, VDH, VHDX, APPREF-MS, BAT, CMD, CHM, CPL, JS, JSE, MSC, MSP, REG, VBE, VBS i WSF.

Xbox Game Pass z nowym planem dzielonej subskrypcji

Microsoft wystartował z nowym planem dzielonej subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate. Pozwala on wielu osobom korzystać z możliwości, jakie daje Game Pass. Użytkownicy mogą dodać do 4 osób do subskrypcji i grać wspólnie z przyjaciółmi i rodziną na konsolach, komputerach i urządzeniach z dostępem do chmury.

Smart App Control

Nowy plan nosi obecnie tymczasową nazwę Xbox Game Pass – Insider Preview, zgodnie z którą jest dostępny jedynie dla Xbox Insiderów, niestety tylko w Irlandii i Kolumbii. Po testach wersji zapoznawczej opcja powinna stać się ogólnodostępna — również w Polsce. Jedna subskrypcja dla 5 osób będzie dużo bardziej opłacalna niż wykupywanie 5 osobnych subskrypcji.

Łatwiejsze przypisywanie zadań w Word

Word pozwala teraz tworzyć i przydzielać zadania bezpośrednio podczas edytowania dokumentu, używając @wzmiankowania w komentarzach. Osoby, którym przypiszesz zadania, otrzymają powiadomienia e-mail, informujące o konieczności podjęcia działania.

Przydzielanie zadań w Word - komentarz

Aby to zrobić, otwórz dokument w OneDrive lub SharePoint, zaznacz tekst zawierający informacje, które chcesz skomentować, wybierz "Nowy komentarz" i w treści komentarza wpisz @, a następnie imię i nazwisko członka zespołu, którego chcesz oznaczyć. Następnie naciśnij Ctrl + Enter, aby opublikować komentarz, i zaznacz pole wyboru "Przypisz do", aby przekonwertować komentarz na zadanie.

Natywne wsparcie dla .NET na Linuksie

Dobre wieści dla deweloperów .NET, którzy chcieliby pracować na Linuksie. Microsoft i Canonical ogłosili, że wprowadzają natywną obsługę .NET 6 na Linuksa, począwszy od Ubuntu 22.04 LTS, zarówno dla hostów, jak i kontenerów. Programiści mogą już instalować SDK oraz runtime'y ASP.NET i .NET za pomocą jednego polecenia "apt install".

.NET

.NET 6 jest teraz dołączony do Ubuntu 22.04 (Jammy). Microsoft udostępnia też .NET z Chiseled Ubuntu Containers, nową ofertą niewielkich i bezpiecznych kontenerów. Microsoft i Canonical zobowiązali się do dostarczania nowych wydań .NET wraz z wydaniami Ubuntu oraz upewniania się, że ze sobą dobrze współpracują. Obejmuje to aktualizacje zabezpieczeń i bezpieczne dostarczanie obrazów kontenerów.

Windows 11 — zrzuty pamięci jądra w Menedżerze zadań

Użytkownicy Windows 11 odkryli w kompilacji 25188 z Dev Channel znacznie więcej, niż Microsoft opisał w oficjalnym changelogu. Jedną z nowości jest funkcja generowania zrzutów pamięci jądra w czasie rzeczywistym w Menedżerze zadań. Nie wymagają ponownego uruchomienia systemu, by można było je utworzyć. To wygodny sposób sięgania głębiej bez zakłócania pracy systemu w przypadku mniej poważnych błędów.

Kernel Dump w Windows 11

Dzięki powiązaniu tej funkcji z Menedżerem zadań w Windows 11 użytkownik może w czasie rzeczywistym utworzyć zrzut pamięci z danego procesu lub aplikacji, która przestaje odpowiadać, bez konieczności jej zamykania. Wygenerowany plik będzie zawierał użyteczne informacje dla zaawansowanych użytkowników i profesjonalistów IT. Dane w nim zawarte mogą wskazać na wadliwy sterownik, aplikację czy nawet sprzęt.

Deweloperzy mogą już reklamować się w Microsoft Store

Microsoft Store Ads opiera się na tej samej idei, którą realizują Apple i Google w swoich marketplace'ach. Kiedy użytkownik czegoś szuka, sklep wyświetla reklamy kontekstowe zorientowane na tego konkretnego klienta. Oprócz standardowych reklam w wynikach wyszukiwania Microsoft Store będzie też niezależnie wyświetlał reklamy w specjalnym kafelku, dając wydawcom i twórcom jeszcze jeden punkt, w którym mogą dotrzeć do potencjalnych odbiorców.

Microsoft Store Ads

Dzięki programowi deweloperzy (jedynie ci z opublikowaną zawartością) będą mogli tworzyć kampanie reklamowe w Microsoft Store z użyciem Microsoft Advertising. Zapewni to, że reklamy będą kontekstowe dla klientów, np. aplikacje muzyczne będą reklamowane użytkownikom, którzy lubią słuchać lub tworzyć muzykę. Innymi słowy deweloperzy mogą prezentować swoje aplikacje i gry przed odpowiednimi klientami w odpowiednim czasie.

Wrzesień 2022

Więcej informacji o subskrypcjach w Ustawieniach Windows 11

Microsoft już wcześniej wprowadził informacje o subskrypcji usługi Microsoft 365 i licencji wieczystej Microsoft Office do Ustawień. Teraz użytkownicy Windows 11 w Dev Channel znajdą na stronie Ustawienia > Konta szczegóły subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate, PC Game Pass, Xbox Game Pass for Console lub Xbox Live Gold (jeśli mają je wykupione i są zalogowani w Windows 11 na tym samym koncie Microsoft). Podobnie jak w przypadku wspomnianych wcześniej produktów, tak również tutaj użytkownicy znajdą informacje o cyklu rozliczeń, metodach płatności oraz grach i korzyściach z subskrypcją Xbox.

Zarządzanie subskrypcją Xbox w Ustawieniach Windows 11

Użytkownicy mogą również zarządzać subskrypcją i ją upgrade'ować, realizować tokeny kart podarunkowych oraz być na bieżąco z wszelkimi działaniami wymaganymi do kontynuowania subskrypcji bez żadnych zakłóceń. Jeżeli nie mamy żadnej podłączonej subskrypcji Xbox, to na stronie znajdziemy link "Dowiedz się więcej", który pozwala lepiej poznać jej możliwości.

To Do zintegrowany z Outlook dla Windows

To Do jest integrowany z Outlook na Windows dla użytkowników w Windows Current Channel, począwszy od wersji 2207. Wraz z tym wydaniem aplikacja Microsoft To Do jest dostępna bezpośrednio z Outlooka, pozwalając efektywnie planować pracę i zadania i pozostać na nich skupionym, jako że są one teraz dostępne pod ręką.

Microsoft To Do jest integrowany z Outlook na Windows

Nowa integracja pozwala m.in. przeglądać wszystkie oflagowane e-maile z Outlooka na liście oflagowanych e-maili w aplikacji To Do. Możemy sprawdzić fragment wiadomości lub otworzyć ją w Outlooku, aby uzyskać pełny kontekst. Jeśli chcemy zarządzać zadaniami przypisanymi do nas w aplikacji Planner, również znajdziemy je w To Do, na liście przypisanych zadań. Aplikacja zawiera również znaną dobrze funkcję Mój dzień, która służy jako szablon do planowania dziennych aktywności.

Microsoft Stream (Beta) wydany na Androida i iOS

Microsoft przebudował aplikację mobilną Stream i udostępnił nowe wersje beta na smartfony i tablety z iOS i Androidem. Wersja ta daje wczesny dostęp do nowego doświadczenia mobilnego z kompletnym odświeżeniem designu, płynnym dostępem do wideo Stream (wersja klasyczna) i Stream (na SharePoint) oraz bogatszego doświadczenia oglądania filmów.

Microsoft Stream (Beta)

Microsoft Stream w nowej wersji mobilnej umożliwia też wyszukiwanie wideo w zasobach organizacji, nadrabianie zaległości w Microsoft Teams dzięki nagraniom ze spotkań, oznaczanie plików wideo jako ulubione, aby móc łatwo znaleźć je w przyszłości, oraz płynne udostępnianie wideo współpracownikom.

Ostatni rok obsługi narzędzia Scheduler w Microsoft 365

Scheduler, narzędzie korzystające z AI i rozpoznawania mowy/języka naturalnego, a także asystentki Cortany, by pomagać w planowaniu i zarządzaniu kalendarzem Outlook, zostanie wyłączony w przyszłym roku, blisko 15 miesięcy od swojej premiery w czerwcu 2021 r. Microsoft zapowiedział, że część funkcjonalności Schedulera mogą przejąć inne produkty.

Scheduler

Scheduler jest dostępny w sprzedaży jako dodatek do wielu licencji Microsoft 365 z planem Microsoft Exchange Online. 1 września 2023 roku, gdy narzędzie zostanie wyłączone, jego funkcjonalność może (ale nie musi) przejść do innych produktów Microsoftu. Naszym zdaniem jest najbardziej prawdopodobne, że zintegruje się po prostu z samym Outlookiem.

Windows Terminal z obsługą motywów i nowym silnikiem

Windows Terminal Preview v1.16.252 obsługuje teraz motywy. Aby to podkreślić Microsoft zmienił domyślną kompozycję na Windows Dark. W razie chęci można zmienić ją na dowolną inną. Program otrzymał też nowy silnik renderowania tekstu, który jest domyślnie włączony w kompilacjach Preview.

Windows Terminal - kompozycje (motywy)

Aktualizacja wprowadza też szereg innych zmian w obszarach UI, interakcji, zgodności i nie tylko. Możecie o nich przeczytać w naszym artykule.

Windows 11 2022 Update (22H2) oficjalnie wydany

Windows 11 22H2 (Windows 11 2022 Update) stał się ogólnodostępny. To pierwsza duża, rocznicowa aktualizacja Jedenastki, która wprowadza nowości w ponad stu obszarach. Traktować je można jako solidne uzupełnienie zeszłorocznej wersji 21H2. Aktualizacja jest dostępna poprzez Windows Update dla użytkowników, którzy aktywnie klikają "Sprawdź aktualizacje", choć tu udostępnianie odbywa się etapami. Aktualizacja będzie proponowana, gdy dane pokażą, że urządzenie jest gotowe. Ma to zapewnić wysokiej jakości doświadczenie aktualizacji. Zamiast na to czekać, można też skorzystać z Asystenta instalacji systemu Windows 11.

Windows 11 2022 Update

Aktualizacja jest proponowana nie tylko w Windows 11, ale również w Windows 10. Zgodnie z zasadami cyklu życia edycje Home i Pro będą wspierane przez 24 miesiące, a edycje Enterprise i Education — przez 36 miesiące. Jeśli chodzi o klientów korporacyjnych i edukacyjnych, mogą oni wdrożyć aktualizację z użyciem tych samych procesów, zasad i aplikacji do zarządzania, co w przypadku Windows 10. Szczegółowo omówiliśmy nowości w aktualizacji w artykule: Pełna lista zmian w Windows 11 22H2 (Windows 11 2022 Update).

Ochrona przed phishingiem w Windows 11 22H2

Zaawansowana ochrona przed phishingiem została wbudowana w system operacyjny Windows 11 22H2. Wykrywa ona automatycznie, kiedy użytkownik wpisuje hasło w dowolnej aplikacji albo na stronie. Windows rozumie w czasie rzeczywistym, czy aplikacja lub witryna ma bezpieczne połączenie z zaufaną witryną, czy też nie. Windows powiadomi użytkowników, że są w niebezpieczeństwie. Oznacza to, że admini mogą teraz dowiedzieć się, kiedy dokładnie hasło zostało wykradzione. Kiedy Windows 11 chroni przed atakiem phishingowym, analityka zagrożeń kaskadowo chroni też innych użytkowników Windows w innych aplikacjach i na innych stronach, które doświadczają tego samego ataku.

Zaawansowana ochrona przed phishingiem w Windows 11

SmartScreen identyfikuje i chroni przed wprowadzaniem haseł firmowych na stronach phishingowych lub w aplikacjach, które się z nimi łączą, a także przed ponownym wykorzystaniem haseł w dowolnej innej aplikacji lub na stronie oraz przed wpisywaniem haseł do Notatnika, Wordpada czy aplikacji Microsoft 365.

Menedżer zadań powraca na pasek zadań Windows 11

Windows 11 Insider Preview otrzymał we wrześniu aktualizację do builda 25211 w Dev Channel. Wśród głównych zmian należy wymienić aktualizację ustawień Widżetów, przywróconą dostępność Menedżera zadań w menu kontekstowym paska zadań oraz trochę ulepszeń zasobnika systemowego, Eksploratora plików i Ustawień.

Menedżer zadań na pasku zadań - menu

W odpowiedzi na opinie użytkowników Microsoft przywrócił skrót do Menedżera zadań jako element menu kontekstowego po kliknięciu paska zadań prawym przyciskiem myszy. No w końcu!

Edge Canary na Windows aktualizowany już dwa razy dziennie

Canary to jeden z 3 kanałów Edge Insider, w których Microsoft udostępnia nowe funkcje przed wydaniem ich w Edge Stable. Do tej pory był on aktualizowany raz dziennie, ale we wrześniu Microsoft postanowił podwoić tempo, co pozwoli wykorzystać "świetny, błyskawiczny feedback", który otrzymuje od testerów, i szybciej dostarczać nowy kod.

Microsoft Edge Canary

Zwiększenie częstotliwości aktualizacji oznacza, że użytkownicy będą częściej proszeni o restart przeglądarki. Nie jest to jednak konieczne, aby móc dalej jej używać w nie najnowszej już wersji. Microsoft zastrzega też, że w niektóre dni może wypuścić tylko jedną aktualizację Canary lub nie wypuszczać żadnej. Zmiana dotyczy tylko wersji na Windows.

Październik 2022

Office zmienia nazwę i to jeszcze w tym roku!

Microsoft zapowiedział, że aplikacja Office dostępna na komputery z Windows i urządzenia mobilne wkrótce zmieni nazwę na Microsoft 365. Tym samym gigant z Redmond zamierza ujednolicić nazewnictwo swoich produktów. Ponadto aplikacja otrzyma zupełnie nowe logo i ikonę, niepowiązaną z ikoną Office, którą przecież tak dobrze znamy od wielu lat. Wraz z rebrandingiem aplikacji, doczeka się ona kilku nowych funkcji.

Microsoft planuje również wprowadzić darmową wersję usługi Microsoft 365, a także zwiększyć liczbę funkcji premium w obecnych subskrypcjach Microsoft 365.

Microsoft Places nową aplikacją w portfolio Microsoftu

Microsoft Places oferować będzie hybrydowy harmonogram, który wykorzystywać będzie dane z aplikacji Outlook oraz Teams. Za ich pomocą możliwe będzie sprawdzenie, kiedy Twoi współpracownicy planują pracę w biurze. Tym sposobem łatwo będzie ustalić największą frekwencję osób w siedzibie firmy, co pozwoli lepiej dostosować harmonogram pracy i spotkań. Co więcej Microsoft Places ułatwi tworzenie spotkań na żywo i zdalnych, dostarczy wskazówki dotyczące najkrótszego czasu dojazdu do biura, wraz z monitami informującymi o tym, kiedy wyjechać. Aplikacja czerpać będzie z danych o ruchu drogowym w danym dniu i po uwagę brać będzie zaplanowane spotkania.

Microsoft Places

Microsoft Places może radykalnie wpłynąć na komfort pracy w biurze, zwłaszcza w firmach, które nie są przystosowane do pracy hybrydowej. Dzięki funkcji odnajdywania drogi nie będziemy musieli szukać dojścia do sali konferencyjnej w dużym biurowcu, czy też niepotrzebne okażą się tabliczki kierujące do poszczególnych pomieszczeń. Microsoft Places dostarczy Ci mapę, która wskaże właściwe miejsce i drogę.

Microsoft Designer, Bing Image Creator, Clipchamp i Create — kolejne nowe aplikacje

Designer

Designer niewątpliwe jest największą nowością. To aplikacja przeznaczona do projektowania graficznego w Microsoft 365, która pomoże użytkownikom tworzyć posty w mediach społecznościowych, zaproszenia, cyfrowe pocztówki i wiele więcej. Sam Microsoft twierdzi, że Designer to taki PowerPoint na sterydach, w którym sztuczna inteligencja wykonuje większość skomplikowanych zadań. Co więcej producent zapowiedział, że Designer dostępny będzie także w przeglądarce Edge. Już dziś można skorzystać z zapoznawczej wersji aplikacji Designer.

Microsoft Designer

Bing Image Creator

Pozostając przy obrazach generowanych przez sztuczną inteligencję, Microsoft wprowadza także usługę Bing Image Creator, której zadaniem będzie pomoc przy tworzeniu zupełnie nowych obrazów. Usługa po części przypominać będzie Designera, jednak dostępna będzie w wyszukiwarce Bing pod adres https://www.bing.com/create.

Bing Image Creator

Clipchamp

Clipchamp od teraz staje się aplikacją dostępną w subskrypcjach Microsoft 365 i pomoże uzupełnić program Designer w przypadku edycji wideo. Funkcje premium aplikacji Clipchamp są dostępne dla użytkowników Microsoft 365 Personal i Family oraz subskrybentów Clipchamp Essentials.

Clipchamp

Create

Microsoft udostępnił nową usługę internetową pod nazwą Microsoft Create. Jak mówi gigant z Redemond, "to ostateczny program dla twórców" do tworzenia filmów, projektów graficznych, dokumentów, prezentacji i wielu więcej. Zasadniczo witryna Create serwuje wyselekcjonowaną listą różnych szablonów, filmów i innych, dostarczanych od innych twórców.

Microsoft Create

Surface Pro 9 z 5G i nowymi kolorami - oficjalnie zapowiedziany!

Surface Pro 9 to pierwszy tablet Microsoft wyposażony w procesory Intel oraz ARM w tej samej linii. Użytkownicy mogą wybrać wariant z procesorem Intel Core i5 i i7 12-tej generacji lub zdecydować się na wariant z procesorem Microsoft SQ 3. Gigant z Redmond twierdzi, że SQ 3 umożliwia szybką łączność 5G, lepszą żywotność baterii i ulepszone połączenia wideo z automatycznym kadrowaniem, fokusem na głos i rozmyciem tła.

Surface Pro 9

Surface Pro 9 z procesorami Intel dostępny jest z 8, 16 i 32 GB pamięci RAM LPDDR5. Jeśli zależy Wam na łączności 5G, musicie postawić na wariant z procesorem Microsoft SQ 3. Do wyboru będą opcje z 8 lub 16 GB pamięci RAM LPDDR4X.

Surface Pro 9

Do wyboru będą także warianty z różnymi pojemnościami dysków. Do sprzedaży trafią wersje z 128 GB, 256 GB, 512 GB oraz 1 TB. Ten ostatni dostępny będzie tylko w modelach z procesorem Intel. Warto odnotować, że wszystkie warianty posiadają w pełni wymienny dysk półprzewodnikowy.

Surface Pro 9

Surface Pro 9 doczekał się również ewolucji kolorystycznej. Warto dodać, że to pierwsze urządzenie z serii Pro z kolorową obudową. Oprócz platynowego i grafitowego, możemy zdecydować się na żywe kolory takie jak szafirowy i leśny. Także klawiatury Surface Pro Signature Keyboard dostępne są w nowych kolorach, a na dodatek wykonane z bioalcantary zawierającej co najmniej 12% materiałów pochodzących z odpadów trzciny cukrowej!

Surface Laptop 5 oficjalnie zapowiedziany

Surface Laptop 5 wyposażono w procesory Intel 12-tej generacji z serii Alder Lake U. Microsoft twierdzi, że nowy Surface Laptop ma o 50% więcej mocy w porównaniu z urządzeniami poprzedniej generacji.

Zaskakujący jest brak wariantów z procesorami AMD Ryzen. Przynajmniej na razie, bowiem wcześniejsze doniesienia mówiły, że takie modele także się pojawią. Możliwe, że Microsoft postanowił tym razem odpuścić procesory AMD Ryzen, ponieważ poprzednie nie cieszyły się dużą popularnością.

Windows 10 22H2 oficjalnie wydany

W październiku Microsoft rozpoczął wdrażanie najnowszej aktualizacji funkcjonalnej dla systemu Windows 10. Aktualizacja Windows 10 22H2 stała się dostępna za pośrednictwem Windows Update, a także narzędzia Media Creation Tool, umożliwiającego utworzenie nośnika instalacyjnego lub pobranie obrazu ISO.

Windows 10 22H2

Z wcześniejszych zapowiedzi wiemy, że aktualizacja 22H2 dla Windows 10 nie wnosi nic nadzwyczajnego. Skupia się ona na dostarczeniu zbioru poprawek, a także "ograniczonego zestawu funkcji skoncentrowanych na produktywności i zarządzaniu".

Windows 11 22H2 Moment 1 Update oficjalnie wydany

Microsoft wypuścił obiecaną drugą partię nowości dla systemu Windows 11 22H2. Aktualizacja znana również jako "Moment 1" jest już dostępna jako aktualizacja opcjonalna w Windows Update dla wszystkich posiadaczy Windows 11 22H2 z komputerami, na których nie wystąpiły wcześniej problemy blokujące otrzymywanie nowych aktualizacji. Ta aktualizacja zostanie wydana również podczas listopadowego Patch Tuesday. Co pojawiło się na liście zmian?

  • Ulepszono Eksplorator plików. Zawiera teraz karty ułatwiające organizowanie sesji Eksploratora plików, tak jak robisz to w Microsoft Edge. Na nowej stronie głównej Eksploratora plików możesz przypiąć ważne pliki, aby uzyskać szybki i łatwy dostęp. Korzystając z możliwości Microsoft OneDrive, możesz przeglądać działania swoich współpracowników na udostępnionych plikach. Dodano również spersonalizowane sugestie na podstawie Twojego konta Microsoft 365.
  • Windows 11 22621.608

  • Dodano sugestie działań podczas kopiowania elementów. Na przykład, gdy kopiujesz numery telefonów lub przyszłe daty, dodano sugestie, takie jak nawiązywanie połączenia z Teams lub Skype lub dodawanie wydarzenia w aplikacji Kalendarz.
  • Dodano menu przepełnienia paska zadań. Pasek zadań oferuje punkt wejścia do menu, które pokazuje wszystkie przepełnione aplikacje w jednym miejscu.
  • Możesz teraz udostępniać na większej liczbie urządzeń. Możesz odkrywać i udostępniać innym urządzeniom, w tym komputerom stacjonarnym, korzystając z udostępniania w pobliżu.

