Windows 10 IoT Core i IoT Enterprise zostaną połączone w 2021 roku

Windows 10 IoT Core i IoT Enterprise zostaną połączone w 2021 roku

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/2/2020, 3:48 PM

Liczba odsłon: 3582

Microsoft szykuje sporo zmian w swojej platformie Windows for IoT. Firma zamierza połączyć dwa główne produkty i zredukować rozmiar połączonego systemu. Ma to nastąpić w 2021 roku. Wcześniej gigant zamierza dołączyć do niego sporo nowych funkcji.

Wśród nowości zaplanowanych na ten rok znajdują się: rozszerzenie wsparcia dla procesorów, zmniejszenie o 40% rozmiaru samego systemu, aktualizacje w stylu over-the-air i możliwość uruchamiania obciążeń linuksowych poprzez kontenery Linuksa w Azure IoT Edge na Windows. Wersje zapoznawcze mają być gotowe niebawem, ogólna dostępność — w przyszłym roku. Kolejne wydanie systemu połączy Windows 10 IoT Core i Windows 10 IoT Enterprise, przyjmując nazwę tego drugiego. Połączona wersja systemu ukaże się w kanale Long-Term Servicing Channel (LTSC) w 2021 r.

Z innych nowości warto wymienić nową przeglądarkę Edge opartą na Chromium wprowadzaną do Windows 10 IoT Enterprise. Już teraz jest dostępna w wersji testowej w wydaniu półrocznym (SAC), a ogólna dostępność zaplanowana jest na końcówkę tego roku. Wsparcie dla przeglądarek jest szczególnie istotne w przypadku kiosków, urządzeń typu Digital Signage i innych, dlatego w przyszłych wydaniach Edge będzie dla nich dostępny.

Nadchodząca wersja Windows 10 IoT Enterprise, oprócz procesorów Intel, AMD i Qualcomm, będzie dostępna także dla NXP i.MX8. Warto też przypomnieć, że Microsoft nadal oferuje Azure RTOS (system operacyjny czasu rzeczywistego) jako kolejną opcję IoT. Jest ona dedykowana urządzeniom napędzanym przez mikrokontrolery oraz o bardzo ograniczonym dostępie. Azure RTOS bazuje na technologii ThreadX, którą Microsoft przejął, wykupując Express Logic w 2019 roku. Na konferencji Build gigant ogłosił, że wbudowane zestawy SDK dla Azure RTOS są dostępne poprzez ST, Renesas, NXP, Microchip i Qualcomm. Firma udostępniła pełny kod źródłowy wszystkich składników Azure RTOS, który trafił na GitHub. Azure RTOS jest również dostarczany z modułem Azure Security Center do monitorowania zagrożeń i podatności w urządzeniach IoT.

Do tej pory Microsoft podkreślał, że Windows 10 IoT Core i Windows 10 IoT Enterprise są przeznaczone do różnych zastosowań. IoT Core jest zbudowany dla małych, bezpiecznych, inteligentnych urządzeń ("smart devices"), obsługuje aplikacje UWP i procesory ARM. IoT Enterprise z kolei zapewnia "całą moc systemu Windows, w tym możliwości z zakresu zarządzania i bezpieczeństwa dla przedsiębiorstw". Obecni użytkownicy Windows 10 IoT Core będą mogli nadal korzystać z podstawowych usług IoT w Windows 10, które będą wspierane do stycznia 2029 r. Później użytkownicy systemu na urządzeniach x64 i ARM64 będą przenoszeni do Windows 10 IoT Enterprise.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia