Nowe funkcje chroniące w Office 365 Personal i Home

Nowe funkcje chroniące w Office 365 Personal i Home

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/5/2018, 7:11 PM

Liczba odsłon: 4070

Wyrafinowanie i rozpowszechnienie szkodliwego oprogramowania czy rodzajów ataków w Sieci to temat podnoszony na tyle często, że na ogólnym poziomie żaden komentarz nie wniesie do tematu nic nowego. Zamierzamy skupić się teraz na czymś zgoła innym, a mianowicie na narzędziach i funkcjach ochronnych, które zostały niedawno dodane do subskrypcji Office 365 w edycjach Home i Personal. Mogą one znacząco przyczynić się do ochrony naszych danych przed ransomware i innymi zagrożeniami.

Office 365

Office 365 to nie tylko zestaw aplikacji pokroju Word, PowerPoint, Excel, OneDrive czy Outlook, ale też cały szereg zabezpieczeń, funkcji i narzędzi ochronnych. Część z nich działa po prostu w tle, a część jest dostępna dla użytkownika w razie potrzeby. W przypadku subskrypcji Office 365 w modelach Personal i Home pojawiło się ich kilka, by radzić sobie z problemami na trzech płaszczyznach: odzyskiwania plików po ataku lub awarii, ochrony informacji prywatnych i zaawansowanej ochrony przed wirusami i cyberprzestępcami. Microsoft opublikował dziś na blogu zestawienie tych nowych funkcjonalności. Sprawdźmy je więc!

Przywracanie plików w OneDrive: funkcja Files Restore debiutowała na początku roku w OneDrive dla Firm i jasne stało się, że OneDrive w wersji konsumenckiej będzie jej pozbawiony... przynajmniej przez pewien czas. Przywracanie plików pozwala odzyskać pliki lub foldery sprzed maksymalnie 30 dni, jeśli korzystamy z kosza i historii wersji. Od teraz nie jest już domeną OneDrive dla Firm i mogą z niej korzystać użytkownicy konsumenckiego OneDrive w Office 365 Home i Personal.

Rozpoznawanie ransomware i przywracanie: Office 365 rozpoznaje odtąd ataki ransomware i pozwala przywrócić OneDrive do punktu sprzed naruszenia, dlatego użytkownik nie musi spełniać żądań cyberprzestępców. Jeśli dojdzie do ataku, użytkownik otrzyma powiadomienie na PC/maila/smartfonie i zostanie przeprowadzony przez proces odzyskiwania. Data i czas ataku będą zaznaczone na osi czasu, zatem jeśli od ataku nie upłynęło więcej niż 30 dni, niezaszyfrowane wersje plików można z łatwością odzyskać. Microsoft dodaje, że pracuje nad ulepszeniem mechanizmu rozpoznawania, by radził sobie z nawet najbardziej wyrafinowanym ransomware.

Ochrona linków OneDrive hasłem: gdy udostępniamy link do pliku czy folderu w OneDrive, możemy dla tego udostępnienia dodać hasło. Uniemożliwi to dostęp niepowołanym osobom, które otrzymają ów link w sposób przypadkowy (np. odbiorca naszej wiadomości prześle ją kolejnej osobie). Naszym zdaniem rozsądniej jest więc wysyłać hasło w innej wiadomości.

Szyfrowanie maili w Outlook: nie wszyscy dostawcy skrzynek oferują taką możliwość, jednak nie dotyczy to Outlook.com. Gdy korzystamy z szyfrowania, nasze wiadomości przesyłane są bezpiecznym kanałem, co minimalizuje ryzyko przechwycenia wiadomości przez cyberprzestępców. Jest to również przydatne, gdy nie wiemy, jaki poziom zabezpieczeń stosuje dostawca skrzynki naszego odbiorcy.

Ochrona maili przed dalszym przekazywaniem: użytkownicy Office 365 w edycjach Home i Personal mogą odtąd w Outlook.com włączyć funkcję uniemożliwiającą przekazywanie maili dalszym odbiorcom lub kopiowanie ich. Co więcej, dokumenty dodane jako załączniki będą wówczas szyfrowane nawet po ich pobraniu, dlatego jeśli nasz odbiorca przekaże je dalej, wrzucając je np. ze swojego dysku, kolejny odbiorca nie będzie ich mógł otworzyć.

Zaawansowane sprawdzanie linków w Word, Excel i PowerPoint: w tym roku wspomniane aplikacje uzyskają nową warstwę ochronną. Gdy klikniemy link umieszczony w dokumencie którejkolwiek z nich, link ten zostanie sprawdzony w czasie rzeczywistym, by upewnić się, że nie prowadzi on do witryny pobierającej złośliwe oprogramowanie bądź zidentyfikowanej jako scam phishingowy. Gdy link jest podejrzany, zostaniemy przekierowani na stronę z ostrzeżeniem, na której możemy kontynuować otwieranie linku na własne ryzyko.

Wymienione wyżej funkcje w większości staną się dostępne dla subskrybentów Office 365 Home i Personal w najbliższych dniach lub tygodniach. Skanowanie linków i załączników w Outlook.com jest już dostępne, natomiast sprawdzanie linków umieszczonych w Word, Excel i PowerPoint będzie dostępne w drugiej połowie tego roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia