Microsoft łączy siły z Google i Netflix, by opracować nowy format open-source

Microsoft łączy siły z Google i Netflix, by opracować nowy format open-source

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:36
02.09.2015
2428 wyświetleń

Amazon, Cisco, Google, Intel, Microsoft, Mozilla, Netflix i wielu innych gigantów IT złączyło siły w ramach "Sojuszu dla Otwartych Mediów" (Alliance for Open Media). Projekt ma na celu stworzenie otwartoźródłowego formatu multimedialnego, oferującego wysoką jakość dźwięku, obrazu, wideo i streamingu. Pliki w takim formacie mogłyby zostać uruchomione na praktycznie dowolnym urządzeniu, co zrewolucjonizowałoby dotychczasowe spojrzenie na scenę open source.

Członkowie owego "sojuszu" przedstawili główne założenia, dotyczące nowej generacji formatu wideo, który powinien być:

  • interoperacyjny i otwarty
  • zoptymalizowany do [pracy w] sieci
  • skalowalny do dowolnego nowoczesnego urządzenia i przepustowości łącza
  • zaprojektowany do niskiego poboru mocy obliczeniowej i zoptymalizowany pod kątem sprzętu
  • ...w stanie dostarczyć nieprzerwanego [strumienia] wideo o najwyższej jakości w czasie rzeczywistym
  • elastyczy zarówno w zakresie komercyjnej, jak i niekomercyjnej zawartości, wliczając w to treści generowane przez użytkowników

Logo

Zaangażowani w projekt "sojusznicy" skupią się na stworzeniu darmowego kodeku wideo, który ponadto będzie szyfrował zawartość, transmitowaną strumieniowo. Jak tłumaczy Gabe Frost, dyrektor wykonawczy Alliance for Open Media: "Oczekiwania klientów względem dostarczania mediów stale rosną, a ich zaspokojenie wymaga skoncentrowania energii całego ekosystemu. Alliance for Open Media skupia wiodących ekspertów z całego segmentu wideo, którzy pracują wspólnie nad otwartymi, darmowymi i interoperacyjnymi rozwiązaniami dla następnej generacji [sposobów] dostarczania treści wideo". Każdy z uczestników przedsięwzięcia wnosi do niego swoją wiedzę i możliwości. Niestety, nie wiemy, jaką dokładnie rolę odgrywa tu Microsoft. Przedstawiciele firmy tłumaczą, że jako jeden z założycieli projektu Microsoft "będzie pracować z innymi wiodącymi firmami, by stworzyć nowe technologie, które pomogą wprowadzić lepsze doświadczenia multimedialne dla miliardów klientów i ich urządzeń".

Więcej na temat projektu Alliance for Open Media przeczytacie na jego stronie: Aomedia.org.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-google-netflix-and-more-join-forces-to-build-an-open-source-media-format

Polecamy również w kategorii Open Source