Jak nagrać ekran w systemie Windows 11?

Jak nagrać ekran w systemie Windows 11?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/15/2023, 3:00 PM

Liczba odsłon: 2575

Zdarza Ci się, że chcesz pokazać komuś coś ze swojego komputera z Windows, a zrzut ekranu nie wystarcza? Jeśli tak, to możesz zamiast tego skorzystać z narzędzia systemu Windows do nagrywania. Już od czasów Windows 10 nie są do tego potrzebne żadne zewnętrzne aplikacje, bowiem Windows jest wyposażony we wbudowane narzędzie do nagrywania ekranu. W naszym starszym poradniku pokazywaliśmy, jak nagrać ekran przy pomocy aplikacji Xbox Game Bar. Windows 11 oferuje ponadto drugi sposób z użyciem Narzędzia Wycinanie. Obie nagrywarki ekranowe mają swoje wady i zalety, o których dowiesz się więcej z tego artykułu.

Jak nagrać ekran w Windows 11 przy pomocy Narzędzia Wycinanie?

Istnieją dwie dostępne out-of-the-box opcje nagrywania w Windows 11. Narzędzie Wycinanie (Snipping Tool) pozwala nie tylko wykonać zrzut ekranu w Windows 11, ale od niedawna z powodzeniem zastępuje także zewnętrzne nagrywarki ekranowe. Za jego pomocą możesz w łatwy sposób nagrać ekran. Wideo zostanie zapisane w pliku, który możesz zachować dla siebie, udostępnić znajomemu, opublikować w Internecie, wrzucić do programu do edycji (np. Clipchamp) itd. Zobacz, jak to zrobić.

 1. Wykonaj skrót Win + Shift + S, aby otworzyć Narzędzie Wycinanie (Snipping Tool).
 2. Na pasku opcji Narzędzia Wycinanie kliknij ikonę kamery.
 3. Jak nagrać ekran w Windows 11 - Narzędzie Wycinanie

 4. Wybierz obszar ekranu do nagrania. Kliknij dowolny punkt na ekranie i z przytrzymanym przyciskiem myszy przeciągnij zaznaczenie. Możesz je następnie dopasować, klikając i przeciągając narożniki. Możesz je także przeciągnąć na cały ekran. Aby nagrać ekran, kliknij przycisk Ruszaj.
 5. Jak nagrać ekran w Windows 11 - Narzędzie Wycinanie

 6. Aby zakończyć, kliknij przycisk Zatrzymaj nagrywanie.
 7. Jak nagrać ekran w Windows 11 - Narzędzie Wycinanie

 8. Narzędzie Wycinanie pokaże w oknie podgląd nagrania. Kliknij ikonę dyskietki ("Zapisz jako") lub naciśnij skrót Ctrl + S, aby zapisać nagranie.
 9. Jak nagrać ekran w Windows 11 - Narzędzie Wycinanie

 10. W okienku "Zapisywanie jako" możesz zmienić nazwę klipu wideo i jego miejsce zapisu. Aby kontynuować, kliknij Zapisz. Plik zostanie zapisany w formacie MP4.
 11. Jak nagrać ekran w Windows 11 - Narzędzie Wycinanie

Uwaga: aby sposób ten zadziałał, upewnij się, że masz zainstalowaną wersję 22H2 Moment 4 Update (build 22621.1344 lub nowszy).

Jak nagrać ekran w Windows 11 przy pomocy Xbox Game Bar?

Xbox Game Bar, znany też jako Pasek gry, z powodzeniem służy też jako rejestrator ekranu Windows 11. Przechwytywanie działa podobnie jak w przypadku Narzędzia Wycinanie, ale też pozwala dostosować znacznie więcej opcji. Ustawienia nagrywania w Windows 11 znajdziesz w aplikacji Ustawienia na stronie Granie > Ujęcia. W tym miejscu możesz ustawić maksymalną długość nagrania, nagrywanie dźwięku systemowego, liczbę klatek na sekundę i jakość wideo.

Ustawienia - Granie - Ujęcia - opcje nagrywania w Windows 11

Kombinacja klawiszy Windows do nagrywania jest ustawiona domyślnie, ale możesz ją zmienić. Warto poznać te skróty:

 • WIN + G – Otwórz Game Bar
 • WIN + ALT + R – Rozpocznij/Zakończ nagrywanie
 • WIN + ALT + G – Nagraj ostatnie 30 sekund aktywności na ekranie
 • WIN + ALT + B – Włącz/Wyłącz HDR
 • WIN + ALT + PrintScreen – Wykonaj zrzut ekranu

Ustawienia nagrywania w Windows 11 - Xbox Game Bar

Pasek gry jako rejestrator ekranu Windows 11 działa podobnie jak na Windows 10, ale jego ustawienia wyglądają nieco inaczej. Sprawdź nasz poprzedni artykuł, aby dowiedzieć się więcej: Jak nagrać zawartość ekranu w Windows 10 bez dodatkowych programów?

Które narzędzie nagrywania wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jakim programem nagrać zawartość ekranu, aby stworzyć poradnik wideo , zarejestrować problem, pokazać sekwencję działań itd., to w dzisiejszych czasach nie jest już do tego potrzebne dodatkowe oprogramowanie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować zewnętrzne aplikacje, np. Bandicam, OBS Studio dla Windows 11 czy słynnego już Unregistered HyperCam 2. Naszym zdaniem jednak najlepsze narzędzie to takie, które jest darmowe, bezpieczne, dostępne od ręki, proste w obsłudze i zintegrowane z systemem, a takie są właśnie dwa wymienione wyżej narzędzia systemu Windows do nagrywania.

Nagrywanie ekranu laptopa może być prostsze z użyciem skrótu klawiszowego Paska gry. Niestety, dla Narzędzia Wycinanie nie jest jeszcze dostępny bezpośredni skrót czy przycisk nagrywania w Windows 11 i wymaga ono większej liczby kliknięć, ale pozwala za to wybrać obszar ekranu do nagrania. Aplikacja Xbox Game Bar jest z kolei lepiej dostosowana do graczy i pozwala łatwo rozpocząć przechwytywanie w trakcie gry, gdy nie ma czasu na zaznaczanie ekranu i klikanie na nakładce. Ustawienia nagrywania w Windows 11 są też zintegrowane właśnie z Game Barem, a nie z Narzędziem Wycinanie.

Jeszcze jedną kwestią jest nagrywanie dźwięku w Windows 11. W przypadku Game Bara możesz za pomocą suwaków i ustawień dostosować głośność i włączyć/wyłączyć nagrywanie z mikrofonu, nagrywanie dźwięku systemowego, jakość nagrania (w kbps) itd. Narzędzie Wycinanie nie ma takich własnych ustawień i rejestruje to, na co zezwalają ogólnosystemowe opcje nagrywania w Windows 11. Z kolei jeśli potrzebne Ci narzędzie nagrywania samego dźwięku, to rzuć okiem na odświeżony Rejestrator dźwięku.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia