Surface Laptop z procesorem Snapdragon X Elite oficjalnie zapowiedziany

Surface Laptop z procesorem Snapdragon X Elite oficjalnie zapowiedziany

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/20/2024, 8:00 PM

Liczba odsłon: 834

Zgodnie z oczekiwaniami Microsoft poprowadził dziś event sprzętowy, na którym pokazał jednego z pierwszych reprezentantów AI PC nowej generacji – Surface Laptop z procesorem ARM dla konsumentów. Różni się on znacząco od Suraface Laptop 6 for Business, który firma zaprezentowała w marcu. Został bowiem wyposażony w chip Qualcomm Snapdragon X Elite zamiast Intel Core Ultra, przez co może śmiało rywalizować z najbardziej wydajnymi MacBookami.

Nowy model Surface Laptopa będzie dostępny w 4 wersjach kolorystycznych oraz 2 rozmiarach: 13,8 i 15 cali. Microsoft mówi, że jest on o 80% szybszy od poprzedniej generacji oraz że oferuje do 22 godzin odtwarzania lokalnego wideo przy pracy na baterii. Laptop ma też haptyczny touchpad (Apple stosuje go w MacBookach od lat). W przeciwieństwie jednak do MacBooka Air nowy Surface Laptop będzie obsługiwał aż 3 monitory 4K plus swój własny ekran.

Microsoft zalicza nowe urządzenie do kategorii Copilot Plus PC za sprawą układu NPU (Neural Procesing Unit), który obsługuje funkcje AI systemu Windows 11, takie jak Recall (wcześniej nieoficjalnie znany jako 'AI Explorer'), usługa działająca na urządzeniu, która pozwala wyszukiwać informacje z aplikacji, dokumentów i folderów przy użyciu Copilota. Producent zaznacza, że jedynie Copilot Plus PCs (rodzaj AI PCs) będą mogły obsługiwać tego rodzaju funkcje. Ponadto urządzenia z tej kategorii otrzymają dostęp do funkcji Windows AI przed ich odpowiednikami z procesorami Intel.

Jak nowy Surface Laptop (7th Edition) i inne Copilot Plus PCs wypadną w porównaniu do laptopów Apple'a – to się dopiero okaże, gdy zostaną przeprowadzone testy w popularnych benchmarkach. Jeśli jednak porównać urządzenia ze Snapdragonem X Elite z tymi z procesorami Intel Core Ultra, to pod względem żywotności baterii te pierwsze zdecydowanie wygrywają.

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-announces-new-surface-laptop-with-snapdragon-processors/

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia