Copilot Plus PC - nowa kategoria urządzeń z Windows i chipami AI

Copilot Plus PC - nowa kategoria urządzeń z Windows i chipami AI

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/20/2024, 8:30 PM

Liczba odsłon: 1023

Na dzisiejszym evencie sprzętowym Microsoft pokazał z pierwszych reprezentantów AI PC – Surface Laptop z procesorem Snapdragon X Elite oraz Surface Pro 11th Edition dla konsumentów. W rzeczywistości kategoria sprzętowa otrzymała bardziej dokładną nazwę, ściśle związaną z rodziną usług AI Microsoftu – Copilot Plus PC. Czym dokładnie charakteryzują się te urządzenia?

CEO Microsof, Satya Nadella, powiedział dziś, że Intel, AMD i Qualcomm będą oferować procesory ze specjalnymi układami AI, na których uruchamiany będzie Windows z asystentem Copilot. Wygląda na to, że ten ostatni znacząco się rozwinie, umożliwiając wykonywanie niektórych działań AI bezpośrednio na urządzeniu. Większość czołowych producentów PC, w tym Microsoft, Dell, HP, Acer, Asus, Samsung i Lenovo, wprowadzi na rynek swoje Copilot+ PCs.

Yusuf Mehdi, EVP i CCMO w Microsoft, zapowiedział, że pecety z tej nowej kategorii będą niewiarygodnie cienkie, lekkie i piękne oraz oczywiście będą oferować przełomowe doświadczenia AI. Dodał też, że Copilot Plus PCs będą o 58% szybsze od MacBooka Air z chipem Apple M3. Nie wiadomo jeszcze, czy chodzi o Snapdragona X, czy może też o przyszłe modele z układami Intel i AMD. Wiadomo natomiast, że laptopy ze Snapdragonem X Elite zapewnią do 15 godzin pracy na baterii przy przeglądaniu Internetu i do 20 godzin przy odtwarzaniu wideo (w przypadku nowego Surface Laptopa – nawet do 22 godzin).

Dzięki obecności układu NPU (Neural Procesing Unit) urządzenia klasy Copilot Plus PCs będą w stanie uruchamiać funkcje AI systemu Windows 11, takie jak Recall (wcześniej znany jako 'AI Explorer'). To usługa działająca na urządzeniu, która pozwala wyszukiwać informacje z aplikacji, dokumentów i folderów przy użyciu Copilota. NPU posłuży też do zadań specjalnych w Davinci Resolve, Cephable, CapCut, WhatsApp, Luminar Neo, LiquidText, Camo, djay Pro i nie tylko.

Microsoft spodziewa się, że zostanie sprzedanych 50 milionów komputerów z oznaczeniem Copilot+ PC. Pierwsze z nich dopiero mają trafić na rynek. Zostały już zaprezentowane m.in. takie modele, jak Lenovo Yoga Slim 7x, Lenovo ThinkPad T14s, Acer Swift 14 AI, Dell XPS 13, HP OmniBook X i EliteBook Ultra AI PC, Asus Vivobook S 15 i Samsung Galaxy Book4 Edge.

Źródło: https://www.neowin.net/news/copilot-plus-pcs-is-the-new-name-for-windows-pcs-with-ai-chips/

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia