Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft wrócimy do tematów związanych z aktualizacjami Windowsa z tego tygodnia, szerszą dostępnością aktualizacji 24H2, podejściem Microsoftu do wymagań Windowsa 11, nowym narzędziem Copilot Vision, postępami w pracach nad komputerem kwantowym oraz zakończeniem produkcji Surface Studio 2+. Miłej lektury!
Aktualizacje systemu Windows z tego tygodnia
- Aktualizowanie aplikacji Win32 w Microsoft Store na Windows 11 (build 27758 w Canary Channel): Oprócz poprawek błędów w kilku obszarach do testerów trafiła również aktualizacja Microsoft Store – a dokładniej możliwość aktualizowania aplikacji Win32 bezpośrednio w Sklepie.
- Funkcje AI dla Copilot+ PCs Intel i AMD w Windows 11 (build 26120.2510 w Dev Channel): Wydanie to wprowadza nowe doświadczenia AI dla Copilot+ PCs z procesorami Intel i AMD, nowe sposoby interakcji z Click to Do, zmodernizowane Windows Hello, aktualizację Microsoft Store (jak w punkcie powyżej) oraz trochę poprawek.
- Otwieranie folderów w nowej karcie w Windows 11 23H2 (build 22635.4580 w Beta Channel) Główne nowości dotyczą Eksploratora plików. Gdy otworzysz teraz folder poza Eksploratorem (np. z pulpitu albo z aplikacji), domyślnie otworzy się on w nowej karcie Eksploratora, jeśli jego okno jest już otwarte. Jeśli ustawienie "Przywróć poprzednie okna folderów po zalogowaniu" jest włączone, przywracane będą również wszystkie dodatkowe karty. Dodano też nową opcję wyciszenia lub wyłączenia przypomnienia "Rozpocznij kopię zapasową" na pasku adresu.
Windows 11 24H2 szerzej dostępny dla kwalifikujących się PC
Microsoft ogłosił, że najnowsza wersja Windows 11 24H2 (2024 Update), weszła w kolejny etap dostępności i zaczęła być oferowana większej liczbie urządzeń. Do tej pory ta duża aktualizacja funkcji była dostępna jedynie u osób, które włączyły przełącznik "Uzyskaj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne" w ustawieniach Windows Update.
Najnowsza wersja systemu Windows jest wypuszczana w etapach, a teraz weszła w nowy etap dostępności. Wersja 24H2 jest oferowany szerszemu zakresowi kwalifikujących się urządzeń z systemem Windows 11 w wersjach 22H2 i 23H2. Aby sprawdzić, czy aktualizacja jest dostępna dla Twojego urządzenia, po prostu wybierz Ustawienia > Windows Update i zaznacz "Sprawdź aktualizacje". Jeśli urządzenie jest gotowe na aktualizację, zobaczysz opcję "Pobierz i zainstaluj" – głosi oficjalny komunikat.
Ostatnie wieści dotyczące wymagań Windowsa 11
W tym tygodniu temat wymagań Windowsa 11 powracał kilka razy. Pisaliśmy o tym w artykułach:
- Microsoft radzi, jak przywrócić Windows 10, jeśli komputer nie spełnia wymagań Windows 11: Windows 11 można zainstalować ręcznie, w tym z ominięciem sprawdzania wymagań, ale teoretycznie może to wywołać problemy. Jak ich wtedy uniknąć? Najlepiej wrócić do poprzedniego systemu. Microsoft wyjaśnia w nowym poradniku, jak to zrobić. Ponadto przed instalacją nowego systemu na niewspieranym sprzęcie możemy trafić na komunikat, który mówi "Wybierając pozycję Zaakceptuj, potwierdzasz, że przeczytałe/aś i rozumiesz to oświadczenie." Wygląda więc na to, że Microsoft nie będzie już tak stanowczo blokował aktualizacji do Windows 11 - nawet jeśli komputer nie spełnia wymagań. Wystarczy, że użytkownik potwierdzi, że jest świadomy możliwych konsekwencji.
- TPM 2.0 to nienegocjowalny standard dla Windows 11 według Microsoftu: Jednocześnie w tym tygodniu Microsoft udostępnił artykuł, w którym jasno daje do zrozumienia, że "TPM 2.0 jako standard dla przyszłości Windowsa" nie podlega negocjacjom.
- Niewspierany procesor to nie problem dla Windows 11. Gorzej z TPM 2.0...: W tym tygodniu ukazał się też raport użytkownika, który bez problemu zainstalował Windows 11 24H2 na oficjalnie niewspieranych maszynach z procesorami Intel 5. i 6. generacji. Eksperyment przeprowadzono na niezmodyfikowanym obrazie Jedenastki w wersji 24H2 z użyciem aplikacji Media Creation Tool. Mimo że procesory nie spełniały wymagań, to na wszystkich urządzeniach obecny był moduł TPM 2.0. Proces instalacji przebiegł bez żadnych przeszkód ani blokad, a pobieranie aktualizacji po zainstalowaniu Windowsa także przebiegało bez problemów. To dość ważne, bowiem Microsoft zastrzega, że przy niespełnionych wymaganiach pobieranie uaktualnień może (ale de facto nie musi) być blokowane.
Copilot Vision - nowe narzędzie AI, które może czytać Twój ekran
W październiku Microsoft zapowiedział Copilot Vision, nową funkcjonalność, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pomagać użytkownikom w wykonywaniu zadań, analizując zawartość na ekranie i dostarczając niezbędną pomoc. Po dwóch miesiącach usługa zaczęła być dostępna w wersji zapoznawczej.Po włączeniu Copilot Vision "widzi" i rozumie to, co dzieje się na ekranie oraz jaki jest tego kontekst. Możesz zadawać Copilotowi pytania dotyczące np. otwartej strony internetowej, a asystent AI dostarczy dodatkowe informacje. Microsoft podkreśla, że Copilot Vision działa dopiero za zgodą użytkownika, nie gromadzi i nie przechowuje żadnych jego danych ani nie służy do trenowania modeli AI. Po zakończonej sesji usługa kasuje wszystkie dane. Copilot Vision jest obecnie dostępny w wersji Preview tylko dla użytkowników Copilot Pro w Stanach Zjednoczonych.
Microsoft wypuści najbardziej zaawansowany komputer kwantowy w 2025 r.
Microsoft jako jeden z pionierów w budowie komputerów kwantowych przez ostatnie lata zaliczał wzloty i upadki. Wygląda na to, że znów trwa dobra passa, jako że firma osiągnęła znaczące postępy, a jej prawdopodobnie najmocniejszy na świecie komputer kwantowy trafi do sprzedaży w przyszłym roku. To właściwie pierwsza komercyjna oferta stabilnego komputera kwantowego.
Mowa tu raczej nie o pojedynczym urządzeniu, ale platformie obliczeniowej pod szyldem "quantum computing", czyli dosłownie przetwarzania lub obliczania kwantowego. Firma pisze też o potrzebie oddania hybrydowych systemów kwantowo-klasycznych w ręce globalnych innowatorów, którzy będą eksperymentować z aplikacjami w "rodzącej się erze komputeryzacji hybrydowej (hybrid computing era)".
Ta niezawodna maszyna, dostępna do zamówienia już dzisiaj, a której dostawy zaczną się pod koniec przyszłego roku, integruje informatykę kwantową z modelami AI i narzędziami obliczeniowymi w Azure. Jest ona napędzana przez system wirtualizacji kubitowej Microsoftu, kluczową innowację platformy obliczeniowej Azure Quantum, która może rozszerzyć odporne obliczenia kwantowe na szeroką gamę typów kubitów. Przykładowo innowatorzy mogą zacząć projektować i przewidywać właściwości substancji chemicznych i materiałów, eksplorować molekularne interakcje oraz symulować złożone reakcje chemiczne. Wspomagające wnioskowanie sztucznej inteligencji [AI co-reasoning] będzie zintegrowane z każdym etapem tej metody naukowej, pomagając innowatorom w rozwiązywaniu złożonych problemów z użyciem zarówno klasycznych, jak i kwantowych narzędzi. Niezawodne obliczenia kwantowe pozwolą AI "nauczyć się mechaniki kwantowej", tworząc szybkie i dokładne modele. — powiedział Jason Zander, EVP w Microsoft.
Microsoft zakończył produkcję Surface Studio 2+
Microsoft potwierdził, że Surface Studio 2+ nie jest już produkowany. Największe i najdroższe urządzenie konsumenckie Surface jest obecnie na wyczerpaniu u sprzedawców detalicznych, a Microsoft nie planuje dalszych dostaw. Nie wiadomo też, jaka przyszłość czeka tę linię urządzeń.
Podczas gdy Microsoft nie zapowiedział kolejnej generacji czy iteracji Surface Studio, możliwe jest, że model 2 Plus będzie ostatnim. Co prawda jeszcze w 2022 roku pojawiły się plotki o Surface Studio 3, jednak od tego czasu w temacie panuje cisza.
To wszystko jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.
Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, AI, Teams, Microsoft 365, Planner, Loop i nie tylko.
TBTZM możesz również czytać na bieżąco na LinkedIn: Subskrybuj na LinkedIn