Jedenaście najlepszych cech Windows 11

Jedenaście najlepszych cech Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/31/2021, 6:21 PM

Liczba odsłon: 4424

Dywagacje na temat możliwej daty premiery Windows 11 zostały dziś ostatecznie ukrócone przez Microsoft. Z nowego wpisu na blogu dowiedzieliśmy się, że system zadebiutuje 5 października zarówno jako darmowa aktualizacja dla Windows 10, jak też system preinstalowany na nowych komputerach. Szczegóły związane z dostępnością i inne ważne komunikaty cytowaliśmy już we wcześniejszym tekście. Teraz chcemy przytoczyć dla Was ciekawe zestawienie jedenastu najważniejszych cech Windows 11 — tym razem z punktu widzenia Microsoftu.

Zestawienie to proponujemy traktować jako jeszcze jedną perspektywę na Windows 11 i raczej jako zwięzłe, subiektywne podsumowanie niż szczegółowy przegląd. Jedenastkę próbowaliśmy już bowiem ugryźć od różnych stron: czy to od strony aktualizacji programów, zupełnie nowych funkcjonalności czy przeciwnie — od strony usuniętych składników. Lista ta pozwala spojrzeć na to jeszcze inaczej, bowiem mamy tu symboliczne 11 najlepszych cech systemu Windows 11!

  1. Nowy design i nowe dźwięki są nowoczesne, świeże, czyste i piękne. Dają poczucie spokoju i łatwości.
  2. W nowym menu Start to użytkownik i jego treści stoją w centrum. Start wykorzystuje moc chmury obliczeniowej i pakietu Microsoft 365, aby prezentować ostatnie pliki, niezależnie od urządzenia, na którym je przeglądamy.
  3. Układy przyciągania, grupy okien i pulpity dostarczają jeszcze więcej potężnych sposobów na wielozadaniowość i optymalizację zawartości ekranu.
  4. Czat z Microsoft Teams został zintegrowany z paskiem zadań, by zapewnić szybszy sposób na połączenie się z najważniejszymi dla nas osobami.
  5. Widżety — nowa, spersonalizowana tablica napędzana przez AI — zapewnia szybki dostęp do informacji, na których nam zależy. A dzięki funkcjonalnościom Microsoft Edge zorientowanym na wydajność, szybkość i produktywność możemy robić w przeglądarce znacznie więcej rzeczy.
  6. Windows 11 to najlepszy Windows dla graczy w historii. Odblokowuje on pełen potencjał sprzętowy dzięki technologiom DirectX12 Ultimate, DirectStorage i Auto HDR. Dzięki programowi Xbox Game Pass for PC lub Ultimate zyskujemy dostęp do ponad 100 wysokiej jakości gier za przystępną cenę abonamentu miesięcznego (Xbox Game Pass można nabyć osobno).
  7. Windows 11 trafi do nas z nowym Microsoft Store. Został on przebudowany i wyposażony w całkiem nowy design, który ułatwia wyszukiwanie i odkrywanie ulubionych aplikacji, gier, programów i filmów w jednej, zaufanej lokalizacji. Trwają również prace nad wprowadzeniem do Sklepu aplikacji z Androida poprzez współpracę z Intelem i Amazonem. Aplikacje te zaczną być dostępne — w pierwszej kolejności dla Windows Insiderów — w nadchodzących miesiącach.
  8. Windows 11 jest najbardziej inkluzywnie zaprojektowanym Windowsem w historii. Nowe ulepszenia spod szyldu dostępności (ułatwień dostępu) zostały zbudowane dla oraz przez osoby z niepełnosprawnościami.
  9. Windows 11 odblokowuje nowe szanse dla deweloperów i twórców. Microsoft Store otwiera się na więcej deweloperów i niezależnych dostawców oprogramowania (ISVs), którzy mogą publikować w nim swoje aplikacje, usprawniając tworzenie aplikacji natywnych i internetowych za pomocą nowych narzędzi programistycznych oraz ułatwiając odświeżenie wyglądu i działania we wszystkich designach aplikacji i doświadczeniach.
  10. Windows 11 jest zoptymalizowany pod kątem szybkości i efektywności oraz ulepsza doświadczenia wprowadzania za pomocą dotyku, pióra i głosu.
  11. Windows 11 to system operacyjny do pracy hybrydowej, dostarczający nowe doświadczenia, które pracują tak, jak Ty pracujesz, których bezpieczeństwo leży u podstaw designu i które są znajome dla IT w kwestiach wdrażania i zarządzania. Firmy mogą również testować Windows 11 w wersji zapoznawczej — zarówno dziś w Azure Virtual Desktop, jak też po premierze w ramach nowej usługi Windows 365.

Zgodnie z tytułem przytoczyliśmy tu same pozytywne cechy Jedenastki wybrane przez Microsoft. Mówi się jednak, że nie ma róży bez kolców, dlatego dla przeciwwagi musimy też trochę pomarudzić. Windows 11 to system dość specyficzny, który mimo wielu niewątpliwych udogodnień i osiągnięć ma też słabsze strony. Należą do nich choćby względnie wysokie wymagania sprzętowe, które czynią wiele starszych pecetów oficjalnie niekompatybilnymi. Inna kwestia niedająca nam spać po nocach (😉) to brak wielu funkcjonalności, które są jeszcze obecne w Windows 10. Część z nich została umyślnie wycięta i Microsoft nie traktuje ich braku jako błędu. Nad przywróceniem innych musi się z kolei zastanowić lub już nad tym pracuje.

W związku z powyższym nie możemy zapominać, że Windows 11 to zupełnie nowy system, a nie kolejna aktualizacja Dziesiątki. Zmiana generacyjna wiąże się więc z nieraz dość radykalnymi cięciami i zmianami. Ogólne wrażenia z nowego systemu są zarówno... nowe, jak i znajome. Osoby korzystające z wcześniejszych wersji Windows powinny szybko się w nim odnaleźć i docenić nowe rozwiązania oraz udogodnienia. Jednocześnie wycięcie niektórych funkcji ma prawo irytować — zwłaszcza tzw. power userów. Czy napływ nowych rzeczy jest w stanie wynagrodzić usunięcie tych starszych? Naszym zdaniem jest to bardzo indywidualna kwestia i wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od systemu desktopowego i jak silne są nasze przyzwyczajenia.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia