Eksperymenty z Windows 10 IoT na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Eksperymenty z Windows 10 IoT na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/25/2016, 10:01 PM

Liczba odsłon: 2730

Swój najważniejszy krok w przestrzeni kosmicznej Microsoft postawił, hostując pierwsze połączenie Skype z udziałem HoloLens między Ziemią a załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na samej komunikacji się nie skończyło. Astronauci we współpracy z Microsoft i Lego uruchomili program Quest for Space, który daje uczniom i studentom możliwość zdalnych badań na ISS przy wykorzystaniu Windows 10 IoT.

"Dać uczniom dostęp do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to dać im nadzieje i marzenia, które u dzisiejszej młodzieży nie znają ograniczeń. Co zrobią jutro?" - piszą koordynatorzy projektu Quest for Space. W zeszłym miesiącu miał miejsce pierwsze uruchomienie opartej na Windows 10 IoT platformy eksperymentalnej na ISS, która otworzyła przed uczniami wszystkich stopni wrota do świata odległej technologii. Współpraca między Quest Institute i Microsoft rozpoczęła się ponad rok temu, gdy obie organizacje za cel postawiły sobie rozwiązanie jednego z najbardziej złożonych problemów inżynieryjnych - budowy skalowalnej platformy naukowej, zdolnej przetrwać w surowych warunkach pozaziemskich. Inicjatywa 'NextGenowej' ISS oparta została na Windows 10 w edycji Internet of Things (Internetu Rzeczy/IoT), a jej punktem kulminacyjnym był pierwszy lot. Eksperymentalna platforma NextGen ISS opuściła Ziemię na pokładzie rakiety misji Antares OA5 17 października, po czym została z powodzeniem połączona przez rezydentów Stacji. Krótka migawka z eksperymentu zawiera nawet polski akcent!

Aktualny eksperyment ma na celu przetestowanie elastyczności metali w kosmosie, by można było lepiej poznać ich reakcje. W zeszłym tygodniu uczniowie otrzymali w czasie rzeczywistym pierwsze dane z ISS i zaczęli je interpretować, by odkryć różnice w reakcjach metali na katalizatory w warunkach mikrograwitacji. Eksperyment pomoże też opracować lepsze sposoby manipulacji metalami i odpadkami na pokładzie ISS. "Windows 10 IoT umożliwia stworzenie projektu, który nie tylko koordynuje i zarządza wieloma projektami uczniowskimi na poziomie jednej platformy, ale również łączy się z serwerami na Ziemi i jest w stanie transportować dane z i do ISS. Otworzyło to uczniom dostęp do badań kosmicznych, a ponadto skala zarządzania wieloma eksperymentami jednocześnie uczyniła ten rodzaj programu przystępnym i osiągalnym dla wielu uczniów zainteresowanych badaniem kosmosu" - komentuje Danny Kim, dyrektor innowacji z Quest Institute.

Co ważne, program Quest for Space jest wciąż dostępny dla uczniów z praktycznie wszystkich rodzajów szkół. Jak dołączyć do projektu? Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na stronie uestforspace.com.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia