ONNX dołącza do Linux Foundation. Jaka jest w nim rola Microsoftu?

ONNX dołącza do Linux Foundation. Jaka jest w nim rola Microsoftu?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/15/2019, 7:32 PM

Liczba odsłon: 1232

Niemal dokładnie 3 lata temu Microsoft dołączył do Linux Foundation jako platynowy członek, tym samym jasno określając swój stosunek do Linuksa. Przez następne lata gigant pogłębiał swój wkład w open source, publikując kod źródłowy i udzielając się w różnych konsorcjach i sojuszach. Jeden z nich zawarł z Facebookiem i innymi gigantami, by utworzyć otwarty ekosystem zapewniający możliwość współpracy z istniejącymi lub mającymi dopiero zaistnieć systemami AI bez ograniczeń możliwości implementacji. Tak powstał ONNX (Open Neural Network Exchange). Teraz także on dołącza do Linux Foundation.

ONNX trafił pod skrzydła LF AI Foundation, fundacji związanej z Linux Foundation, która wspiera innowacje open source w takich dziedzinach, jak sztuczna inteligencja, machine learning i deep learning. ONNX został utworzony w 2017 roku, aby ułatwić wdrażanie aplikacji machine learningowych. Przez ostatnie lata krajobraz uczenia maszynowego ewoluował bardzo szybko, co doprowadziło do fragmentaryzacji frameworków, narzędzi i sprzętu. ONNX ma na celu pozbycie się tarć powodowanych przez tę fragmentaryzację i przyspieszenie przejścia modeli od cyklu rozwojowego do produkcyjnego. Jest on wspierany przez wiodące firmy z całego świata. Rezultatem tego jest bogaty system frameworków, kompilatorów, środowisk uruchomieniowych, akceleratorów i wizualizatorów. Teraz gospodarzem ONNX będzie LF AI, pod którego parasolem ekosystem będzie kontynuował swoją misję.

Jedną z najważniejszych kontrybucji Microsoftu dla ONNX było ułatwienie generowania modeli z frameworków, takich jak PyTorch, TensorFlow, Keras i SciKit-Learn. Te eksportery i konwertery wspierają najlepsze modele komputerowego rozpoznawania obrazów (computer vision), przetwarzania mowy, języka naturalnego i inne. Prócz wkładu w bazę kodu ONNX gigant skupia się też na poprawie jego dostępności. Wsparcie dla ONNX zostało wbudowane w platformy Windows, SQL Server, .NET i Azure. Korzystają też z niego produkty, takie jak Office, Bing, Azure Cognitive Services, Windows, Skype i wiele innych. Modele te obejmują mowę, obraz i tekst.

Korzystając z runtime'a ONNX, Microsoft zaobserwował 2,5x wyższą wydajność w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań wnioskujących. Runtime ten przeszedł na open source w 2018 roku, by społeczność deweloperów mogła czerpać z niego więcej korzyści i rozwijać go wspólnymi siłami.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia