Pogoda w Microsoft Start wciąż jako najdokładniejsza prognoza na świecie

Pogoda w Microsoft Start wciąż jako najdokładniejsza prognoza na świecie

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/29/2024, 12:00 PM

Liczba odsłon: 665

W prognozie pogody najważniejsza jest dokładność. Niedokładna prognoza może zepsuć nasze aktywności na świeżym powietrzu i nie tylko. Aby temu zapobiec, zespół Weather w Microsoft Start korzysta ze sztucznej inteligencji. Dzięki technologii AI tworzone są dokładniejsze modele prognozowe z różnymi typami danych i lepszymi wynikami.

Już drugi rok z rzędu Pogoda w Microsoft Start została uznana przez ForecastWatch za "najdokładniejszego dostawcę prognozy pogody na świecie". Raport obejmujący 2023 rok potwierdził tę wiodącą pozycję. To niezależne badanie 22 serwisów pogodowych z wykorzystaniem 13 różnych pomiarów. Pogoda w Microsoft Start uzyskała najwyższe wyniki w wielu z nich, wliczając w to prognozy wysokich i niskich temperatur oraz zachmurzenia. Odsetek pierwszych miejsc Pogody w Microsoft Start był o 11% wyższy niż w poprzednim roku, a przewaga wobec najbliższego rywala wzrosła o 4%. Jak do tego doszło?

Prognozy pogody od lat korzystają z superkomputerów i symulacji fizycznych na dużą skalę. Pogoda w Microsoft Start korzysta zaś ze sztucznej inteligencji z dużymi zestawami danych, dużymi modelami obliczeniowymi, danymi mapowymi i topograficznymi oraz raportów użytkowników w czasie rzeczywistym. To kompleksowe, oparte na danych podejście umożliwiło oferowanie użytkownikom pełnej gamy rozwiązań – od aktualnych prognoz opadów deszczu i śniegu "w chwili obecnej", prognozowania i modelowania zachmurzenia, po prognozy 30-dniowe z większą dokładnością niż było to wcześniej możliwe – wyjaśnia Microsoft.

Dane prognostyczne mogą się też okazać pomocne w obliczu rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych. W samym tylko marcu 2024 roku do użytkowników Microsoftu zostało wysłanych ponad 150 miliardów powiadomień pogodowych, w tym 9 miliardów alertów o trudnych warunkach pogodowych. Pogoda w Microsoft Start jest też ambasadorem Weather Ready Nation, inicjatywy NOAA polegającej na informowaniu i przygotowywaniu obywateli do zagrożeń pogodowych, a także inicjatywy ONZ o nazwie Early Warnings for All skupionej na dostarczaniu ostrzeżeń każdemu obywatelowi.

Ma to sens, biorąc pod uwagę, że Pogoda w Microsoft Start jest natywną częścią systemu Windows. Alerty na pasku zadań połączone ze szczegółowymi, interaktywnymi mapami, wykresami i wglądami AI są potężnym narzędziem, z którego mogą korzystać miliardy użytkowników. Najdokładniejsza prognoza pogody na świecie jest także zintegrowana z Microsoft Edge, MSN, Bing, aplikacją mobilną Microsoft Start i nie tylko. Microsoft Start oferuje też niezwykle szczegółowy wgląd w historyczne dane pogodowe.

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2024/05/28/weather-from-microsoft-start-ai-powered-precision-in-forecasting/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia