Minecraft i Infer.NET przechodzą na open source

Minecraft i Infer.NET przechodzą na open source

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:05
08.10.2018
547 wyświetleń

Do tej pory wielu powątpiewa w oddanie Microsoftu wobec idei open source, niemniej jednak firma wiele razy udowadniała, że wątpliwości te już dawno straciły rację bytu. Przejęcie w tym roku serwisu GitHub, w którym Microsoft jest największym kontrybutorem, to tylko jedno z wielu przedsięwzięć w kierunku open source. Firma udostępnia kod źródłowy wielu swoich produktów, wliczając w to - choćby ostatnio - MS-DOS.

Teraz firma z Redmond informuje o otwarciu źródeł kolejnych produktów. Zacznijmy od Minecrafta, od którego premiery na PC minie wkrótce 7 lat, a od wykupienia przez Microsoft - 4 lata. Deweloper gry, Mojang Studios, otworzył właśnie fragmenty jej kodu. Chodzi dokładnie o dwie biblioteki. Mogą one zostać użyte w dowolny sposób. Chcecie używać ich, by udoskonalić wasze mody do Minecrafta? Świetny pomysł! Chcecie ich użyć we własnych projektach? Zróbcie to, tylko nie zapomnijcie o uznaniu naszego [autorstwa]! Chcecie użyć ich, by pomóc w usprawnieniach fragmentów silnika Minecraft Java? Dziękujemy, naprawdę to doceniamy! - pisze Tom Stone z Mojang.

Otwartym oprogramowaniem staje się teraz również Infer.NET, oparty na modelach framework machine learningowy. Debiutował on ponad dekadę temu i od tego czasu opublikowano tysiące dokumentów, opisujących jego użycie w wielu różnych dziedzinach. Zasadniczą cechą Infer.NET jest to, że sam konstruuje uczący się algorytm w oparciu o dostarczony model. W roku 2012 zdobył on nawet nagrodę Patents for Humanity za pomoc w badaniach nad epidemiologią, przyczynami chorób, wylesianiem i astmą. Framework przez lata ewoluował, by stać się silnikiem machine learningowym w wielu produktach Microsoftu, wliczając w to Office, Xbox i Azure. Infer.NET jest też wykorzystywany w grach. Oparty na nim system dopasowywania graczy TrueSkill 2 używany jest m.in. w Halo 5 i Gears of War 4.

Wspomniane zasoby są już dostępne dla wszystkich w GitHub: Mojang/brigadier, dotnet/infer.
Ze wszystkimi wydaniami open source od Microsoftu można zapoznać się na stronie Microsoft Open Source.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/research/blog/the-microsoft-infer-net-machine-learning-framework-goes-open-source/

Polecamy również w kategorii Open Source