Windows 11 coraz bliższy wydania. To był tydzień z Microsoft 179

Windows 11 coraz bliższy wydania. To był tydzień z Microsoft 179

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 7/30/2021, 8:30 PM

Liczba odsłon: 2958

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym odcinku To był tydzień z Microsoft znów dużo uwagi poświęcamy systemowi Windows 11, który od około miesiąca jest najgorętszym tematem ze świata Microsoft. Zaczynamy od wejścia Jedenastki na kolejny etap przed premierą, jakim jest kanał wersji Beta w programie Insider. Sprawdzamy też pogłoski dotyczące daty jego wydania. Kilka akapitów poświęcimy również nowej funkcji produktywnej w aplikacji internetowej Outlook, kwestii aktualizacji programów Win32 pobieranych z Microsoft Store, udziałowi poszczególnych wersji Windows 10 i 11 według najnowszego badania i wreszcie kwartalnemu oraz rocznemu raportowi finansowemu Microsoftu.

Windows 11 Insider Preview wydany w Beta Channel

Minął ledwie miesiąc, odkąd pierwsza oficjalna kompilacja Windows 11 została oddana do testów w Dev Channel. Po wydaniu zaledwie czterech buildów (lub jak kto woli — aktualizacji) Microsoft ogłosił wydanie Windows 11 w Beta Channel. Jednocześnie zachęca Insiderów do rozważenia tego, czy chcą pozostać w Dev Channel, czy przejść do Beta Channel. Każdy z tych wyborów wiąże się z pewnymi konsekwencjami, ale też wymaganiami.

Windows 11

Oprócz względnie wyższej stabilności w Beta Channel kanał ten w przypadku Windows 11 różni się od Dev Channel również tym, że nie mogą do niego przystąpić osoby, których komputery nie spełniają wymagań minimalnych Windows 11. Osoby te mogą testować Jedenastkę w programie Insider do czasu premiery (wejścia w ogólną dostępność) nowego systemu. Po tym czasie będą musieli powrócić do Windows 10. Szczegółowo opisaliśmy te różnice we wcześniejszym artykule.

Wiadomości, kalendarz i zadania na jednym ekranie w Outlook

Outlook w przeglądarce otrzymał nową funkcjonalność "Mój dzień". Jako że przełączanie się między kontekstami wiąże się często ze spadkiem efektywności, Microsoft wprowadza widok poczty, kalendarza i zadań obok siebie — w internetowej aplikacji Outlook.

Outlook

Widok ten otwiera całkiem nowe możliwości produktywne, takie jak przeciąganie i upuszczanie e-maila w panelu "Mój dzień", aby utworzyć zadanie, przeciąganie i upuszczanie zadania, aby zablokować czas w kalendarzu, czy zaznaczanie tekst w mailu, aby utworzyć zadanie i edytować je w panelu bocznym.

Windows 11 z wersją RTM w październiku

Data premiery Windows 11 wciąż nie została oficjalnie potwierdzona, niemniej jednak kolejne przesłanki potwierdzają, że jego wydanie RTM ma być gotowe w październiku. Najpierw termin ten ujawnił Intel w notach wydawniczych dotyczących jego sterowników dla nowego systemu. Kolejny mocny trop to już sprawka samego Microsoftu. O co tu dokładnie chodzi?

Na stronie Microsoft Tech Community pojawiły się informacje o deadlinie dla producentów OEM, którzy mają zamiar przekazać sterowniki dla Windows 11. Mają oni na to czas do 24 września tego roku, czyli tuż przed domniemaną premierą wersji RTM nowego systemu.

W najbardziej interesującym nas akapicie (który widzicie powyżej) pojawiają się dwie ważne informacje. Po pierwsze, Windows 11, version 21H2. Jest to potwierdzenie, że Jedenastka będzie tytułowana w ten sam sposób, co Windows 10, czyli według schematu "dwie ostatnie cyfry roku + H + pierwsza bądź druga połowa roku".

Aplikacje Win32 nie będą się aktualizować przez Microsoft Store

Po ogłoszeniu wsparcia dla całego szeregu typów aplikacji oraz zmian w interfejsie i wyglądzie Sklepu wydawało się, że oto w końcu staje się on tym, czym powinien być już wiele lat temu. Kiedy jednak przyglądamy się poszczególnym zmianom bliżej, okazuje się, że nie wszystko jest takie cudowne. Przykładowo wsparcie dla aplikacji Androida wymaga połączenia z Amazon Appstore, a niektóre "aplikacje Win32" są po prostu instalatorami pobieranymi ze Sklepu — jak w przypadku Microsoft Edge — nie zaś aplikacjami instalowanymi wprost z jego interfejsu. Kolejna rzecz, która przeczy idei pełnego wsparcia dla Win32, to kwestia aktualizacji.

Windows 11

W dokumentacji dla deweloperów Microsoft pisze wprost: Użytkownicy końcowi nie będą mogli otrzymywać aktualizacji ze Sklepu. Aplikacje mogą być aktualizowane bezpośrednio poprzez Twoją aplikację, która jest zainstalowana na urządzeniu z Windows po jej pobraniu ze Sklepu. Trochę szkoda, ale z drugiej strony to wciąż szybszy i bezpieczniejszy sposób na pobieranie aplikacji klasycznych niż szukanie ich na stronach internetowych, które mogą nie być w ogóle zabezpieczone.

May 2021 Update już na ponad 26% PC z Windows 10

Jako że ostatni raport AdDuplex ukazał się w kwietniu, to od tego czasu — do dnia 26 lipca, w którym przeprowadzono nowe badanie — sporo się pozmieniało! Przede wszystkim w fazę ogólnej dostępności weszła aktualizacja Windows 10 21H1, a do kanału deweloperów w programie Insider trafił nowy system: Windows 11. Sprawdźmy teraz, co dokładnie pozmieniało się przez te trzy miesiące.

AdDuplex

Podczas gdy jeszcze w kwietniu po 40% udziału miały wersje May 2020 Update i October 2020 Update, to w lipcu sprawa wygląda diametralnie inaczej. Udział wiosennej aktualizacji zeszłego roku spadł do 24,6%, natomiast najnowsza aktualizacja May 2021 Update (21H1) wskoczyła na pułap 26,6% w blisko miesiąc po premierze. Nie zostało jej już wiele, by zdetronizować October 2020 Update, który obecnie znajduje się na 36,3% pecetów z Dziesiątką, ale też... z Jedenastką! Wedle szacunków AdDuplex nowy system w wersji rozwojowej znajduje się na 0,9% badanych urządzeń. Z kolei Insiderów pozostających przy Windows 10 jest już tylko 0,2%.

Microsoft opublikował roczny oraz kwartalny (FY21 Q4) raport finansowy

Microsoft udostępnił najnowsze wyniki finansowe, pokrywające czwarty kwartał roku fiskalnego 2021 (drugi kwartał roku kalendarzowego 2021, zakończony 30 czerwca). Firma zgłosiła całkowite przychody sięgające 46,2 mld USD, czyli o 4,5 mld wyższe niż w poprzednim kwartale, i o 21% wyższe niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Windows 11

Microsoft wydaje się zadowolony z tego kwartału i całego roku. Dwucyfrowy wzrost w Q4 FY2021 zaliczyły dwa główne działy — Productivity and Business Processes oraz Intelligent Cloud — a trzeci — More Personal Computing — tylko jednocyfrowy, nawet mimo faktu, że aż trzy gałęzie (Surface, Windows OEM i Xbox) poszły w dół. Dwucyfrowy wzrost procentowy przychodów i dochodów stał się także udziałem całego roku fiskalnego 2021.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami. Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też śmieszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia