Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian ze stycznia 2022

Co nowego w Microsoft 365? Podsumowanie zmian ze stycznia 2022

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/8/2022, 4:00 PM

Liczba odsłon: 3197

Rozpoczynamy nową serię artykułów z podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych zmian w aplikacjach pakietu Microsoft 365 w danym miesiącu. Dziś pod lupę weźmiemy nowości oraz aktualizacje funkcji ze stycznia 2022 roku. Dotarły one do programów Word, Excel, Outlook i Teams w kanałach Office Insider: Current Channel oraz Beta Channel. Sprawdzimy też zmiany w publicznej wersji Microsoft Teams.

Nowości w Office Insider — Current Channel

Excel

  • Ulepszone doświadczenie przewijania: przewijanie w arkuszu działa płynniej podczas nawigacji przez duże lub bardzo szerokie komórki.

Outlook

  • Ulepszone wyszukiwanie w książce adresowej: można teraz przeszukiwać dodatkowe pola książki adresowej, wliczając w to imię i nazwisko, tytuł, lokalizację i nie tylko.

Teams

  • People Picker: dodano możliwość wyszukiwania i wybierania użytkowników z naszej organizacji za pomocą Adaptive Card Input.Choiceset, z wykorzystaniem Microsoft Graph APIs.
  • Wyłączenie powiadomień od aplikacji i o reakcjach w zakładce Aktywność: funkcja pozwala wyłączyć powiadomienia o reakcjach i powiadomienia aplikacji, bezpośrednio klikając element na tablicy "Aktywność" i wybierając "Wyłącz wszystkie reakcje" lub "Wyłącz powiadomienia aplikacji" z menu "...".
  • Tryb lustrzany wideo: funkcja obrócenia lustrzanego wideo dostarcza użytkownikom opcję obrócenia ich obrazu z kamery, tak aby był taki sam, jak innych użytkowników na spotkaniu. Dzięki odwróceniu strumienia wideo użytkownik będzie prawidłowo widział tekst.
  • Eksportowanie listy do centrum administratora Teams: admini mogą eksportować listę zespołu jako plik CSV.

Nowości w Office Insider — Beta Channel

Excel

  • Autouzupełnianie wysuwanej listy walidacji danych: listy rozwijane są wygodnym sposobem na poprawę efektywności wprowadzania i walidacji danych w Excelu. Microsoft zaaplikował dla nich funkcjonalność AutoComplete, która automatycznie porównuje tekst wpisany do komórki ze wszystkimi elementami listy rozwijanej i wyświetla jedynie pasujące elementy. Pozwoli to zaoszczędzić czas na przewijaniu list, radzeniu sobie z błędami walidacji czy pisaniu złożonego kodu, by uporać się z tym zadaniem.
  • Ulepszone tabele przestawne połączone z PowerBI: tabele przestawne połączone z zestawami danych PowerBI zyskały m.in. możliwość tworzenia agregacji w Excelu poprzez przeciąganie pól na obszar Wartości.

Outlook

  • Wysyłanie e-maili z naszego aliasu lub adresu e-mail proxy: Outlook tradycyjnie obsługuje odbieranie poczty z adresów innych niż domyślne (znane jako adresy proxy lub aliasy). Teraz z tych kont można również wysyłać wiadomości, wybierając pożądany adres wychodzący.

Word

  • Ulepszone doświadczenia przywracania z błędów przy współtworzeniu: współpraca z innymi w aplikacji Word jest istotną funkcją produktywną dla wielu użytkowników, dlatego wszelkie nieprawidłowości mogą być bardzo frustrujące. Microsoft rozwinął i ulepszył funkcjonalność, która szybko przywraca użytkowników do stanu połączenia po doświadczeniu błędów z współtworzeniem dokumentu. To automatyczne odświeżenie synchronizuje wszystkie zmiany z innymi autorami, dzięki czemu zobaczymy możliwie najbardziej aktualną wersję dokumentu.

Nowości w Microsoft Teams

Zmiany w ogólnodostępnym wydaniu Teams

  • Wsparcie dla etykiet wrażliwości w centrum administratora Teams: administratorzy Teams mogą przypisywać etykiety wrażliwości podczas tworzenia zespołów.
  • Aplikacja rodzica (Parent App): nauczyciele mogą kontaktować się z rodzicami i opiekunami uczniów, korzystając z czatu w Teams.
  • Efekty tła w aplikacji internetowej Teams: użytkownicy Teams w przeglądarce mogą teraz zastosować rozmycie tła lub całkowicie je zastąpić obrazem w spotkaniach i połączeniach wideo.
  • Szyfrowanie end-to-end dla połączeń VoIP na Androidzie i iOS: Teams obsługuje teraz całościowe szyfrowanie E2EE dla połączeń 1:1 ad hoc. Stanowi to dodatkową warstwę ochrony w przypadku przesłyłania wrażliwych danych w konwersacjach online. Więcej szczegółów w naszym artykule Szyfrowanie end-to-end dla indywidualnych połączeń Microsoft Teams - czy warto z niego korzystać oraz w wideoporadniku:
  • Federacja i dostęp zewnętrzny dla użytkowników spoza organizacji: funkcjonalność ta rozszerza ofertę Teams Connect, pozwalając użytkownikom z organizacji zarządzanej przez IT rozpoczynać czaty 1:1 i grupowe z użytkownikami z zewnątrz (TFL). Brak jednak wsparcia dla spotkań czy możliwości rozpoczynania czatów/połączeń przez osoby spoza organizacji. Początkowo funkcjonalność jest obsługiwana tylko we wdrożeniach EDU.
  • Ustawienia moderacji czatu dla spotkań kanałów: organizatorzy spotkania mogą teraz kontrolować, kto ma dostęp do czatu spotkania kanału przed, w trakcie i po spotkaniu.
  • Wygaśnięcie nagrań spotkań zespołów: nagrania spotkań zapisane w OneDrive i SharePoint mogą mieć teraz zdefiniowaną domyślną liczbę dni zachowania przed automatycznym usunięciem. Użytkownicy będą powiadomieni o nadchodzących datach wygaśnięcia ich nagrań i będą w stanie je nadpisać.
  • Przypinanie własnego wideo w spotkaniu zespołu: do tej pory użytkownicy mogli przypinać strumienie wideo, aby zwiększyć ich rozmiar na własnym ekranie. Teraz mogą dodatkowo przypinać własny obraz z kamery. W ten sposób zobaczą własny podgląd w powiększeniu na swoim ekranie.
  • Dodatkowe informacje na stronie szczegółów aplikacji: strona szczegółów aplikacji będzie teraz dostarczać więcej szczegółów o każdej z aplikacji, wliczając w to obrazy i wideo produktu.
  • Listy i banery na stronie zarządzania aplikacją: strona ta pozwala dziś adminom zarządzać aplikacjami w ich dzierżawie. Listy aplikacji i banery pomogą im odnaleźć adekwatne aplikacje dla swoich użytkowników.
  • Jednoczesne udostępnianie obrazu z kamery i zawartości ekranu w aplikacji internetowej Teams: użytkownicy Teams w przeglądarce mogą teraz udostępniać dwa strumienie jednocześnie podczas połączeń i spotkań.

Potrzebujesz konkretnej licencji Microsoft 365? Znajdziesz ją w naszym Sklepie CentrumXP: