Windows 10 May 2021 Update już dostępny! Jak go pobrać i zainstalować?

Windows 10 May 2021 Update już dostępny! Jak go pobrać i zainstalować?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/18/2021, 7:50 PM

Liczba odsłon: 11305

Wiosenna aktualizacja 2021 roku jest już dostępna dla wszystkich w Windows 10. May 2021 Update lub też "wersja 21H1" przybiera inną formę niż dotychczasowe aktualizacje pierwszej połowy roku (H1). Po pierwsze, ilość zmian jest niewielka i przywodzi na myśl poprzednie jesienne aktualizacje (H2). Po drugie, to pierwsza aktualizacja H1, która jest udostępniana przy pomocy szybkiego mechanizmu dostarczania — takiego samego, jaki służy do instalowania miesięcznych aktualizacji zbiorczych. W osobnych artykułach podajemy pełną listę zmian w May 2021 Update oraz listy usuniętych i nierozwijanych składników. Teraz sprawdzamy, w jaki sposób go pobrać i zainstalować.

Parę słów wstępu od Microsoft

Dziś rozpoczyna się dostępność Windows 10, version 21H1. Jak odnotowałem, gdy po raz pierwszy zapowiadaliśmy May 2021 Update w lutym, umocowaliśmy tę aktualizację na potrzebach wyrażanych przez Was, naszych klientów, przez ostatni rok kontynuowanej zdalnej pracy, nauki i gry. May 2021 Update jest celowo skrojony, by dostarczyć ważne funkcjonalności, które poprawiają bezpieczeństwo, dostęp zdalny i jakość, oraz zaprojektowane, by zapewnić szybkie doświadczenie aktualizacji. Wypuszczaliśmy i ewaluowaliśmy kompilacje poglądowe za pośrednictwem programu Windows Insider przez ostatnie miesiące i w oparciu o feedback zebrany od naszej społeczności Insiderów jesteśmy teraz gotowi do kontrolowanego wydania.

W obecnym środowisku wiemy, że wciąż opieracie się na swoich PC-tach bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W efekcie początkowo obieramy podejście seeker-based, by wdrażać May 2021 Update. Ograniczamy dostępność przez następne tygodnie, by zapewnić niezawodne doświadczenie pobierania dla wszystkich, przez co aktualizacja może nie być oferowana Wam od razu. Oprócz tego niektóre urządzenia mogą mieć problemy ze zgodnością, na które nałożona jest blokada bezpieczeństwa. W tych przypadkach nie będziemy oferować aktualizacji, nim zyskamy pewność, że będziecie mieli dobre doświadczenie aktualizacji.

— John Cable, Vice President, Program Management, Windows Servicing and Delivery

May 2021 Update jako szybka aktualizacja włączająca

Po raz pierwszy aktualizacja funkcjonalna H1 (pierwszej połowy roku kalendarzowego) jest dostarczana w zoptymalizowany sposób z użyciem technologii serwisowania, kontynuując półroczną kadencję aktualizacji funkcjonalnych. May 2021 Update jest udostępniany na wzór miesięcznych aktualizacji zbiorczych oraz jego poprzednika — 20H2.

Nowości zawarte w tej aktualizacji będą zorientowane na bezpieczeństwo, dostęp zdalny i jakość. Funkcje, które udostępniamy w tej aktualizacji, skupione są na kluczowych doświadczeniach, o których klienci nam mówili, że obecnie opierają się na nich najbardziej. Dlatego zoptymalizowaliśmy to wydanie, aby wspierać najpilniejsze potrzeby naszych klientów — wyjaśnia John Cable z działu Windows Servicing and Delivery.

Kto może się spodziewać szybkiej aktualizacji?

Użytkownicy z zainstalowanym Windows 10 w wersjach May 2020 Update (20H1) albo October 2020 Update (20H2), którzy zdecydują się na aktualizację do May 2021 Update (21H1), doświadczą szybkiej aktualizacji. Proces będzie przypominał instalowanie zwykłej, comiesięcznej aktualizacji zbiorczej.

Dla użytkowników konsumenckich i komercyjnych, którzy startują z wersji starszych niż May 2020 Update, proces aktualizacji do tego nowego wydania będzie taki sam, jak dotychczas, i będzie działał w podobny sposób, jak w przypadku poprzednich aktualizacji funkcjonalnych Windows 10, z użyciem tych samych narzędzi i procesów. Wówczas instalacja potrwa dłużej. Jako że to wydanie Windows 10 celuje w pierwszą połowę 2021 roku, wszystkie edycje Windows 10 w wersji 21H1 otrzymają 18-miesięczny okres serwisowania.

Jak zainstalować May 2021 Update?

Najszybszym, ale też najbezpieczniejszym sposobem na aktualizację jest Windows Update (Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update). W pierwszym okresie dostępności musimy sami aktywnie klikać przycisk Sprawdź aktualizacje i gdy aktualizacja do wersji 21H1 zostanie nam zaproponowana — również aktywnie kliknąć Pobierz.

W przypadku, gdy Windows Update niczego nie proponuje, może to oznaczać, że nasza konfiguracja PC nie ma gwarantowanego najlepszego doświadczenia aktualizacji, dlatego warto jeszcze poczekać, aby uniknąć problemów. Niecierpliwi nie muszą polegać na tych algorytmach oceny i skorzystać z bardziej bezpośrednich dróg, takich jak instalacja z obrazu ISO (do pobrania z serwera Microsoftu).

Informacje dla klientów komercyjnych

May 2021 Update jako wydanie z pierwszej połowy roku kalendarzowego (H1) we wszystkich edycjach otrzymuje 18 miesięcy serwisowania i wsparcia technicznego, począwszy od dzisiaj. Microsoft zaleca organizacjom komercyjnym rozpoczęcie targetowanych wdrożeń, aby ocenić, czy ich aplikacje, urządzenia i infrastruktura działają zgodnie z oczekiwaniami pod kontrolą tej nowej wersji Windows 10. May 2021 Update jest już dostępny do pobrania za pośrednictwem Windows Server Update Services (wliczając w to Configuration Manager), Windows Update for Business oraz Volume Licensing Service Center (VLSC).