Recall nie tylko dla Copilot+ PCs. To był tydzień z Microsoft 319

Recall nie tylko dla Copilot+ PCs. To był tydzień z Microsoft 319

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/31/2024, 8:30 PM

Liczba odsłon: 540

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft wrócimy do takich tematów, jak aktualizacje Windows z tego tygodnia, kolejne funkcje wycofywane z Windows 11, Recall w Windows 11 na słabszym PC bez NPU, Copilot w aplikacjach Forms i Telegram, nowe doświadczenie Sticky Notes na Windows i Pogoda w Microsoft Start jako wciąż najdokładniejsza prognoza na świecie. Miłej lektury!

Aktualizacje systemu Windows z tego tygodnia

Kolejne funkcje wycofywane z Windows 11

Microsoft zaktualizował listę wycofanych/usuniętych funkcji z systemu Windows 11. Jedną z nich jest Driver Verifier GUI, verifiergui.exe, który został wycofany i zostanie usunięty w przyszłej wersji Windows. Możesz zamiast tego używać Verifier Command Line (verifier.exe). Nie wiadomo, czemu Microsoft pozbywa się aplikacji z graficznym interfejsem do testowania sterowników.

Driver Verifier GUI, verifiergui.exe

Druga zapowiedź dotyczy AC-3 ("Dolby Digital"). Jest to kodek audio obsługujący dźwięk wielokanałowy ("surround sound"), dołączany do dotychczasowych wersji Windows. Począwszy od Windows 11 w wersji 24H2, kodek AC-3 nie jest już dołączony do systemu. Wielu producentów urządzeń preinstaluje jednak kodek AC-3. W tych przypadkach nadal możesz odtwarzać kodowane nim pliki. Wiele aplikacji zewnętrznych, takich jak VLC, wspiera AC-3.

Recall w Windows 11 uruchomiony na słabszym PC bez NPU

Recall to jedna z nowatorskich funkcji AI w Windows 11 24H2, która zaczęła być promowana jako ekskluzywna dla Copilot+ PC. Wymagany przez nią układ NPU ma znajdować się jedynie na komputerach z tej kategorii. Tak brzmi oficjalna wersja. Nieoficjalnie nie trzeba było długo czekać, aby ktoś zdołał uruchomić tę usługę na bardziej tradycyjnym sprzęcie.

Recall w Windows 11 na PC bez NPU

Tym kimś jest Albacore, znany leakster i pasjonat Windowsa działający na Twitterze. Według jego relacji udało mu się z powodzeniem uruchomić Recall na urządzeniu ze Snapdragonem 7c+ Gen3 i 3,4 GB RAM – bez NPU w zasięgu wzroku. Wygląda na to, że tak jak można ominąć niektóre wymagania Windows 11, podobnie można to zrobić w przypadku Recall.

Copilot w aplikacjach Forms i Telegram

Copilot w Microsoft Forms pojawił się później niż w Wordzie, Excelu, PowerPointcie czy Teams, bo dopiero w marcu tego roku. Jego funkcjonalność prężnie się jednak rozwija. W ostatnich dniach Microsoft zaprezentował dwie nowe funkcjonalności kontynuowania pisania i redagowania, które wspomagają twórców ankiet.

Copilot dla Telegrama

Od zeszłego roku Microsoft Copilot pojawia się przede wszystkim we własnych produktach giganta oprogramowania, takich jak Bing, Edge, aplikacje Microsoft 365, Skype i Windows. Najwyraźniej przyszedł już czas na zewnętrzną ekspansję. Copilot jako asystent konwersacyjny pojawił się już wcześniej w komunikatorach Teams i Skype. Najnowsza integracja tego typu obejmuje Telegram.

Nowe doświadczenie Sticky Notes na Windows już ogólnodostępne

W lutym tego roku Microsoft ogłosił nowe doświadczenie Sticky Notes w Windows, zaskakująco oparte na OneNote. Początkowo dostępne tylko dla Microsoft 365 Insiderów, od wczoraj zaczęło być dostępne dla wszystkich użytkowników. Funkcjonalność ta mocno ułatwia zapamiętywanie rzeczy dzięki funkcjom, takim jak zrzut ekranu jednym kliknięciem, automatyczne zapisywanie źródeł i automatyczne przypominanie notatek przy ponownych odwiedzinach tego samego źródła. W tym tygodniu funkcjonalność stała się ogólnodostępna dla użytkowników Microsoft 365 w Current Channel z systemem Windows 10 1903 lub nowszym i aplikacją OneNote w wersji 2402 (build 17328.20000) lub nowszej.

Po uruchomieniu nowego doświadczenia Sticky Notes możesz przypiąć je do paska zadań oraz wykonać skrót Win + Alt + S, aby uruchomić aplikację w dowolnym momencie. Już niebawem można będzie otwierać nowe Sticky Notes z menu Start. Przypomnijmy, dlaczego ta nowa wersja jest taka szczególna. Przede wszystkim pozwala ona tworzyć notatki i zrzuty ekranu jednym kliknięciem. Po utworzeniu notki lub zrzutu ekranu ze strony internetowej możesz łatwo wrócić do źródła, klikając automatycznie wygenerowany link. Przy ponownym odwiedzaniu tego samego dokumentu albo witryny pojawią się powiązane notki.

Pogoda w Microsoft Start wciąż najdokładniejsza na świecie

W prognozie pogody najważniejsza jest dokładność. Niedokładna prognoza może zepsuć nasze aktywności na świeżym powietrzu i nie tylko. Aby temu zapobiec, zespół Weather w Microsoft Start korzysta ze sztucznej inteligencji. Dzięki technologii AI tworzone są dokładniejsze modele prognozowe z różnymi typami danych i lepszymi wynikami.

Pogoda w Microsoft Start

Już drugi rok z rzędu Pogoda w Microsoft Start została uznana przez ForecastWatch za "najdokładniejszego dostawcę prognozy pogody na świecie". Raport obejmujący 2023 rok potwierdził tę wiodącą pozycję. To niezależne badanie 22 serwisów pogodowych z wykorzystaniem 13 różnych pomiarów. Pogoda w Microsoft Start uzyskała najwyższe wyniki w wielu z nich, wliczając w to prognozy wysokich i niskich temperatur oraz zachmurzenia. Odsetek pierwszych miejsc Pogody w Microsoft Start był o 11% wyższy niż w poprzednim roku, a przewaga wobec najbliższego rywala wzrosła o 4%.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, AI, Teams, Microsoft 365, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia