Windows 10 uruchomiony na kalkulatorze

Windows 10 uruchomiony na kalkulatorze

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/12/2019, 5:41 PM

Liczba odsłon: 3250

Są przykłady oprogramowania, które może odpalić się praktycznie na wszystkim. Panuje przekonanie, że takim prawdziwym uniwersalistą jest Doom. Nieco trudniej jest z systemami operacyjnymi, choć w tej materii wielu próbuje swoich sił. W ostatnim czasie chyba najgłośniejszym przykładem było postawienie pełnego Windows 10 na telefonie Lumia, co udało się również nam. Dziesiątka zbliża się tymczasem do klasycznej strzelanki z 1993 roku, bo i ją udało się odpalić na kalkulatorze... Choć nie obyło się bez zgrzytów.

Kalkulator graficzny z definicji jest małym komputerem, ale niekoniecznie przeznaczonym do działania pod kontrolą tak rozbudowanego systemu operacyjnego, jakim jest Windows 10. Nie przeszkadza to jednak hakerom w próbach jego postawienia — wręcz przeciwnie. Swoim niedawnym osiągnięciem pochwalił się niezależny deweloper, Ben (@imbushuo), który Dziesiątkę zainstalował na HP Prime Graphing Calculator. Nie jest to jednak wersja stricte desktopowa (ta na Lumii też nie była), lecz IoT Core. Warto przypomnieć Windows 10 wydawany jest w wielu edycjach, takich jak Pro, Home i Enterprise. Kolejną gałąź stanowią edycje IoT, przeznaczone dla "Internetu Rzeczy", czyli dla całej masy zróżnicowanych urządzeń, również tych miniaturowych czy pozbawionych ekranu.

Jak tłumaczy deweloper, zhakował on kalkulator, by załadować na nim Windows 10 IoT Core, który wprawdzie nie oferuje pełnego doświadczenia powłoki (Windows Shell), ale pozwala np. uruchamiać aplikacje UWP i procesy w tle. Pod kontrolą tego systemu działają już m.in. termostat Glas czy Raspberry Pi. Ben wyjaśnia, że pierwsza próba załadowania systemu skończyła się błędem, ponieważ ekran kalkulatora jest za mały. Później jednak udało się zyskać dostęp do Windows Boot Managera i interfejsu ładowania. Nie jest jasne, w jaki sposób Dziesiątka odpala się na kalkulatorze z zaledwie 256 MB RAM, ale więcej szczegółów mamy poznać w kolejnych dniach. Warto wspomnieć, że ten sam haker zdołał już wcześniej zainstalować Windows 10 na telefonach Lumia i OnePlus 6.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia