Wszystko, co trzeba wiedzieć o Windows 11. To był tydzień z Microsoft 174

Wszystko, co trzeba wiedzieć o Windows 11. To był tydzień z Microsoft 174

 CentrumXP
CentrumXP
21:58
25.06.2021
3656 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy! Ten specjalny odcinek To był tydzień z Microsoft w całości poświęciliśmy systemowi Windows 11, który został oficjalnie zapowiedziany w ten czwartek! Czeka na Was podsumowanie naszej relacji z konferencji, a także artykułów, które na podstawie oryginalnych źródeł i dokumentacji opublikowaliśmy później. Zgromadziliśmy również dla Was linki do wszystkich tych tekstów, łącznie z podsumowaniem. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Windows 11 oficjalnie zapowiedziany!

Zapowiadana od paru tygodni konferencja Microsoft Windows Event zgodnie z planem odbyła się w czwartek. Wydarzenie zaczęło się od przemowy Panosa Panaya, który opowiadał o 35-letniej historii Windows i towarzyszącym mu wrażeniu "bycia w domu". To poczucie dotyczy przestrzeni oraz miejsca, do którego można zawsze wrócić. I nawet gdy wszystko wokół się zmienia, to po wejściu do tej przestrzeni czujemy się w odpowiednim miejscu. Takie właśnie doświadczenia powinien nam dać... Windows 11!

Na pierwszym oficjalnym trailerze zobaczyliśmy nową, piękną grafikę w stylu Sun Valley z wyborem motywów, możliwości podziału okien po raz pierwszy dostępne w Windows w takiej postaci, szybkie połączenia Teams za pomocą jednego stuknięcia w ekran, spersonalizowany feed wiadomości i danych w oparciu o widżety, obsługa wielu sposobów interakcji — od dotyku, przez klawiaturę i mysz, po głos, a także ulepszone sortowanie i organizowanie okien, aplikacji i treści, świetne doświadczenia gamingowe czy wreszcie nowy Microsoft Store ze wsparciem dla aplikacji Androida, Win32, UWP i PWA.

Na kolejnych prezentacjach zobaczyliśmy między innymi nowe opcje interfejsu, takie jak Snap Layouts, która umożliwia podzielenie ekranu na więcej części z podziałami w pionie, a także w poziomie. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Pokazano również Snap Groups, niezwykłą funkcję zapamiętywania otwartych okien i ich układów. Takie "snapy" są dodawane na pasek zadań i pozwalają w każdej chwili powrócić do danej grupy aplikacji dokładnie tam, gdzie skończyliśmy z nimi pracować. Windows 11 minimalizuje też aplikacje do laptopa, gdy odłączymy zewnętrzny ekran, na którym były otwarte. Oczywiście po jego podłączeniu można je znów przywrócić w takiej samej konfiguracji.

Windows 11

To nie koniec rewelacji. Microsoft zaprezentował Teams bezpośrednio zintegrowany z Windows 11. Teraz wystarczą dwa kliknięcia, aby rozpocząć czat, połączenie głosowe albo spotkanie wideo z dowolną osobą z listy kontaktów. Firma przedstawiła również nowe możliwości dla ekranów dotykowych, takie jak zwiększenie odstępów ikon na pasku zadań, poszerzenie powierzchni dotykowej okien, wsparcie dla tych samych gestów, co na touchpadzie, ulepszone obracanie zawartości, nową klawiaturę dotykową, animacje interfejsu czy wreszcie panel z widżetami.

Kolejnym ważnym punktem jest gaming. Dzięki technologiom zaczerpniętym wprost z konsoli nowej generacji Xbox Series X gracze pecetowi zyskają choćby takie ulepszenia, jak tryb Auto HDR, który automatycznie dostraja kontrast i kolory i poszerza rozpiętość tonalną w ponad 1000 gier, Direct Storage, który pozwala ładować zawartość na kartę graficzną bez przeciążania procesora, a także Xbox Cloud Gaming, który pozwala grać w chmurze w nawet najbardziej wymagające tytuły — nawet na słabszym sprzęcie.

Windows 11

Skoro mowa o systemie, to nie sposób nie wspomnieć o aplikacjach i platformie ich dostarczania. Zgodnie z wcześniejszymi plotkami Microsoft zaprezentował nową wersję Sklepu. Teraz będzie on obsługiwał mobilne aplikacje Androida, klasyczne programy Win32, aplikacje uniwersalne UWP i progresywne aplikacje internetowe PWA — wszystko w jednym miejscu. Ponadto nowy Microsoft Store prezentuje się niezwykle estetycznie i zachęcająco. Microsoft umożliwia też deweloperom korzystanie z własnych systemów sprzedaży i subskrypcji w aplikacjach, przy których nie pobiera prowizji, dlatego wydawcy mogą zachować 100% zysku dla siebie. Nowa odsłona aplikacji będzie też dostępna dla Windows 10.

No dobrze, a kiedy można zacząć tego wszystkiego używać? O ile spełnimy wymagania minimalne (a te różnią się od Windows 10) i chcemy pozyskać oficjalną kompilację (a nie pochodzącą z przecieku), to... już w przyszłym tygodniu. Wtedy bowiem Windows 11 ukaże się w Dev Channel w programie Insider. Latem z kolei trafi do kanału Beta, a jesienią spodziewamy się ogólnej dostępności.

Dowiedz się więcej o Windows 11!

W tym krótkim podsumowaniu ledwie napomknęliśmy o najważniejszych tematach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie sprawdź nasze aktualności, które opublikowaliśmy zarówno na CentrumXP, jak też na blogu onex.store! Znajdziecie w nich naszą relację z samej konferencji, jak też artykuły w oparciu o teksty i dokumentację wprost od Microsoftu. W tekstach tych bardziej szczegółowo zajmujemy się konkretnymi zagadnieniami — interesującymi z punktu widzenia użytkownika. Zapraszamy do lektury:

Windows 11 oficjalnie zapowiedziany! Gdzie oglądać transmisję z eventu?

Piękno tkwi w szczegółach. Poznajemy nowe funkcje interfejsu Windows 11

W Windows 11 nie musimy zapamiętywać, na czym skończyliśmy, ani marnować czasu na ponowne ustawianie okien

Microsoft Teams integruje się bezpośrednio z Windows 11

Windows 11 otrzymał specjalne optymalizacje dla ekranów dotykowych

Windows 11 to teraz najlepszy system dla graczy dzięki technologiom Xbox

Całkowicie odmieniony Microsoft Store z aplikacjami Androida i Win32 na Windows 11

Nowa wersja Microsoft Store będzie też dostępna na Windows 10

Obsługa aplikacji Androida w Windows 11 dzięki technologii Intel. A co z Dziesiątką?

Windows 11 trafi do testów w programie Insider w przyszłym tygodniu

Windows 11 - co o nim wiemy po konferencji Microsoftu

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze zapowiedzi z ostatnich 7 dni, choć w przypadku Windows 11 można mówić o jednej z najważniejszych zapowiedzi ostatniej dekady! Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też heheszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=q5egaM2hibs

Polecamy również w kategorii CentrumXP