Recall w Windows 11 24H2. 'AI Explorer' oficjalnie zapowiedziany

Recall w Windows 11 24H2. 'AI Explorer' oficjalnie zapowiedziany

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/21/2024, 5:35 PM

Liczba odsłon: 679

Od wielu miesięcy Microsoft zdawkowo wspominał o funkcjach AI, które trafią do Windows 11 24H2. Od pewnego czasu wiemy, że zdolne do ich obsługi będą tylko urządzenia AI PC, teraz pod oficjalną nazwą Copilot+ PCs. Jedną z tych funkcjonalności jest AI Explorer, właściwie przemianowany na "Recall". Rzeczywiście przypomina on nieco wycofany Windows Timeline, jednak oferuje znacznie więcej.

Według oficjalnej zapowiedzi Recall korzysta z zaawansowanych możliwości obliczeniowych Copilot Plus PCs, aby obrazować aktywny ekran co kilka sekund. Zrzuty te są szyfrowane i zapisywane na dysku twardym komputera. Użytkownik może korzystać z Recall, aby lokalizować zawartość przeglądaną na PC przy użyciu wyszukiwarki na pasku osi czasu, która pozwala przewijać zrzuty. Gdy znajdziemy zrzut ekranu, którego szukaliśmy, Recall przeanalizuje go i zaproponuje opcje interakcji z zawartością.

Recall w Windows 11 24H2. 'AI Explorer' oficjalnie zapowiedziany

Recall umożliwi też otwieranie zrzutów w ich oryginalnych aplikacjach. W miarę udoskonalania Recall będzie mógł otworzyć rzeczywisty dokument źródłowy, stronę internetową lub wiadomość e-mail ze zrzutu ekranu. Ta funkcjonalność zostanie ulepszona na etapie rozwijania Recall. Jako że de facto mamy do czynienia z tworzeniem zrzutu ekranu co kilka sekund, niezwykle ważne jest zapewnienie prywatności i wyjaśnienie użytkownikom, jak to dokładnie działa. Oficjalna strona FAQ zapewnia, że wszystkie dane są zbierane w pojedynczej osi czasu i przetwarzane lokalnie na urządzeniu.

Microsoft dodatkowo podkreśla, że nie będzie przechowywał zaszyfrowanych danych poza komputerem użytkownika ani trenował w oparciu o nie modeli sztucznej inteligencji. Użytkownik będzie mógł wyszczególnić aplikacje i treści, które nigdy mają nie być przetwarzane przez Recall. Funkcjonalność będzie też automatycznie ignorować niektóre rodzaje zawartości, takie jak przeglądanie InPrivate w Microsoft Edge. Użytkownik będzie też mógł wstrzymać wykonywanie zrzutów w dowolnym momencie, klikając ikonę w zasobniku systemowym.

Recall jest dość wymagającą usługą, którą zdołają uruchomić jedynie Copilot+ PCs z NPU. Istniejące układy Intel i AMD są więc wykluczone. Funkcjonalność potrzebuje też 25 GB na dane (minimum 50 GB wolnego miejsca), aby zachować około 3 miesiące zrzutów. W aplikacji Ustawienia można będzie zwiększyć miejsce dostępne dla usługi. Recall jest obecnie zoptymalizowany dla języków angielskiego, chińskiego (uproszczonego), japońskiego i hiszpańskiego, ale w planach jest obsługa kolejnych wersji językowych. Może on natomiast przechwytywać informacje w 160 językach.

Pierwsze urządzenia z obsługą Recall to oczywiście nowe edycje Surface Laptop i Surface Pro, a także pozostałe Copilot+ PCs od Samsunga, Lenovo, Dell, Acer i HP.

Dowiedz się więcej z naszego artykułu: Recall w Windows 11 - jak to działa i co z prywatnością?

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/windows/copilot-plus-pcs

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia