Pełna lista zmian w Windows 10 May 2021 Update

Pełna lista zmian w Windows 10 May 2021 Update

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/18/2021, 7:53 PM

Liczba odsłon: 9778

Wiosenna aktualizacja 2021 roku stała się właśnie dostępna dla wszystkich. Windows 10 May 2021 Update lub też "wersja 21H1" przybrał inną postać niż dotychczasowe aktualizacje pierwszej połowy roku. Po pierwsze, ilość zmian jest wręcz symboliczna i przywodzi na myśl raczej jesienne aktualizacje uzupełniające (H2). Po drugie, jest to pierwsza aktualizacja H1, która jest dostarczana przy pomocy szybkiego mechanizmu serwisowania — tego samego, który służy do instalacji comiesięcznych aktualizacji zbiorczych. Szczegółowe informacje na ten temat podajemy w artykule o tym, jak pobrać i zainstalować May 2021 Update. Teraz sprawdzamy, jakie konkretne nowości wprowadza majowa aktualizacja Dziesiątki.

Pełna lista zmian w Windows 10 May 2021 Update

Wiadomości na pasku zadań Windows 10

Dzięki wiadomościom i zainteresowaniom (News and interests) na pasku zadań uzyskamy szybki dostęp do dynamicznej zawartości, takiej jak aktualności i pogoda, która aktualizuje się w ciągu dnia. Użytkownik może spersonalizować tę tablicę, wybierając treści, które najbardziej mu pasują. Zamiast przełączać się między aplikacjami lub PC/telefonem, wystarczy kliknąć nową ikonę na pasku zadań — jak na animacji poniżej.

Windows 10 May 2021 Update

Aktualności i zainteresowania na pasku zadań pozwalają między innymi:

  • Pozostawać na bieżąco: na tablicy znajdziemy najnowsze nagłówki, pogodę, informacje sportowe i inną zawartość, do której uzyskamy dostęp, nie wypadając z toku pracy. Artykuły i treści pochodzą od ponad 4500 sprawdzonych, globalnych wydawców. Gdy chcemy zobaczyć więcej, klikamy artykuł, aby otworzyć go w równie nieinwazyjnym widoku.
  • Spersonalizować swój feed: aby treści były lepiej do nas dopasowane, możemy kliknąć którąś z miniatur i wybrać "Więcej historii jak ta" lub przeciwnie: "Mniej historii jak ta". Z czasem na tablicy będzie pojawiać się więcej wiadomości, które nas interesują. Ponadto możemy reagować na nie za pomocą emoji.
  • Uzyskać kontrolę: Microsoft wierzy, że prywatność zaczyna się od przekazania kontroli użytkownikowi wraz z narzędziami i informacjami, które pozwalają mu podejmować decyzje, będąc lepiej poinformowanym. Z poziomu aktualności i zainteresowań można uzyskać szybki dostęp do Microsoft Privacy Dashboard, natomiast w Microsoft Edge zawarte są wbudowane ustawienia prywatności, które umożliwiają ograniczenie/wyłączenie elementów śledzących od reklamodawców i firm zewnętrznych. A jeśli całe nowe doświadczenie na pasku zadań nam się nie podoba, można je po prostu wyłączyć w menu, klikając je prawym przyciskiem.

Po kliknięciu przycisku "See more news" ("Zobacz więcej wiadomości") otworzy się dedykowana tablica w przeglądarce. Układ newsów został na niej zaprojektowany, aby ułatwić interakcję z najciekawszymi nagłówkami. Na powiększonych kartach wiadomości mieści się tekst artykułu, co pomaga zapoznać się szybko z tematem, nim przejdziemy do całego tekstu.

Windows 10 May 2021 Update

Zarówno w wysuwanym menu, jak i na tablicy w przeglądarce możemy reagować na wiadomości. Emoji polubienia, serca, zaskoczenia i złości pozwalają wyrazić stosunek do danej treści. Warto używać tych reakcji, aby Wiadomości i zainteresowania podsuwały nam bardziej trafne teksty w przyszłości.

Pozostałe zmiany w May 2021 Update

  • Dodano wsparcie dla wielu kamer w Windows Hello z wyznaczeniem kamery zewnętrznej jako domyślnej, gdy obecne są dwie kamery Windows Hello: zewnętrzna i wewnętrzna.
  • Podniesiono wydajność Windows Defender Application Guard, co skutkuje m.in. lepszym czasem otwierania dokumentów.
  • Poprawiono wydajność funkcji Robocopy podczas kopiowania plików o łącznym rozmiarze powyżej 400 MB.
  • Zaktualizowane działanie Windows Management Instrumentation (WMI) Group Policy Service (GPSVC), aby wspierać scenariusze pracy zdalnej.
  • Dodano usprawnienia dla Windows Server Storage Migration.

Podsumowując, nowości zawarte w tej aktualizacji są zorientowane głównie na bezpieczeństwo, dostęp zdalny i jakość. Funkcje, które udostępniamy w tej aktualizacji, skupione są na kluczowych doświadczeniach, o których klienci nam mówili, że obecnie opierają się na nich najbardziej — wyjaśnia John Cable z Microsoft. Dlatego zoptymalizowaliśmy to wydanie, aby wspierać najpilniejsze potrzeby naszych klientów.

To by było na tyle, jeśli chodzi o nowości dostępne dla użytkowników Windows 10. Jest tego mało, ponieważ tym razem wiosenna aktualizacja została potraktowana raczej jako uzupełnienie dla October 2020 Update (20H2), a największy zrzut nowości w tym roku Microsoft szykuje dla wersji 21H2. Jesienna aktualizacja tego roku powinna być naprawdę duża i zmienić wiele, zwłaszcza w obszarze interfejsu, który otrzyma nowoczesny lifting spod szyldu Sun Valley. Tymczasem czeka nas jeszcze parę miesięcy z May 2021 Update!