Windows 10 obchodzi dziś 5 urodziny! Jak ewoluował przez ten czas?

Windows 10 obchodzi dziś 5 urodziny! Jak ewoluował przez ten czas?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/29/2020, 8:09 PM

Liczba odsłon: 13234

Dziś mija dokładnie 5 lat od jednego z najważniejszych wydarzeń w całej historii Microsoftu — premiery Windows 10. Miało to miejsce 29 lipca 2015 roku. Dawniej, korzystając ze starszych systemów, po 5 latach już mocno wyczekiwalibyśmy nadejścia kolejnego Windowsa. Ale nie w przypadku Dziesiątki, która według zapowiedzi Microsoftu będzie już "ostatnim Windowsem". Mimo tylu lat na koncie Windows 10 nie zestarzał się ani trochę, a zawdzięcza to aktualizacjom półrocznym, które od jesieni 2015 roku ukazują się nieprzerwanie.

No właśnie — aktualizacje. To dzięki nim możemy mówić o Windowsie jako usłudze. To podejście sprawia, że system nigdy nie jest swoją ostateczną wersją, jak to miało miejsce w starszych wersjach Okienek. Przez ostatnie 5 lat obserwowaliśmy raczej proces, w toku którego Windows 10 był stale udoskonalany tak pod względem funkcjonalnym, jak też wizualnym. Czy można powiedzieć, że od wersji 1507 aż do opracowywanej aktualnie 20H2 zmienił się nie do poznania? Czy to nadal ten sam system? Prześledźmy szybko historię "ostatniego z Windowsów", aby zobaczyć, jak ewoluował przez ostatnie pięć lat.

RTM — wersja 1507

Pierwsza publicznie dostępna wersja Dziesiątki. Czerpała jeszcze sporo rozwiązań z Windows 8.1 w lekko zmienionej formie. Pod względem wizualnym nie była to specjalna rewelacja, niemniej jednak nowy system wynagradzał nam to ponownym wprowadzeniem menu Start, nową przeglądarką Edge (wówczas znaną jako Project Spartan), aplikacją Phone Companion, obecnością Cortany, najwyższym w historii Windows bezpieczeństwem i wreszcie nowym modelem "uniwersalnych" aplikacji UWP.

November Update — wersja 1511

Pierwsza jesienna aktualizacja, znana też jako Threshold 2, ukazała się krótko po premierze 1507 i nie wprowadziła zbyt wiele nowości. Kluczowe dla niej było jednak to, że tak powinien był od początku wyglądać Windows 10, jednak partnerzy chcieli uzyskać nowy system szybciej. To ponoć jedyny powód, dla którego premiera miała miejsce w lipcu. Również dlatego Windows 10 zadebiutował na Xbox One i telefonach (jako Windows 10 Mobile) dopiero w wersji 1511.

W wersji tej pozbyto się irytującej aplikacji "Uzyskaj Skype" i wprowadzono aż trzy aplikacje — Skype Video, Messaging i Phone. Żadna z nich nie ostała się do dzisiaj. Większość zniknęła przy następnej aktualizacji.

Anniversary Update — wersja 1607

Rocznicowa aktualizacja 1607 to tak naprawdę pierwsza duża aktualizacja od premiery. To ona zbliżyła nas do "nowoczesnego" Windows 10. Trzy wspomniane aplikacje Skype zastąpiła Skype Preview — pierwszą próbą umieszczenia Skype'a w konwencji UWP. Przez jakiś czas pozostawała jeszcze apka Messaging, którą później Microsoft przekształcił w Messaging Everywhere. Miała ona obsługiwać SMS-y przekierowywane z telefonu. Ostatecznie została wycofana, a jej funkcjonalność trafiła do nowego Skype UWP, a później do aplikacji Twój telefon.

Kolejną ważną nowością był ciemny motyw znany z telefonów i mocno wyczekiwany na desktopach. Swój debiut zaliczyła też funkcjonalność Windows Ink. Dodano możliwość rysowania tras w Mapach, dodawania adnotacji w Zdjęciach, ręcznego pisania w OneNote i nie tylko. Pojawiło się też nowe menu Start z domyślnym widokiem wszystkich aplikacji i nowym interfejsem dla tabletów. W prawie niezmienionej formie owo menu Start działa do dziś.

Creators Update — wersja 1703

Jak sama nazwa wskazuje, Creators Update był aktualizacją zorientowaną na tworzenie. W takie ramy swoją ówczesną wizję opakował wówczas Microsoft. W końcu niemal każdy coś tworzy — czy to artystycznie, czy po prostu produktywnie. Microsoft starał się do tego zachęcać lub przynajmniej ułatwiać. Na przykład za pomocą aplikacji Paint 3D, która miała zastąpić klasycznego Painta i umożliwić tworzenie w 3D użytkownikom niezaznajomionym z trudnymi, profesjonalnymi edytorami tej grafiki. Okazało się to niezbyt trafionym pomysłem.

W międzyczasie mocno hajpowana była platforma Windows Mixed Reality, na którą powstało spore portfolio niedrogich zestawów VR współpracujących z Windows.

Fall Creators Update — wersja 1709

Jesienna aktualizacja dla kreatywnych kontynuowała trend związany z Mixed Reality. W tej wersji zadebiutował Story Remix. Początkowo miał być samodzielną aplikacją, jednak został potem włączony do aplikacji Zdjęcia. Inną ważną zmianą było ponowne włączenie Plików na żądanie usługi OneDrive — nowej odsłony placeholderów OneDrive znanych z Windows 8.1

April 2018 Update - wersja 1803

Wiosenna aktualizacja 2018 roku była zorientowana na dalsze unowocześnianie Windows 10. To w niej zadebiutowała oś czasu znana jako Windows Timeline, funkcjonalność "Udostępnij w pobliżu", Pasek gry czy Przeglądarka danych diagnostycznych. Microsoft wziął sobie krytyczne uwagi do serca i dał wówczas użytkownikom więcej kontroli nad prywatnością — także w innych aspektach niż telemetria. W wersji tej coraz mocniej widoczny był Fluent Design.

Ogólnie aktualizacja 1803 była bardzo mocno rozbudowana i ponowne opisanie wszystkiego (nawet w dużym skrócie) nie miałoby sensu. Możecie to jednak sprawdzić w naszym artykule z tego czasu.

October 2018 Update - wersja 1809

Aplikacja Twój telefon to chyba najbardziej medialna i rzeczywiście jedna z najlepszych nowości, jakie trafiły do Windows 10 1809. Początkowo jej funkcjonalność nie była zbyt szeroka i rosła dopiero w kolejnych aktualizacjach. Już wtedy jednak był to ważny krok umożliwiający obsługę telefonu... bez telefonu. W wersji tej debiutowały również schowek w chmurze, klawiatura SwiftKey, narzędzia do tworzenia czcionek Microsoft Font Maker, trochę nowości w Ustawieniach i wiele nowych funkcji w Edge. Z pozostałymi nowościami możecie zapoznać się w naszym artykule: Ogromna lista zmian w Windows 10 October 2018 Update.

May 2019 Update — wersja 1903

Wiosenna aktualizacja 2019 roku wprowadziła jasny motyw systemu, tryb piaskownicy Windows Sandbox, mocną rozbudowę systemowej wyszukiwarki, zmiany w Centrum akcji i Ustawieniach, ulepszony mechanizm rozwiązywania problemów, kolejne funkcje aplikacji Twój telefon i sporo innych nowości.

May 2019 Update wprowadził możliwość odinstalowania kolejnych aplikacji z Windows 10, takich jak np. Kalkulator, Kalendarz, Muzyka Groove czy Paint 3D. Jak zwykle sporo działo się też w Ustawieniach, technikach wprowadzania (dotyk, pióro i nie tylko), warstwie sprzętowej, zabezpieczeniach i ułatwieniach dostępu. Nastąpił też przełom w Podsystemie Windows dla systemu Linux: możliwe stało się uzyskanie dostępu do plików Linuksa w Eksploratorze plików i PowerShell w Windows.

November 2019 Update — wersja 1909

November 2019 Update był raczej dopełnieniem, Service Packiem dla May 2019 Update niż dużą, samodzielną aktualizacją. Z tego też względu wydanie to nie obfitowało aż tak bardzo w zmiany, jak poprzednie wersje. Poprawiono w nim nieco zarządzanie powiadomieniami, dodano interfejs szybkiego tworzenia wydarzenia bezpośrednio w wysuwanym z Paska zadań menu Kalendarza, poprawiono lekko design menu Start i wprowadzono szereg różnorakich poprawek.

May 2020 Update — wersja 2004

May 2020 Update to ponad 80 nowości w obszarach interfejsu, wprowadzania, ustawień, aplikacji, obsługi sprzętu, bezpieczeństwa, ułatwień dostępu i innych. Jest tego sporo, choć w zestawieniu z niektórymi aktualizacjami Windows 10 z poprzednich lat May 2020 Update na pewno nie jest aż tak przepastny.

Najważniejsze nowości to wyszukiwanie w Eksploratorze plików obsługiwane przez Windows Search, łatwiejsze zarządzanie powiadomieniami od poszczególnych aplikacji, wskaźnik kursora tekstu, ulepszone ustawienia języka i sieci, a także zarządzanie funkcjami opcjonalnymi w Ustawieniach, pobieranie z chmury jako nowa opcja resetowania komputera, sprawniejsze parowanie urządzeń Bluetooth czy wprowadzenie Podsystemu Windows dla systemu Linux 2 (WSL 2). Z pełną listą możecie zapoznać się w naszym artykule.

Co dalej?

W tej skróconej historii Windows 10 nie uwzględniliśmy nawet ułamka tego, co przez ten czas się wydarzyło. Pominęliśmy na przykład historię wzlotu i upadku systemu Windows 10 Mobile, edycję Windows 10 S czy kwestię "darmowej aktualizacji przez rok", którym wcześniej poświęcaliśmy wiele uwagi. Nie uwzględniliśmy też wydarzeń prowadzących do powstania Dziesiątki — więcej o nich przeczytacie w naszym artykule Historia jednego systemu – Windows 10. A co nas czeka w przyszłości? Podczas gdy obecnie najnowszą publiczną wersją Dziesiątki jest May 2020 Update, już teraz testowane są wydania 20H2 oraz przyszłe, jeszcze nieokreślone. Powstaje też system Windows 10X zdolny do obsługi urządzeń z dwoma lub jednym ekranem. Nie ma wątpliwości, że Windows 10 czeka jeszcze przynajmniej kolejne 5 lat życia, choć według Microsoftu rzeczywiście może być to jego "system ostateczny".