Chrome i Edge przestaną być wspierane na Windows 7 i 8.1

Wraz z początkiem 2023 roku ostateczne wsparcie utracą Windows 7 w wydaniu ESU oraz Windows 8.1. Dla wielu dostawców oprogramowania zapowiedź tego wydarzenia to również sygnał, by samemu wygasić wsparcie dla swoich produktów na tych systemach. Taki komunikat wydało właśnie Google:

Wraz z wydaniem Chrome 110 (wstępnie zaplanowanym na 7 lutego 2023) oficjalnie zakończymy wsparcie na Windows 7 i Windows 8.1. Potrzebujecie upewnić się, że wasze urządzenie działa na Windows 10 lub nowszych wydaniach, aby nadal otrzymywać przyszłe wydania Chrome. Jest to zgodne z wygaszeniem wsparcia dla Windows 7 ESU i rozszerzonego wsparcia dla Windows 8.1 ze strony Microsoftu 10 stycznia 2023 roku.

Wydawca dodaje, że starsze wersje Chrome będą działać nadal na tych systemach. Przeglądarka nie będzie już jednak aktualizowana. Dotyczy to zarówno nowych funkcjonalności, jak i łatek bezpieczeństwa. Wkrótce podobny komunikat przedstawił też Microsoft — przeglądarka Edge, począwszy od wersji Chromium 110, również nie będzie wspierana na Windows 7, 8 i 8.1.

Unified Update Platform będzie obsługiwać wszystkie aktualizacje Windows

Jeszcze w 2016 roku Microsoft wprowadził Unified Update Platform, usługę mającą usprawnić proces aktualizacji, tak by można było mieć kontrolę nad czasem aktualizacji oraz zmniejszyć przetwarzanie po stronie użytkownika, użycie baterii i rozmiary pobieranych pakietów. Teraz usługa jest dostępna dla systemów on-premise w publicznej wersji zapoznawczej. Wkrótce obejmie wszystkie aktualizacje Windows 11.

Unified Update Platform

Po pomyślnym okresie testów w wersji zapoznawczej UUP w modelu on-premise stała się dostępna dla organizacji komercyjnych. Wersja ta stanowi integrację z Windows Server Update Services (WSUS) i Microsoft Configuration Manager. Ta nowa opcja upraszcza zarządzanie zawartością Windows oraz proces aktualizacji do Windows 11. Microsoft zapowiedział, że od początku 2023 r. wszystkie nowe wersje Windows będą serwisowane za pomocą aktualizacji UUP

Xbox Cloud Gaming ma już ponad 20 milionów użytkowników

Przy okazji ogłoszenia kwartalnych wyników firmy Microsoft podzielił się jak zwykle paroma interesującymi statystykami. CEO Satya Nadella ujawnił, że już ponad 20 milionów osób skorzystało z usługi do strumieniowego przesyłania gier. To ponad dwukrotny wzrost liczby użytkowników w ciągu pół roku.

Xbox Cloud Gaming

W kwietniu tego roku Microsoft wspominał, że od premiery Xbox Cloud Gaming skorzystało z usługi ponad 10 milionów graczy na ponad 6000 typach urządzeń. Oznacza to, że baza użytkowników usługi podwoiła się w ciągu zaledwie pół roku. Dodajemy nowych graczy do naszego ekosystemu, ponieważ realizujemy naszą ambicję, aby dotrzeć do graczy w dowolnym miejscu i czasie, na dowolnym urządzeniu — powiedział Nadella.

Zmiany w interfejsie Outlook na Androida i iOS

Mobilna aplikacja Microsoft Outlook na iOS i Androida otrzyma wkrótce całkiem sporo zmian, które ułatwią odnajdywanie wszystkich kontaktów, plików i nie tylko. Użytkowników czekają zmiany na pasku nawigacji, w wyszukiwarce, obsłudze plików i kontaktów czy wreszcie w dostępie do aplikacji M365.

Outlook na iOS i Androida

Na pasku nawigacji, obok istniejących modułów Poczty, Kalendarza i Wyszukiwania pojawia się nowy przycisk "Więcej". Z tego miejsca możemy przejść do Kontaktów, Plików i wszystkich naszych aplikacji. Pasek z zakładkami jest w pełni personalizowany. Wyszukiwarka w Outlook stanie się przewijaną w pionie tablicą (feedem), a przycisk szybkich akcji będzie dodatkowo rozwijany, by udostępniać więcej opcji.

GitHub pod skrzydłami Microsoft zwielokrotnił przychody i liczbę użytkowników

Microsoft kupił GitHub w 2018 roku, płacąc 7,5 miliarda dolarów. Platforma osiągała wówczas maksymalnie 200-300 milionów dolarów rocznego przychodu i miała około 28 milionów aktywnych użytkowników. Teraz, po upływie 4 lat liczba użytkowników wzrosła ponad trzykrotnie, podobnie jak przychody.

Od czasu naszego przejęcia GitHub osiąga obecnie 1 miliard USD rocznych przychodów cyklicznych, a etos GitHub stawiający dewelopera w centrum nigdy nie był silniejszy. Ponad 90 milionów osób korzysta teraz z tej usługi do tworzenia oprogramowania dla dowolnej chmury, na dowolnej platformie — to trzykrotnie więcej [niż przed przejęciem].
— Satya Nadella, CEO Microsoft

Mimo dużego sukcesu komercyjnego GitHub nie zmienił się zbytnio pod względem oferowania bezpłatnego dostępu do usług. Przed przejęciem wielu użytkowników i komentatorów sceptycznie nastawionych do Microsoftu tego właśnie się obawiało. Jak widać — niepotrzebnie.

OneNote debiutuje w Microsoft Store, a wersja na Windows 10 z niego znika

Pobieranie odpowiedniej aplikacji OneNote na Windows jest teraz o wiele łatwiejsze. Gigant z Redmond oficjalnie wypuścił dedykowaną apkę w Microsoft Store, skąd można ją pobrać w zasadzie jednym kliknięciem. Jest to ten sam program, który do tej pory można było pobrać ze strony internetowej za darmo.

OneNote na Windows debiutuje w Microsoft Store

Przy tej okazji Microsoft wycofuje OneNote dla Windows 10 z Microsoft Store. Jeśli jednak macie ją zainstalowaną na komputerze, aplikacja nadal będzie działać. Użytkownicy Dziesiątki przestaną natomiast otrzymywać aktualizacje funkcji wersji OneNote, która utraci wsparcie w październiku 2025 r. Microsoft chce w przyszłości połączyć OneNote dla Windows 10 i OneNote w jedną aplikację.

Listopad 2022

Jak zakończyć procesy, które blokują usunięcie pliku?

Narzędzie o nazwie File Locksmith w ramach Microsoft PowerTools pozwala sprawdzić, jaki proces (bądź jakie procesy) używają określonego pliku albo folderu, przez co Windows nie zezwala na jego modyfikację ani usunięcie. File Locksmith jest rozszerzeniem powłoki Windows, które możemy aktywować, klikając jeden lub więcej zaznaczonych plików prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję "Co używa tego pliku?" w menu kontekstowym. Kiedy zaznaczymy folder, przeskanowane zostaną wszystkie znajdujące się w nim pliki i podkatalogi.

File Locksmith

Procesy uruchomione przez innych użytkowników nie mogą być zakończone, chyba że klikniemy przycisk "Uruchom ponownie jako administrator" w prawym górnym rogu. Po przeskanowaniu możemy zakończyć blokujące procesy, klikając "Zakończ zadanie" obok ich nazw. File Locksmith automatycznie usunie zakończone procesy z listy. Widok można też odświeżyć ręcznie, klikając "Odśwież".

Darmowe maszyny wirtualne z Windows 11 22H2

Deweloperzy pragnący pisać aplikacje dla Windows 11 albo zwykli użytkownicy zaciekawieni nowym systemem operacyjnym mogą teraz pobrać oficjalne maszyny wirtualne udostępnione przez Microsoft. Firma po raz kolejny zaktualizowała swoje darmowe VM-y pełne narzędzi programistycznych i nie tylko.

Darmowe maszyny wirtualne z Windows 11 22H2

Oficjalne maszyny wirtualne dają dostęp do najnowszej wersji 22H2 (2022 Update) wraz z Visual Studio 2022, WSL i innymi narzędziami. Choć są one dostępne za darmo, to możliwość bezpłatnego korzystania z nich jest ograniczona czasowo do 10 stycznia 2023 roku (nowsze wydania, jak te z grudnia, mają zapewniony dłuższy czas wsparcia). Maszyny są zgodne z oprogramowaniem VMWare, Hyper-V, VirtualBox i Parallels.

Filtrowanie procesów w Menedżerze zadań

Menedżer zadań na Windows 11 obsługuje teraz filtrowanie procesów. Funkcja pojawiła się w buildzie 22623.891 w Beta Channel. Pozwala ona wprowadzić zarówno nazwę binarki, jak też PID lub nazwę wydawcy. Algorytm filtrowania dopasowuje kontekst frazy do wszystkich możliwych dopasowań i wyświetla je na bieżącej stronie. Filtr jest też aplikowany, gdy przełączamy się między stronami.

Filtrowanie procesów w Menedżerze zadań

Aby przenieść fokus na polu filtrowania, możemy je kliknąć albo użyć skrótu Alt + F. To przydatna funkcja, gdy chcemy namierzyć pojedynczy proces lub grupę procesów i wykonać na nich jakieś działanie czy po prostu monitorować ich wydajność.

Łatwy dostęp do iCloud Photos w aplikacji Zdjęcia na Windows 11

Dzięki połączeniu aplikacji Zdjęcia z iCloud Photos łatwiej jest teraz uzyskać bezpośredni dostęp do tych zdjęć w dobrze zorganizowanym miejscu.

iCloud Photos w aplikacji Zdjęcia na Windows 11

Niezależnie od tego, skąd pochodzą nasze zdjęcia i filmy — z telefonu, aparatu czy magazynu w chmurze OneDrive lub iCloud Photos — wszystkie je zobaczymy razem w jednej, pięknej galerii. Integracja ta jest też ukłonem w stronę użytkowników iPhone'ów, którzy chcieliby przeglądać robione nimi zdjęcia na PC.

Aplikacja internetowa Microsoft Create już dostępna

Microsoft Create jest już dostępny w wersji zapoznawczej. W aplikacji przeglądarkowej możemy tworzyć wideo, projektować graficznie dokumenty, prezentacje i nie tylko. Create ma nas zainspirować oraz pozwolić zaoszczędzić czas i podnieść umiejętności kreatywne. Można go sobie wyobrazić jako platformę, która zawiera "wszystko", czego potrzebują twórcy — od przyciągających oko prezentacji, przez niezwykłe wideo na social media, po drukowane kartki urodzinowe.

Microsoft Create

Dzięki tysiącom profesjonalnie zaprojektowanych szablonów wraz z mocą aplikacji Microsoft 365 (w tym PowerPoint, Word i Clipchamp) każdy może stworzyć coś inspirującego i nie potrzebuje wcale doświadczenia w designie.

Xbox Cloud Gaming trafi na kolejne smart TV

Po wprowadzeniu wybranych gier na telewizory Samsung z tego roku poprzez Samsung Gaming Hub nadszedł czas na rozszerzenie wsparcia. Jeszcze w 2022 roku aplikacja Xbox trafiła na wybrane smart TV tej marki z 2021 roku. Microsoft poinformował też o pracach nad wibracjami kontrolera dla aplikacji Xbox.

Do końca tego roku Microsoft wprowadzał aplikację Xbox na wybrane modele smart TV Samsunga z 2021 roku. Ich właściciele będą mogli wyszukać i pobrać aplikację bezpośrednio na telewizorze. Oznacza to, że istniejący klienci Samsunga zyskają natychmiastowy dostęp do Xbox Cloud Gaming z Xbox Game Pass Ultimate. Będą oni mogli streamować setki wysokiej jakości gier Xbox bezpośrednio na smart TV — bez konieczności posiadania konsoli.

Głębokie skanowanie zdjęć w Office Mobile na iOS

Office Insider na urządzenia z iOS pozwala odblokować i ponownie wykorzystać zawartość ze zdjęcia. Głębokie skanowanie inteligentnie rozpoznaje składniki tekstowe i wizualne na dowolnym zdjęciu i wydobywa je, dając nam możliwość ich szybkiego skopiowania, udostępnienia, zapisania, wyszukania, wysłania jako e-mail i nie tylko.

Głębokie skanowanie zdjęć w Office Mobile na iOS

Głębokie skanowanie działa nie tylko na zasadzie OCR, dostarczając nam edytowalny tekst ze zdjęcia, który można dowolnie wykorzystać, ale pozwala też wydobyć konkretną sekcję graficzną, np. nieregularny obraz, i wyciąć go z pominięciem tła, a następnie przykładowo wkleić w prezentacji. Wszystko to za jednym stuknięciem przycisku.

VMware Workstation 17.0 Pro z wirtualnym TPM 2.0 dla Windows 11

Środowiska do wirtualizacji są często używane przez deweloperów i entuzjastów, którzy próbują przetestować swoje oprogramowanie na wielu systemach operacyjnych lub po prostu chcą korzystać z odizolowanego systemu operacyjnego bez narażania swojej podstawowej maszyny. Z powodu specyficznych wymagań wirtualizacja Windows 11 była nieco kłopotliwa, ale już coraz więcej platform sobie z nimi radzi.

VMware Workstation 17.0 Pro

Oprogramowanie do wirtualizacji VMware Workstation 17.0 Pro obsługuje teraz wirtualny moduł Trusted Platform Module (TPM) 2.0, który jest oficjalnie wymagany przez Microsoft do uruchomienia Windows 11 — również na maszynach wirtualnych. Wprowadzenie tej funkcji oznacza, że ​​oprogramowanie do wirtualizacji oficjalnie obsługuje teraz Jedenastkę jako system-gościa (wcześniej istniało tylko obejście tego wymagania) i inne systemy wymagające tego modułu.

Windows Subsystem for Linux ogólnodostępny w Microsoft Store

Nieco ponad rok temu Windows Subsystem for Linux na Windows 11 został wydany w Microsoft Store w wersji zapoznawczej. Sama platforma debiutowała na Windows 10 w 2017 roku, umożliwiając otwieranie środowisk GNU/Linux bezpośrednio na Windows bez udziału VM czy konfiguracji dual-boot. Teraz WSL przeszedł na ogólną dostępność i z Microsoft Store można go pobrać na Windows 11 i Windows 10.

Windows Subsystem for Linux

Wraz z wydaniem WSL 1.0.0 została usunięta etykieta "Preview", a wariant ten stał się domyślnym doświadczeniem dla osób uruchamiających polecenia wsl --install albo wsl --update. Microsoft wspomina też o korzyściach z instalowania sklepowej wersji Podsystemu. To między innymi szybsze aktualizacje, lepsze zwracanie błędów, WSLg i WSL w pojedynczym pakiecie czy możliwość korzystania z obsługi systemd.

Grudzień 2022

Skype TruVoice - tłumaczenie rozmów twoim własnym głosem na żywo

Microsoft uruchomił tłumaczenie połączeń wideo Skype do Skype w czasie rzeczywistym z użyciem twojego naturalnego głosu. Oznacza to, że możesz prowadzić konwersację z kimś, kto mówi w innym języku, a tłumaczenie będzie odbywać się automatycznie, na żywo. Tłumaczenia głosowe wykorzystywały dotąd wbudowane głosy — teraz użytkownik może ustawić własny głos, aby mówił on w innym języku. To ogromny przełom w tłumaczeniu rozmów. Dzięki funkcji Skype TruVoice rozmowa w różnych językach może przebiegać o wiele bardziej naturalnie.

Skype TruVoice wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby automatycznie wykrywać język mówionego komunikatu w trakcie połączenia wideo i tłumaczyć go w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe dzięki połączeniu technologii rozpoznawania mowy i przetwarzania języka naturalnego, które potrafią zrozumieć i zinterpretować mówione słowa i tłumaczyć je na pożądany język. Ponadto, jeśli aktywujesz swój naturalny głos, Skype użyje AI, aby stworzyć jego próbki i dostosować tłumaczenie, by brzmiało jak ty.

Ikona VPN i zmiany w wyszukiwarce na pasku zadań

Windows 11 Insider Preview w Dev Channel (nieoficjalnie wersja 23H2) otrzymał aktualizację do builda 25252. Jedną z nowości jest dedykowany wskaźnik VPN na ikonie sieci w zasobniku systemowym na pasku zadań pozwala łatwo sprawdzić, czy połączenie przechodzi przez VPN. Dzięki wskaźnikowi w postaci ikony kłódki/tarczy nałożonej na ikonę sieci w zasobniku systemowym Windows 11 użytkownik jednym rzutem oka sprawdzi, czy połączenie jest szyfrowane przez VPN.

Wskaźnik VPN w zasobniku systemowym

W tej kompilacji Microsoft wypróbowuje też różne opcje wyglądu wyszukiwarki systemowej na pasku zadań i jednocześnie liczy na feedback Insiderów. Jeśli zmiany staną się widoczne w waszej instancji Windows 11, wówczas zobaczycie nowe opcje w Ustawieniach > Personalizacja > Pasek zadań > Elementy paska zadań.

Windows 10 po raz pierwszy z udziałem poniżej 70%

Statcounter opublikował dane statystyczne systemów operacyjnych za listopad. W zeszłym miesiącu nastąpiła dość znacząca zmiana — Windows 10 po raz pierwszy spadł z udziałem poniżej 70%. Jednocześnie jego następca, Windows 11, pnie się powoli coraz wyżej.

Statcounter - udziały Windows 11.2022

Według najświeższych danych Statcounter udział Windows 10 wynosi 69,77%, zaliczając spadek z 71,26% w październiku. Z kolei Windows 11 zaliczył wzrost z 15,45% w październiku do 16,13% w listopadzie. Obie te tendencje — spadkowa i wzrostowa — można obserwować od wielu miesięcy. Listopad nie był pod tym względem szczególnie gwałtowny. Jedyna znacząca zmiana polega na zejściu Dziesiątki poniżej progu 70% po raz pierwszy od jego osiągnięcia kilka lat temu.

Mocny wzrost udziału Windows 11 wśród graczy na Steam

Nieco inny rozkład sił w ekosystemie Windows prezentuje Steam, który opublikował najnowsze wyniki ankiety dotyczącej sprzętu i oprogramowania za listopad. Podobnie jak wcześniej Dziesiątka, tak teraz również Jedenastka jest szybciej instalowana przez graczy niż przez ogół użytkowników PC.

Ankieta dotycząca sprzętu i oprogramowania: November 2022

W porównaniu z październikiem Windows 11 zaliczył spory wzrost udziału (+4,61%), kończąc listopad z wynikiem 27,98%. Jednocześnie największy spadek odnotował Windows 10 (-3,31%), który osiągnął udział 65,60%. Trochę graczy odeszło też od 64-bitowego Windows 7 (-1,71%), a paru przybyło do Windows 8.1 (+0,01%).

Czy tak będzie wyglądał Windows 12?

W zeszłym roku Microsoft zaskoczył wiele osób, wycofując się ze stwierdzenia, że Windows 10 będzie ostatnim Windowsem. Wygląda na to, że wraz z wydaniem Jedenastki firma chce wrócić do wydawania kolejnych systemów co około 3 lata. Naturalnie rodzi się pytanie, czy wkrótce zostanie wydany Windows 12, a jeśli tak, to jak będzie wyglądał.

Swoją wizję nowego systemu przedstawił projektant UI, Kamer Kaan Avdan. Na animacji zobaczymy odświeżony pasek zadań, mocno przeobrażony pulpit, Kolekcje w Eksploratorze plików czy nowy sposób dzielenia okien/ekranu. Choć całość jest tylko konceptem, to naszym zdaniem Microsoft Design mógłby wiele z niego wyciągnąć!

OOBE w Windows 10 z opcją upgrade'u do Windows 11

W 7-letniej historii Windowsa 10 doświadczenie pierwszej konfiguracji (out-of-box experience lub w skrócie OOBE) było wielokrotnie zmieniane i ulepszane. Jego ostatnia aktualizacja wprowadza dość ciekawą nowość. Teraz nie trzeba pełnego wdrożenia Dziesiątki, aby zaktualizować system do Windows 11. Upgrade będzie proponowany już na wstępnym etapie.

OOBE Windows 10

Microsoft wypuścił aktualizację KB5020683, która instaluje się automatycznie w procesie OOBE w Windows 10 w wersjach 2004, 20H2, 21H1, 21H2 i 22H2. Dostarcza ona kwalifikującym się urządzeniom opcję upgrade'u do Windows 11 w ramach procesu OOBE. Urządzenie musi zatem spełniać wymagania sprzętowe Jedenastki..

Społeczności - nowe doświadczenie w Microsoft Teams

Microsoft ogłosił nowe doświadczenie pozwalające użytkownikom gromadzić się, łączyć, udostępniać i współpracować: Społeczności w usłudze Microsoft Teams. Niezależnie, czy nasza grupa to towarzyska grupa sportowa, komitet planowania eventu, szkolna rada rodziców czy nawet mała firma — to nowe doświadczenie zapewnia cyfrową przestrzeń do łączenia się przed, w trakcie i po zebraniach. Społeczności są obecnie wdrażane w darmowej wersji Teams.

Społeczności - nowe doświadczenie w Microsoft Teams

Oprócz wszystkiego tego, co już można robić w Microsoft Teams, wliczając w to wysyłanie wiadomości na czacie, dzwonienie do ludzi i udostępnianie plików czy zdjęć, Społeczności (Communities) pozwalają utworzyć przestrzeń dla grup społecznościowych, aby zbierać się w nich, organizować i dzielić pomysłami. W pewien sposób przypomina to grupy Facebooka.

Nagrywanie ekranu dotarło do pierwszych użytkowników Narzędzia Wycinanie

Dzięki funkcji nagrywania ekranu w Narzędziu Wycinanie nie będziemy już musieli sięgać po PowerPointa ani programy innych firm, aby nagrać czynności, które wykonujemy na ekranie. Na ogólną dostępność będziemy jednak musieli jeszcze poczekać. Obecnie wiadomo tylko, że dostęp do nagrywania uzyskała raczej niewielka grupa Windows Insiderów w ramach testów A/B.

Nagrywanie ekranu na Windows 11

W zaktualizowanym Narzędziu Wycinanie (wersję 11.2211.11.0 lub nowsza) na Windows 11 znalazł się nowy przycisk "Nagraj", który rozpoczyna nagrywanie ekranu. Aplikacja pozwala nie tylko nagrywać cały ekran, ale także jego fragment. W tym celu można skorzystać z wbudowanego narzędzia do zaznaczania (takiego jak do tworzenia zrzutów ekranu), aby narysować obszar pulpitu, który chcemy rejestrować. Następnie możemy zacząć nagrywać aktywność na ekranie i zapisać wynik jako plik wideo.

Co nowego w Microsoft 365?

W tym roku wystartowaliśmy z serią artykułów podsumowujących najważniejsze i najciekawsze zmiany w aplikacjach pakietu Microsoft 365 w danym miesiącu. Dowiedz się więcej i sprawdź listy zmian w naszym opracowaniu: