Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft sporo uwagi poświęcimy zapowiedziom i ogłoszeniom z konferencji Microsoft Build 2024. Nie zabraknie też doniesień dotyczących Copilot+ PCs, nowych urządzeń Surface, Windows 11 24H2 i funkcji Recall, wokół której krążą różne nieporozumienia. Miłej lektury!
Copilot Plus PC - nowa kategoria urządzeń z Windows i chipami AI
Na evencie sprzętowym w tym tygodniu Microsoft pokazał pierwszych reprezentantów AI PC – Surface Laptop z procesorem Snapdragon X Elite oraz Surface Pro 11th Edition dla konsumentów. W rzeczywistości kategoria sprzętowa otrzymała bardziej dokładną nazwę, ściśle związaną z rodziną usług AI Microsoftu – Copilot+ PC.
Dzięki obecności układu NPU (Neural Procesing Unit) urządzenia klasy Copilot Plus PCs będą w stanie uruchamiać funkcje AI systemu Windows 11, takie jak Recall. Microsoft spodziewa się, że zostanie sprzedanych 50 milionów komputerów z oznaczeniem Copilot+ PC. Pierwsze z nich dopiero mają trafić na rynek. Zostały już zaprezentowane m.in. takie modele, jak Lenovo Yoga Slim 7x, Lenovo ThinkPad T14s, Acer Swift 14 AI, Dell XPS 13, HP OmniBook X i EliteBook Ultra AI PC, Asus Vivobook S 15 i Samsung Galaxy Book4 Edge.
Surface Laptop i Surface Pro jako pierwsze Copilot+ PCs
Microsoft pokazał jednego z pierwszych reprezentantów AI PC nowej generacji – Surface Laptop z procesorem ARM dla konsumentów. Różni się on znacząco od Suraface Laptop 6 for Business, który firma zaprezentowała w marcu. Został bowiem wyposażony w chip Qualcomm Snapdragon X Elite zamiast Intel Core Ultra, przez co może śmiało rywalizować z najbardziej wydajnymi MacBookami.
Drugim zaprezentowanym flagowcem jest Surface Pro (11th Edition). Łączy on wyższą wydajność, cały dzień pracy na baterii i funkcje AI na urządzeniu w ultraelastycznym designie, który może zastąpić Twój tablet, laptop, a nawet zasilić setup z wieloma monitorami. Całkiem nowy Surface Pro napędzany jest przez procesory Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus, co daje mu niesamowitą szybkość – o 90% większą niż Surface Pro 9.
Recall w Windows 11 24H2. Skąd tyle kontrowersji?
Jedną z nowych funkcji AI dla Windows 11, zapowiedzianych na konferencji Build 2024, jest Recall, znany wcześniej pod nazwą "AI Explorer". Funkcjonalność ta tworzy co kilka sekund zrzuty ekranu, a następnie pozwala użytkownikowi przeszukiwać całą dostępną historię działań, nawet z wielu miesięcy. Jak łatwo zgadnąć, wzbudza to wiele emocji i obaw. Czy to na pewno bezpieczne?
Recall jest funkcjonalnością chronioną wyjątkowo dobrze – przede wszystkim dlatego, że nie można jej nawet uruchomić na zwykłym pececie spoza rodziny Copilot+ PC. Jeśli zaś chodzi o prywatność, to użytkownik ma nad nią pełną kontrolę, a wszystkie dane pozostają zaszyfrowane na urządzeniu i nie wydostają się poza nie. Nie jest to więc spyware, jak chętnie wykrzykują niektóre clickbaity. Dowiedz się szczegółów z naszego artykułu: Recall w Windows 11 - jak to działa i co z prywatnością?
Phi Silica, model AI działający lokalnie na NPU w Copilot+ PCs
Phi Silica to lokalny, generatywny model językowy, a zarazem pierwszy mały model językowy (small language model/SLM) wdrażany lokalnie w Windows. Microsoft wyjaśnia, że został on zoptymalizowany, aby uruchamiać się na układach NPU w urządzeniach klasy Copilot Plus PC, aby wnioskować lokalnie i zapewniać niską latencję. Deweloperzy mogą uzyskiwać dostęp do Phi Silica API i dostarczać doświadczenia użytkownika w Windows 11. Windows to pierwsza platforma, która będzie miała najnowocześniejszy mały model językowy (SLM), zbudowany specjalnie dla NPU i dostarczany na miejscu.
Pozostałe zapowiedzi z Microsoft Build 2024
- Microsoft Team Copilot - asystent AI dla całego zespołu: Nie chodzi tu bynajmniej tylko o Copilot w Teams, ale raczej o rozszerzenie zakresu interakcji asystenta AI z pojedynczego użytkownika na cały zespół.
- Nowe sposoby wzbogacenia Copilota – rozszerzenia i łączniki: Poprzez nowe rozszerzenia Copilota ułatwiamy każdemu personalizowanie działań Copilota oraz rozszerzanie Copilota na jego dane i systemy biznesowe. Deweloperzy mogą tworzyć te rozszerzenia za pomocą Copilot Studio lub Teams Toolkit dla Visual Studio. Wprowadzamy także łączniki Copilot w Copilot Studio, aby ułatwić i przyspieszyć deweloperom tworzenie rozszerzeń Copilota – wyjaśnia Microsoft.
- Agenty – nowe niestandardowe copiloty do automatyzacji procesów biznesowych: Microsoft Copilot Studio zyskało nowe możliwości budowania copilotów, które działają jako agenty pracujące niezależnie pod dyktando użytkownika, aby automatyzować procesy, wnioskować, wprowadzać kontekst, uczyć się i nie tylko.
- Microsoft Edge z głosowym tłumaczeniem wideo na żywo: Tłumaczenie wideo na żywo w Microsoft Edge będzie korzystać ze sztucznej inteligencji, aby przetwarzać wideo w locie, dostarczając użytkownikom napisy lub dubbing (lektor AI) w wybranym języku. Początkowo obsługiwane będą tłumaczenia z hiszpańskiego na angielski oraz z angielskiego na niemiecki, hindi, włoski i hiszpański. Kolejne języki mają zostać dodane później.
- Darmowy edytor Visual Studio Code for Education wkrótce ogólnodostępny: Pod koniec tego miesiąca Visual Studio Code for Education stanie się ogólnodostępny. Ta darmowa platforma edukacyjna online oferuje zintegrowany program nauczania i sandboksowe środowisko kodowania, które nie wymaga żadnej konfiguracji ani instalacji. Od razu pozwala to każdemu zacząć naukę programowania.
- GitHub Copilot ogólnodostępny w Visual Studio 2022 17.10: Jedną z nowości ogłoszonych na //BUILD 2024 była ogólna dostępność wersji Visual Studio 2022 17.10. Wydanie to zawiera nowe, pojedyncze rozszerzenie GitHub Copilot, które jest znaczącym krokiem naprzód w integracji zaawansowanej AI bezpośrednio ze strategicznymi częściami edytora IDE.
- Co nowego w Microsoft Teams? Podsumowanie maja 2024: W tym miesiącu do Microsoft Teams trafiło (lub zostało zapowiedzianych) kilkadziesiąt nowych funkcji, które Microsoft zebrał w miesięcznym podsumowaniu. Sporą tego część stanowią zapowiedzi i ogłoszenia z konferencji Microsoft Build 2024. Jak zwykle nowości dotyczą takich obszarów, jak czat i współpraca, spotkania, webinary, urządzenia mobilne, platforma i nie tylko.
Aktualizacje Windows z tego tygodnia
- Windows 11 24H2 - obraz ISO i wydanie w Release Preview Channel (Build 26100.712): Rocznicowa aktualizacja 24H2 (2024 Update), której ogólną dostępność przewidziano na dalszą część tego roku kalendarzowego, ukazała się w kanale Release Preview. To ostatni przystanek w Windows Insider Program przed wydaniem publicznym. Dostępny jest również obraz ISO.
- Windows 10 22H2 z poprawkami w Release Preview Channel (build 19045.4472): Do wersji 22H2 napłynęły poprawki niezwiązane z bezpieczeństwem, które najpewniej w tym lub w przyszłym tygodniu trafią do opcjonalnej aktualizacji wersji publicznej (stabilnej).
- Windows 11 23H2 z poprawkami w Beta Channel (build 22635.3646): Microsoft poinformował, że choć w tym tygodniu z konferencją Build 2024 nie będzie nowych buildów (😉) w kanałach Canary ani Dev, to została wydana aktualizacja w kanale Beta (a wcześniej też w Release Preview). Windows 11 23H2 otrzymał w niej trochę poprawek i ulepszeń.
- Windows 11 IoT Enterprise LTSC 2024 już dostępny: Microsoft wypuścił kolejną wersję systemu Windows 11, tym razem o bardzo szczególnym charakterze. Windows 11 IoT Enterprise LTSC 2024 z nowymi funkcjami jest już dostępny dla firm i producentów urządzeń Internet of Things (IoT).
I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.
Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, AI, Teams, Microsoft 365, Planner i nie tylko.
Źródło: opracowanie własne