Microsoft będzie chronił Linuksa przed nadużyciami patentowymi

Microsoft będzie chronił Linuksa przed nadużyciami patentowymi

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/10/2018, 7:14 PM

Liczba odsłon: 834

Czy komuś się to podoba, czy nie, Microsoft kocha Linuksa. Tak bardzo, że dołącza do Open Invention Network (OIN), społeczności, zajmującej się ochroną Linuksa i innych programów open source przed ryzykiem naruszenia patentów czy bycia celem pozwów. Od momentu założenia w 2005 r. OIN pełni ważną rolę w pomaganiu firmom w zarządzaniu ryzykiem patentowym. Wcześniej licencje open source obejmowały zwykle tylko prawa autorskie i pomijały kwestie patentowe. OIN został powołany do życia, aby to zmienić.

Open Invention Network utworzył dobrowolny system patentowych licencji wzajemnych (krzyżowych) pomiędzy firmami członkowskimi, obejmujący technologie systemu Linux. OIN był również aktywny w zdobywaniu patentów, by pomagać w ochronie społeczności, a także by edukować i doradzać na tematy z pogranicza otwartego oprogramowania i własności intelektualnej. Aktualnie organizacja utrzymuje platformę licencyjną dla około 2400 firm na całym świecie. Wśród członków znaleźć można zarówno pojedynczych deweloperów i start-upy, jak też największych gigantów technologicznych. Jednym z nich stał się właśnie Microsoft. Co skłoniło firmę do przystąpienia do sieci?

Wiemy, że decyzja Microsoftu o przyłączeniu się do OIN może być dla niektórych zaskakująca, jako że nie jest tajemnicą, że w przeszłości między Microsoftem a społecznością open source pojawiały się zgrzyty w kwestii patentów. Wśród innych, którzy śledzili naszą ewolucję jako firmy, mamy nadzieję, że będzie to postrzegane jako kolejny logiczny krok przedsiębiorstwa, które słucha swoich klientów i jest mocno zaangażowane [we wsparcie dla] Linuksa i inne programy open source.
- wyjaśnia Erich Andersen, CVP, Deputy General Counsel w Microsoft

Jako że na CentrumXP od lat śledzimy wszystkie poczynania firmy z Redmond, powyższa deklaracja w ogóle nas nie zaskakuje. Wiele osób pamięta jednak Microsoft z czasów Billa Gatesa czy Steve'a Ballmera, którzy postrzegali open source jako raka, toczącego biznes technologiczny, i nawoływali do utrzymywania zamkniętego kodu. Po raz kolejny widzimy, jak wiele się w tej materii zmieniło. Dołączenie do OIN jest też dla Microsoftu kolejnym krokiem na drodze, rozpoczętej ponad dwa lata temu programem Azure IP Advantage.

Warto jeszcze przypomnieć o naszym doniesieniu sprzed kilku dni, kiedy to Microsoft dołączył do LOT Network, jeszcze innej sieci społecznościowej non-profit, w ramach której organizacje pomagają sobie wzajemnie w rozwiązywaniu problemów, związanych z trollingiem patentowym, z którym boryka się wiele firm zarówno małych, jak i wielkich.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia