Windows Package Manager rzeczywiście jest inspirowany przez AppGet

Windows Package Manager rzeczywiście jest inspirowany przez AppGet

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:19
02.06.2020
1245 wyświetleń

W zeszłym tygodniu Keivan Beigi, deweloper AppGet, przedstawił swoje stanowisko, według którego Microsoft skopiował kluczową funkcjonalność jego menedżera pakietów i wykorzystał we własnym — Windows Package Manager, znanym też jako Winget. Microsoft swój produkt pokazał na konferencji Build w zeszłym miesiącu. Teraz odnosi się do zarzutów dewelopera.

Microsoft swoją odpowiedź zamieścił na blogu Windows Command Line. Co ciekawe, firma nie uchyla się od zarzutów. Przeciwnie, wskazuje na AppGet jako istotne źródło inspiracji. Poniżej nasze tłumaczenie tego oświadczenia:

W zeszłym tygodniu zapowiedzieliśmy poglądową wersję menedżera pakietów dla Windows. Naszym celem jest zapewnienie świetnego produktu klientom i społeczności, w której każdy może dołożyć wkład i otrzymać rozpoznanie. Ostatnią rzeczą, jakiej byśmy chcieli, jest alienacja kogokolwiek w tym procesie. Dlatego budujemy w GitHub w sposób otwarty, gdzie każdy może zamieszczać kontrybucje. Przez ostatnie kilka dni usłyszeliśmy i dowiedzieliśmy się od naszej społeczności, że nie udało nam się sprostać temu celowi. Bardziej konkretnie — zawiedliśmy w związku z Keivanem i AppGet. To ostatnia rzecz, jakiej byśmy chcieli.

Chęć użycia GitHub jako podstawy naszego menedżera pakietów kiełkowała jako sposób na wczucie się w to, jak deweloperzy budują swoje aplikacje. GitHub umożliwia nam posiadanie repozytorium i sposobu integracji z potokami DevOps w celu publikacji aplikacji etc.

To podejście oparte na GitHub doprowadziło nas do AppGet i Keivana. Rozmawialiśmy z Keivanem zeszłego lata o potencjalnych możliwościach współpracy, by dostarczyć Windows Package Manager. Podczas tych konwersacji zrobiły na nas wrażenie wglądy Keivana o świecie zarządzania pakietami w Windows, a także jego pragnieniem świetnego doświadczenia zarządzania pakietami w Windows.

Istnieje wiele jakości w AppGet, które naprawdę pomogły nam obrać lepszy kierunek dla produktu w WinGet:
  • Brak skryptów w trakcie instalacji — coś, z czym się całkowicie zgadzaliśmy i na co nie pozwoliliśmy w MSIX.
  • Bogata definicja manifestu w GitHub — moc bycia otwartym w połączeniu z bogatymi deklaratywnymi metadanymi o aplikacji to ważna sprawa, by osiągnąć cel numer jeden.
  • Wsparcie dla wszystkich typów instalatorów aplikacji Windows.
  • Bezproblemowe aktualizacje aplikacji w repozytorium.

Chcę skorzystać z szansy, by podziękować Keivanowi za jego przemyślane podejście do AppGet i pracę z nami. Będziemy otwierać źródła naszej usługi w repozytorium WinGet w GitHub, abyśmy mogli pracować wspólnie z Keivanem i innymi, umożliwiając poprawę zestawu usług repozytorium WinGet.

— Andrew Clinick, Group Program Manager, Windows

Kanadyjski deweloper przyznał ostatnio, że jest w trakcie rozmów z Microsoftem na ten temat. Podziękował też Andrew Clinickowi za ten post, który wiele dla niego znaczy. Zapowiedział też, że być może wkrótce obaj deweloperzy będą mieli więcej do przekazania.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/commandline/winget-install-learning/

Polecamy również w kategorii Open Source