Microsoft wypuścił własną dystrybucję Linuksa: CBL-Mariner

Microsoft wypuścił własną dystrybucję Linuksa: CBL-Mariner

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/20/2021, 5:40 PM

Liczba odsłon: 5107

Jeszcze w latach dwutysięcznych Microsoft nie był zwolennikiem Linuksa i wolnego oprogramowania, ale jak dobrze wiemy, po objęciu sterów przez Satyę Nadellę nastąpił zwrot o 180 stopni. Firma stała się m.in. największym pojedynczym kontrybutorem open source, platynowym członkiem Linux Foundation, twórcą technologii WSL i właścicielem GitHuba. Zarówno te, jak i wiele innych działań prowadziło do kulminacji, jaką było wydanie swojej pierwszej dystrybucji Linuksa. Niech ktoś sprawdzi, czy ze Stevem Ballmerem wszystko w porządku!

W repozytorium CBL-Mariner (tak nazywa się to distro) na GitHub Microsoft pisze, że jest to wewnętrzna dystrybucja Linuksa dla infrastruktury chmurowej Microsoftu i produktów oraz usług krańcowych oraz że została zaprojektowana, by zapewnić spójną platformę dla tych urządzeń i usług, a także by rozszerzyć możliwości Microsoftu w pozostawaniu na bieżąco z aktualizacjami Linuksa.

Linux

Po raz pierwszy o istnieniu CBL-Mariner pisał ZDNet w listopadzie ubiegłego roku, a w tym miesiącu Juan Manuel Rey, inżynier w Microsoft Azure, opublikował przegląd i poradnik instalacji tego systemu. We wstępie poradnika czytamy:

Mariner lub dokładnie CBL-Mariner, gdzie CBL oznacza Common Base Linux, to dystrybucja Linuksa stworzona przez Linux System Group w Microsoft, która jest tym samym zespołem w Microsoft, który stworzył jądro Linuksa używane w Windows Subsystem for Linux version 2 lub WSL2. Celem Marinera jest jego użycie jako wewnętrznej dystrybucji Linuksa dla zespołów inżynierskich Microsoftu w celu budowania infrastruktury chmury i krańcowych produktów i usług.

Rzecz jasna Mariner jest otwartoźródłowy i ma własne repo w GitHubie Microsoftu. Nie są dostarczane żadne ISO ani obrazy Marinera, jednak repo posiada instrukcje skompilowania ich na Ubuntu 18.04.

— Juan Manuel Rey, inżynier w Microsoft Azure

CBL-Mariner jest bardzo lekką dystrybucją, której można używać jako kontenera lub hosta kontenerów. Jej ograniczony rozmiar czyni ją też mniej podatną na ataki i ułatwia wdrażanie aktualizacji zabezpieczeń poprzez RPM. W creditsach Microsoft wymienia Photon OS Project od VMware, The Fedora Project, Linux from Scratch, dystrybucję OpenMamba, GNU oraz Free Software Foundation (FSF).

Cóż, to chyba jasno pokazuje tym, którzy przespali ostatnie sześć lat, że era Microsoftu z czasów Steve'a Ballmera (poprzedni CEO, który twierdził, że "Linux to rak") już dawno się skończyła. Nam zostaje pogratulować Microsoftowi stworzenia własnej dystrybucji linuksowej i czekać na kolejne doniesienia z tego podwórka!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia