Microsoft wypuszcza XDP for Windows jako Open Source w GitHub

Microsoft wypuszcza XDP for Windows jako Open Source w GitHub

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/25/2022, 5:56 PM

Liczba odsłon: 2360

XDP (eXpress Data Path) to wysoce wydajna, programowalna ścieżka danych sieciowych, która stanowi część jądra Linuksa, począwszy od wersji 4.8, i skupia wokół siebie znaczącą społeczność (w tym Google, Amazon, Intel, Mellanox etc.). XDP for Windows to z kolei nowy interfejs XDP dla systemu Windows, który Microsoft udostępnia jako Open Source w GitHub.

XDP for Windows składa się ze sterownika sieciowego i zastępczego API trybu użytkownika, który umożliwia aplikacjom osiągnięcie wyjątkowo niskiej latencji i wysokiej przepustowości. Aplikacje korzystające z interfejsu trybu użytkownika AF_XDP mogą dostarczać pakiety bezpośrednio do sterownika Windows XDP i do NDIS lub bezpośrednio do kompatybilnego sterownika karty sieciowej, unikając przechodzenia przez stos TCP/IP.

Microsoft otworzył źródła XDP for Windows, aby wraz z resztą społeczności XDP brać udział w pracach nad jego wieloplatformowością. Pierwszą kontrybucją w tej domenie jest XDP for Windows na licencji MIT. Projekt jest nadal rozwijany, ale Microsoft postanowił otworzyć go wcześniej, by uzyskać feedback społeczności XDP. W obecnej formie XDP for Windows jest gotowy do testów i prototypowania. Microsoft zaczął już nawet integrować wsparcie z MsQuic, a także nawiązał partnerstwo ze swXtch.io pracującym nad wieloma wysokowydajnymi aplikacjami korzystającymi z XDP for Windows w ramach swoich technologii sieciowych cloudSwXtch dla Azure.

Najnowsze informacje i kod źródłowy znaleźć można w repozytorium https://github.com/microsoft/xdp-for-windows/.