AI w Windows 11 z dużymi wymaganiami. To był tydzień z Microsoft 313

AI w Windows 11 z dużymi wymaganiami. To był tydzień z Microsoft 313

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/19/2024, 5:45 PM

Liczba odsłon: 645

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows w tym tygodniu, koniec problemów z Intel SST blokujących upgrade do Windows 11, zapowiedź końca wsparcia dla Office 2019 i 2016, aktualizacja wydajności Microsoft Store, spore wymagania AI Explorer w Windows 11 24H2 i zapowiedź AI PC z Ryzen PRO 8000 i Microsoft Pluton. Miłej lektury!

Aktualizacje Windows w tym tygodniu

  • Windows 10 22H2 build 19045.4353 w Release Preview Channel: Do wersji 22H2 trafiła garść poprawek niezwiązanych z bezpieczeństwem, które najpewniej ukażą się w publicznym kanale w 4. tygodniu kwietnia jako opcjonalna aktualizacja "C".
  • Windows 11 24H2 build 26100.2: Nie jest to ogólnodostępna aktualizacja. Uważa się, że build 26100.2 (KB5037941) jest buildem OEM i z tego względu Microsoft nie udostępnił dla niego oddzielnej listy zmian. Kompilacje OEM służą do preinstalowania systemu Windows na urządzeniach przez producentów OEM, takich jak Dell, HP, Asus czy Lenovo.
  • Windows 11 23H2 build 22635.3500 w Beta Channel: Główne nowości to menedżer kont w menu Start, obsługa Gmaila w Udostępnianiu Windows, rekomendacje w Ustawieniach i ulepszenia tablicy Widżetów.
  • Windows 11 build 26200 w Canary Channel: Tym razem aktualizacja obejmuje już tylko ten kanał. Numer kompilacji zaliczył duży przeskok (z 26100 do 26200) i okienko umożliwiające swobodne przechodzenie między kanałami Dev i Canary zostało zamknięte. Aktualizacja ta wprowadza trochę drobnych zmian i poprawek.

Sterowniki Intel SST nie blokują już uaktualnienia do Windows 11

Microsoft zmienił w końcu status ponad dwuletniego problemu na "rozwiązany". Chodzi o problem ze zgodnością niektórych sterowników dźwięku Intela, który skutkował blokadą aktualizacji do Windowsa 11. Użytkownicy z tymi wersjami sterownika Intel Smart Sound Technology Audio Controller mogli doświadczać niebieskiego ekranu śmierci (BSOD). Aby zabezpieczyć doświadczenie aktualizacji, Microsoft aplikował wcześniej blokadę zgodności na urządzeniach ze wspomnianymi sterownikami. Aby ją zdjąć, użytkownicy musieli ręcznie zaktualizować sterownik, udając się na stronę producenta sprzętu. Teraz, gdy problem jest rozwiązany, wystarczy wejść do Windows Update, kliknąć "Sprawdź aktualizacje" i pobrać sterownik.

Koniec wsparcia dla Office 2019 i 2016 oficjalnie zapowiedziany

Microsoft zapowiedział, że aplikacje i oprogramowanie serwerowe Office 2016 i Office 2019 przestaną być obsługiwane 14 października 2025 r. Po tej dacie wydawca nie będzie zapewniał aktualizacji zabezpieczeń, poprawek błędów ani wsparcia technicznego. Używanie produktów po tej dacie naraża Twoją organizację na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa, spadki produktywności i problemy ze zgodnością.

Koniec wsparcia dla Office 2019 i 2016

Aby zachować wsparcie i inne benefity, potrzebny będzie upgrade do Office 2021 lub Office 2024 (w 2025 r. będzie już dostępny) albo migracja do Microsoft 365.

Duża aktualizacja wydajności Microsoft Store

Nowa wersja Microsoft Store zaczyna być udostępniana wszystkim na Windows. Wersja 22403 nie zawiera żadnych nowych funkcji, ale skupia się na znaczącej poprawie wydajności. Użytkownicy mogą oczekiwać szybszego ładowania strony produktu (średnio o 40% szybszego), zoptymalizowanych uprawnień i licencji, dzięki czemu przycisk "Kup" pojawia się szybciej (średnio o 50%) oraz płynniejszego uruchamiania dzięki przerobionemu ekranowi powitalnemu (splash screen).

Duża aktualizacja wydajności Microsoft Store

Przykładowo wcześniej strona produktu mogła ładować się 900 lub 1010 milisekund, a teraz czas ten wynosi 630 lub 560 ms. W zoptymalizowanej wersji od wejścia na stronę produktu do załadowania przycisku "Kup" upłynęło w teście 1,95 sekundy (4,79 sekundy bez optymalizacji).

Spore wymagania AI Explorer w Windows 11 24H2

"Eksplorator AI" to według nieoficjalnych doniesień specjalne doświadczenie AI, które oddzieli AI PCs od non-AI PCs. Jest opisywany jako "zaawansowany Copilot" z wbudowaną funkcjonalnością historii/osi czasu, która zamienia wszystko, co robisz na komputerze, w wyszukiwalny moment z użyciem języka naturalnego. W kodzie Windows 11 24H2 użytkownicy odnaleźli wymagania tej funkcji i nie są one małe:

  • Procesor ARM64
  • Minimum 16 GB RAM
  • Minimum 225 GB miejsca na dysku
  • Qualcomm Snapdragon Elite Neural Processing Unit (NPU, hardware ID QCOM0D0A)

Pokrywa się to ze wcześniejszym doniesieniem, że Microsoft podnosi minimalną ilość RAM dla AI PCs do 16 GB. Zastanawiające jest natomiast ujęcie w wymaganiach ARM64 i NPU od Qualcomm, biorąc pod uwagę, że najnowsze chipy Intel i AMD także mają wbudowane układy NPU i znajdą się na urządzeniach tej klasy. Możliwe zatem, że nie wszystkie AI PCs będą obsługiwały taki sam zestaw funkcjonalności. Poza tym kategoria ARM PC będzie miała wreszcie szansę zabłysnąć. Zwykłe, tradycyjne pecety raczej nie dadzą rady.

AMD zapowiada AI PC z Ryzen PRO 8000 i Microsoft Pluton

AMD rozszerza swoje portfolio AI PC z nową serią procesorów mobilnych AMD Ryzen PRO 8040 oraz procesorów desktopowych AMD Ryzen PRO 8000, które trafią na laptopy i desktopowe PC. Wykorzystując CPU, GPU i dedykowany, znajdujący się na chipie NPU, nowa seria procesorów dostarcza więcej bilionów operacji na sekundę (TOPS) niż poprzednie generacje.

AMD zapowiada AI PC z Ryzen PRO 8000 i Microsoft Pluton

Flagowym modelem tej serii jest AMD Ryzen 9 PRO 8945HS wyposażony w 8 rdzeni, 16 wątków, 24MB pamięci podręcznej i grafikę Radeon 780M. Te procesory poradzą sobie w wymagających obciążeniach, takich jak renderowanie 3D, kodowanie wideo i edycja zdjęć. Z procesorami AMD Ryzen PRO zintegrowany jest procesor bezpieczeństwa Microsoft Pluton, który zapewnia ochronę "od chipa po chmurę". Pomaga to zabezpieczyć uwierzytelnianie, tożsamości, dane i klucze szyfrujące użytkownika na PC z Windows 11.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia