Microsoft dołącza do LOT, by walczyć z trollami patentowymi

Microsoft dołącza do LOT, by walczyć z trollami patentowymi

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/4/2018, 7:34 PM

Liczba odsłon: 812

Trolle patentowe to potoczna nazwa podmiotów, posiadających prawa do licznych patentów tylko po to, aby pozywać firmy naruszające te patenty. Ta stojąca na granicy uczciwości forma zarobkowania porównywana jest ze spekulanctwem i przez wielu traktowana jest jak zakała branży technologicznej. Microsoft już wcześniej uruchomił program Azure IP Advantage, który pomaga jego klientom zminimalizować wpływ trolli. Teraz firma rozwija swoje zobowiązania w tej materii.

Microsoft dołączył do LOT Network, rosnącej społeczności non-profit, w ramach której firmy pomagają w rozwiązywaniu problemów, związanych z trollingiem patentowym, z którymi boryka się wiele firm zarówno małych, jak i wielkich.

Microsoft zna ten problem z pierwszej ręki. Przez lata mieliśmy do czynienia z setkami nieuzasadnionych asercji patentowych i pozwów. Chcemy zrobić więcej, aby pomóc innym w rozwiązaniu tego problemu. W większości przypadków za tymi pozwami stoją oportuniści, którzy nie byli zaangażowani w badania i rozwój idei, które zaczęły być wcielane w patenty. Wielu nawet nie rozumie opisanych w nich koncepcji technicznych.
- Erich Andersen, CVP Deputy General Counsel w Microsoft

O ile duże korporacje, które stać na dobrych prawników, skutecznie radzą sobie z trollami, o tyle małe firmy nie są na to przygotowane. Niedawne badania pokazały, że 40% małych firm zaangażowanych w spory patentowe zgłosiło "znaczący wpływ operacyjny" tych sporów, a niektórzy określili je mianem "dzwonu pogrzebowego". Innymi słowy takie agresywne kampanie mogą praktycznie zniszczyć małe firmy.

Wróćmy teraz do Microsoftu i jego udziału w sieci LOT. Gigant dołączył do innych branżowych liderów i zobowiązał się robić więcej, aby minimalizować ryzyko związane z prawem patentowym. Na czym dokładnie będzie to polegać?

Przystępując do sieci LOT, zobowiązujemy się do udzielania licencji na nasze patenty za darmo innym członkom, jeśli kiedykolwiek przeniesiemy je do firm z branży asercji patentów. Zobowiązanie to wnosi natychmiastową wartość dla blisko 300 członków społeczności LOT, która obejmuje około 1,35 miliona patentów.
- Erich Andersen, CVP Deputy General Counsel w Microsoft

Andersen dodaje również, że uczestnictwo w LOT stanowi dla Microsoftu kontynuację wysiłków, zapoczątkowanych w ubiegłym roku poprzez program Azure IP Advantage.