Jak przywrócić Wordpad na Windows 11?

Jak przywrócić Wordpad na Windows 11?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/25/2024, 5:00 PM

Liczba odsłon: 783

Jak wiadomo od kilku miesięcy, WordPad został usunięty w Windows 11 24H2. W efekcie Windows nie ma już wbudowanego, domyślnego czytnika RTF. Zamiast tego polecany jest program Word lub inny. Jeśli jednak preferujesz lżejszy, szybciej uruchamiający się edytor tekstu, możesz dalej korzystać z WordPada w najnowszej wersji systemu. Jak to zrobić?

Przywracanie aplikacji Wordpad w Windows 11

 1. Należy rozpocząć od skopiowania kilku plików z Windows 11 w wersji 23H2 lub starszej i wklejenia ich w 24H2. W tym celu wejdź do folderu C:\Program Files\Windows NT\Accessories i zlokalizuj 3 elementy: WordpadFilter.dll, wordpad.exe i folder lokalizacji (np. en-US). Jeśli nie masz dostępu do starszej wersji systemu, pliki możesz pobrać stąd.
 2. Skopiuj wszystkie 3 elementy (np. na pendrive albo do OneDrive) i wklej je w dowolnym folderze na urządzeniu docelowym z Windows 11 24H2.
 3. Aby utworzyć skrót na pulpicie, kliknij wordpad.exe prawym przyciskiem i wybierz Pokaż więcej opcji > Wyślij do > Pulpit (utwórz skrót).
 4. Jak przywrócić Wordpad na Windows 11?

 5. Aby umieścić Wordpad w menu Start, skopiuj skrót i wklej go do folderu C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Menu Start\Programy. Może być konieczne potwierdzenie uprawnień administratora. Możesz też zmienić nazwę skrótu.
 6. Jak przywrócić Wordpad na Windows 11?

 7. Otwórz menu Start, kliknij Wszystkie aplikacje i przewiń listę, aby znaleźć tam aplikację WordPad.
 8. Jak przywrócić Wordpad na Windows 11?

Ustawianie WordPada jako aplikacji domyślnej

 1. Jeśli plik nie ma przypisanej domyślnej aplikacji, możesz kliknąć go dwukrotnie lub zaznaczyć i nacisnąć Enter. Możesz (również w przypadku, gdy ma już powiązaną aplikację) także kliknąć go prawym przyciskiem i wybrać Otwórz za pomocą.
 2. Jak przywrócić Wordpad na Windows 11?

 3. Wybierz aplikację, aby otworzyć ten plik. Jeśli nie ma jej na liście, kliknij Wybierz aplikację na komputerze.
 4. Jak przywrócić Wordpad na Windows 11?

 5. Przejdź do folderu, w którym znajduje się wordpad.exe, zaznacz go i kliknij Otwórz.
 6. Jak przywrócić Wordpad na Windows 11?

 7. Gdy Windows Wordpad Application jest już zaznaczony, kliknij Zawsze.
 8. Jak przywrócić Wordpad na Windows 11?

 9. Dokument otworzy się w Wordpadzie, a jego ikona się zmieni.
 10. Jak przywrócić Wordpad na Windows 11?

 11. Możesz również otworzyć Ustawienia > Aplikacje > Aplikacje domyślne, wyszukać rozszerzenie pliku (np. RTF, ODT, XML lub TXT), kliknąć Wybierz domyślny i wybrać Wordpada z listy (jeśli już na niej jest) albo wskazać go w widoku Wybierz aplikację na komputerze. W ten sposób możesz ustawiać dowolne aplikacje domyślne dla dowolnych rozszerzeń plików w systemie Windows 11.
 12. Jak przywrócić Wordpad na Windows 11?

Na chwilę obecną możemy potwierdzić skuteczność tej metody w Windows 11 24H2. Nie ma jednak gwarancji, że Microsoft nie wprowadzi do kolejnych wersji Windowsa kod, który zakończy kompatybilność Wordpada z systemem, wskutek czego aplikacja przestałaby się otwierać.

Źródło: https://www.neowin.net/guides/how-to-restore-wordpad-in-windows-11/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia