Windows 10 November 2021 Update oficjalnie wydany! Jak go zainstalować?

Windows 10 November 2021 Update oficjalnie wydany! Jak go zainstalować?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/16/2021, 8:10 PM

Liczba odsłon: 7426

Microsoft oficjalnie poinformował dziś o ogólnej dostępności Windows 10 November 2021 Update (21H2). Aktualizacja skupia się na produktywności, zarządzaniu i bezpieczeństwie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak ją uzyskać, co nowego wprowadza, jak zmieni się styl aktualizacji i wsparcie dla kolejnych wersji Windows 10 oraz co powinni wiedzieć klienci biznesowi.

Windows 10 November 2021 Update — dla kogo jest dostępny?

Microsoft nie nakłada żadnych nowych ograniczeń na listopadową aktualizację Dziesiątki tego roku, ale nie oznacza to, że dla wszystkich urządzeń będzie ona proponowana od razu. Identycznie jak w poprzednich wersjach stosowane jest podejście zakładające wdrażanie etapami.

Innymi słowy, aby zapewnić płynną i gładką aktualizację, dostępność November 2021 Update będzie rozszerzana stopniowo. Jeśli aktualizacja nie jest proponowana przez Windows Update, oznacza to, że algorytmy nie uzyskały pewności, że dane urządzenie będzie miało dobre doświadczenie aktualizacji.

Jak pobrać i zainstalować Windows 10 November 2021 Update?

November 2021 Update (wersja 21H2) jest początkowo dostępny dla użytkowników z wybranymi urządzeniami z Windows 10 w wersji 2004 lub nowszej, którzy są zainteresowani najnowszymi funkcjami i aktywnie sprawdzają dostępność aktualizacji, klikając przycisk "Sprawdź aktualizacje" w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update. Jednocześnie kwalifikującym się urządzeniom może być również zaproponowana aktualizacja do Windows 11.

Windows 10 November 2021 Update

Gdy aktualizacja do Windows 10 21H2 zostanie zaproponowana na stronie ustawień, wystarczy kliknąć "Pobierz i zainstaluj", a usługa Windows Update zajmie się resztą. Gdy pobieranie plików dobiegnie końca, użytkownik dostanie powiadomienie, w którym może wybrać dogodny czas dokończenia instalacji i ponownego uruchomienia urządzenia, tak aby aktualizacja nie przeszkadzała w pracy i innych aktywnościach.

Urządzenia z zainstalowanym Windows 10 w wersji 2004 lub nowszej (20H2 albo 21H1) będą miały szybsze doświadczenie aktualizacji do November 2021 Update, ponieważ zainstaluje się on tak jak miesięczna aktualizacja zbiorcza.

Najważniejsze zmiany w Windows 10 November 2021 Update

  • Dodano wsparcie dla standardów WPA3 H2E w celu rozszerzenia bezpieczeństwa Wi-Fi.
  • Windows Hello for Business otrzymał nową metodę wdrażania o nazwie cloud trust, aby wspierać uproszczone wdrażania bezhasłowe i osiągnąć stan deploy-to-run w ciągu kilku minut. [TYMCZASOWO WSTRZYMANE]
  • Dodano wsparcie dla obliczeń GPU we wdrożeniach Windows Subsystem for Linux (WSL) i Azure IoT Edge for Linux on Windows (EFLOW), co przysłuży się w intensywnych obciążeniach, np. obsługujących machine learning.

Koniec z wiosennymi aktualizacjami Windows 10!

Microsoft ogłosił dziś ważną zmianę — kadencja wydań Windows 10 zostaje zjednana z Windows 11, co oznacza, że duże aktualizacje będą odtąd wydawane raz do roku (a nie dwa razy do roku jak przez ostatnie 6 lat). Począwszy od November 2021 Update, zmianie ulega też nazwa opcji serwisowania wydań: na "General Availability Channel" (zastępuje ona wcześniejsze określenie "Semi-Annual Channel"). Tym sposobem następna duża aktualizacja Windows 10 przewidziana jest na drugą połowę 2022 roku.

Windows 10 November 2021 Update

Microsoft podtrzymuje swoje zobowiązania do wspierania przynajmniej jednej wersji Windows 10 aż do 14 października 2025 roku. Jako wydanie z drugiej połowy roku (H2), November 2021 Update w edycjach Home i Pro otrzymuje 18 miesięcy wsparcia, a w edycjach Enterprise i Education — 30 miesięcy.

Informacje dla klientów komercyjnych

Microsoft rekomenduje organizacjom komercyjnym, by zaczęły targetowane wdrożenia w celu ewaluacji działania ich aplikacji, urządzeń i infrastruktury z tym nowym wydaniem Windows 10, wersja 21H2 jest już dostępny poprzez Windows Server Update Services (w tym Configuration Manager), Windows Update for Business oraz Volume Licensing Service Center (VLSC).

W dniu dzisiejszym ogólną dostępność osiąga również Windows 10 Enterprise LTSC 2021, który zapewnia klientom dostęp do opcji dla urządzeń i środowisk specjalnego przeznaczenia, takich jak produkcja czy opieka zdrowotna, jak również dla zastosowań, które wymagają długoterminowej stabilności aktualizacji. Nowa edycja klienta LTSC jest wspierana przez 5 lat. Od dziś dostępna jest również edycja Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021 — wspierana z kolei przez 10 lat.