Co nowego w Windows 10 April 2018 Update

Co nowego w Windows 10 April 2018 Update

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/30/2018, 6:54 PM

Liczba odsłon: 18433

Kilka miesięcy ustawicznego dodawania nowych funkcji, poprawek i ulepszeń... i oto jest! April 2018 Update dla Windows 10 to grubo ponad setka nowości funkcjonalnych i zmian, nie licząc drobnych poprawek. Jeśli chcecie poznać Dziesiątkę na nowo i dowiedzieć się, jak rozwinęła się od czasu poprzedniej wielkiej aktualizacji Fall Creators Update, dobrze trafiliście. W niniejszym artykule prezentujemy naszym zdaniem najważniejsze zmiany w Windows 10 April 2018 Update, ale uwagę poświęcamy też interesującym drobiazgom. Przeważającą większość nowych funkcji testowaliśmy osobiście, dlatego możecie liczyć na nasze własne spostrzeżenia. Listę zmian podzieliliśmy na kilka głównych sekcji tematycznych, w ramach których prezentujemy Wam dokładną zawartość wiosennej aktualizacji. Windows Update już odpalony? Popcorn przygotowany? No to nie przedłużamy - miłej lektury!

Windows 10 April 2018 Update - co nowego

Windows 10 April 2018 Update w skrócie!

Wiosnę na naszych systemach operacyjnych postanowiliśmy powitać specjalnym odcinkiem To był tydzień z Microsoft! poświęconym w całości Windows 10 April 2018 Update. Nasz zespół omawia w nim co nowego zawitało do naszych systemów wraz z najnowszą aktualizacją. Zapraszamy do oglądania!

Windows Timeline

Timeline to funkcja zaprezentowana po raz pierwszy na konferencji Microsoft Build 2017. Jako oś czasu ma ona umożliwiać szybki powrót do tego, z czym wcześniej pracowaliśmy. Pierwotnie funkcja miała zostać dodana do Fall Creators Update, jednak na skutek opóźnienia debiutuje dopiero teraz, w April 2018 Update. "Timeline już tu jest! Wiemy, jak trudne może być powracanie do rzeczy, z którymi pracowaliśmy jakiś czas temu. Być może, podobnie jak my, zapominacie czasami, z którą witryną lub aplikacją pracowaliście, albo gdzie zapisaliście plik. Teraz można zamykać aplikacje bez obaw - dzięki Timeline możecie powrócić bezpośrednio do miejsca, w którym skończyliście pracę" - pisała Dona Sarkar, szefowa programu Insider. Timeline wprowadza nowy sposób na dotarcie do przeszłych aktywności, prowadzonych na danym komputerze, innych komputerach z Windows 10 oraz na urządzeniach z Androidem i iOS. Timeline stanowi rozszerzenie Widoku zadań, pozwalając mu przełączać się już nie tylko między aktywnymi aplikacjami, ale i powracać do aktywności z przeszłości.

Windows Timeline

Domyślny układ Timeline wyświetla zrzuty najbardziej adekwatnych aktywności z wcześniejszych części dnia lub konkretnej daty z przeszłości. Pasek przewijania zawiera specjalne adnotacje czasowe, dzięki czemu po osi czasu łatwiej jest się poruszać. Istnieje też sposób, by zobaczyć wszystkie aktywności z wybranego, pojedynczego dnia - wystarczy kliknąć opcję Zobacz wszystkie tuż obok nagłówka daty. Aktywności użytkownika są zorganizowane w grupy pod kątem godzinowym, by pomóc dotrzeć do aktywności z poranka, popołudnia i tak dalej. Aktywności można też wyszukiwać z głównego widoku Timeline, korzystając z wbudowanej wyszukiwarki, znajdującej się w prawym górnym rogu ekranu.

Windows Timeline

By zacząć korzystać z Timeline, otwieramy po prostu Widok zadań, klikając jego ikonę na pasku zadań lub stosując skrót klawiszowy Win + Tab. Pod zestawieniem obecnie uruchomionych aplikacji zobaczymy listę aktywności Timeline. Jeżeli korzystamy z więcej niż jednego komputera, nadal możemy korzystać z ujednoliconego Timeline - zobaczymy te same aktywności niezależnie od używanego urządzenia. Jeśli na którymś z urządzeń nie jest zainstalowana powiązana z aktywnością aplikacja UWP, Windows pomoże nam ją zainstalować.

Aktywności w Windows Timeline

Istotą działania Timeline są aktywności, rozumiane tu jako kombinacja konkretnej aplikacji, konkretnej zawartości, z którą pracujemy, i konkretnego czasu. Każda aktywność prowadzi do witryny internetowej, dokumentu, artykułu, listy odtwarzania czy zadania, oszczędzając nam czasu przy późniejszym powrocie do tych treści. Deweloperzy aplikacji mogą skorzystać już z nowego API, które pozwala tworzyć wysokiej jakości karty aktywności, które będą pojawiać się w Timeline. W Windows 10 April 2018 Update takie dedykowane karty posiada już szereg aplikacji, w tym Microsoft Edge, Visual Studio, Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) oraz zaktualizowane aplikacje UWP - między innymi Mapy, Wiadomości, Sport, Finanse i Pogoda. Wiele aplikacji firm trzecich także jest wspieranych przez Windows Timeline, między innymi programy Adobe czy też Notepad++. Aktywnościami można zarządzać poprzez nowo utworzoną stronę Historia aktywności w aplikacji Ustawienia.

Kasowanie historii aktywności z Windows Timeline

Microsoft wyszedł naprzeciw prośbom testerów o opcję łatwiejszego usuwania całej zawartości Timeline z danej godziny lub dnia za pomocą menu kontekstowego. Gdy więc klikniemy prawym przyciskiem myszy zapisaną aktywność, pojawi się nowa opcja: Wyczyść wszystko z urządzenia [nazwa dnia]. Istnieje też możliwość usunięcia wszystkich aktywności z danej godziny. Ponieważ opcja działa zbiorczo, przed wykonaniem usunięcia zostaniemy poproszeni o potwierdzenie.

Windows Timeline

Kolejna zmiana w Windows Timeline pozwoli zachować większą kontrolę nad prywatnością przy naszych aktywnościach. Pojawiła się nowa opcja pozwalająca synchronizować aktywności z chmurą w celu ich synchronizacji z innymi naszymi urządzeniami. Opcję Pozwalaj Windows synchronizować moje aktywności na tym komputerze z chmurą możemy włączyć w Ustawieniach lub klikając opcję na dole ekranu Timeline. Dopóki nowi użytkownicy nie włączą tej funkcji, Timeline będzie pokazywał tylko aktywności z ostatnich czterech dni. Jeśli z kolei aktualizujemy system z wcześniejszej kompilacji Insider Preview, opcja może nie być widoczna, jako że jest już włączona.

Cortana w Windows Timeline

Pod kątem aktywności związanych z nową funkcją Timeline zaktualizowana została również Cortana. Będzie ona odtąd sugerować aktywności, które użytkownik może zechcieć kontynuować, by pozostać aktywnym zarówno na komputerze PC, jak i na laptopie, telefonie i innych urządzeniach, na których gości nasza cyfrowa asystentka. Microsoft podkreśla, że aktywności, które proponuje Cortana, są zbieżne z tymi, do których dotrzeć możemy na osi czasu Windows Timeline.

Windows Timeline Cortana

Udostępnianie w pobliżu

Załóżmy, że jesteśmy na spotkaniu z szefem i chcemy szybko wysłać mu prezentację, która otwarta jest na naszym ekranie, albo siedzimy na kanapie z przyjacielem i chcemy przesłać na jego laptopa zrzut ekranu z gry. Można teraz tego dokonać przy pomocy nowej funkcji Udostępnianie w pobliżu, która pozwala przesyłać bezprzewodowo pliki i adresy URL do komputerów znajdujących się w pobliżu (czyli teoretycznie do 140 metrów w zależności od standardu Bluetooth). Mechanizm wymaga od nas tylko łączności Bluetooth oraz systemu Windows 10 April 2018 Update na obu komputerach. Innymi słowy Udostępnianie w pobliżu nie zadziała w Fall Creators Update i innych starszych wersjach Windows 10. Działanie tej aplikacji jest bajecznie proste. Zacząć musimy jednak od włączenia tej funkcji. Wystarczy przejść do Centrum akcji i kliknąć opcję Udostępnij w pobliżu. Możemy również przejść do Ustawień - System - Wspólne środowisko - Udostępnianie w pobliżu.

Gdy oba urządzenia spełniają wymagania sprzętowe i posiadają włączoną opcję Udostępniania w pobliżu, po prostu klikamy prawym przyciskiem myszy dany plik i wybieramy opcję Udostępnij. Z dostępnych lokalizacji wybieramy komputer, któremu chcemy udostępnić plik. Na urządzeniu odbiorcy wyświetli się powiadomienie, z którego może plik zapisać i otworzyć, tylko zapisać lub odrzucić. Cały proces trwa kilka sekund. Nasze wrażenia z pierwszych testów nowej funkcji opisaliśmy w innym artykule - Testujemy Near Share - błyskawiczne udostępnianie plików między komputerami.

Skrócony czas instalacji offline

Duże aktualizacje Windows 10 wymagają kilku ponownych uruchomień komputera. Proces takiej aktualizacji sprowadza się do czterech faz, które są wykonywane online lub offline. Fazy online mają miejsce, gdy komputer jest nadal używany, a system operacyjny włączony. Użytkownik może jeszcze pracować, ponieważ procesy aktualizacji wykonują się w tle. Z punktu widzenia doświadczenia użytkownika najważniejsze są fazy offline, a raczej ich długość - w tych fazach nie można bowiem pracować w systemie i trzeba zwyczajnie czekać. W przypadku aktualizacji Creators Update z kwietnia 2017 r. przeciętny czas offline wynosił 82 minuty.

Od tego czasu w mechanizmie aktualizacji wiele się jednak zmieniło! Zmiany zaczęły być dostrzegalne już w Fall Creators Update z października 2017 r., kiedy to część zadań offline przerzucono na fazę online, przez co przeciętny czas bez dostępu do systemu spadł do 51 minut, co oznacza poprawę o 38%. Jak zatem jest w przypadku April 2018 Update? Microsoft poszedł tym samym torem, ujmując z fazy offline jeszcze więcej materiału do przerobienia, dzięki czemu April 2018 Update ma się instalować offline w około 30 minut. W porównaniu z Creators Update wydanym rok wcześniej oznacza to oszczędność 63% czasu.

Oczywiście nie oznacza to skrócenia całego procesu (od rozpoczęcia pobierania do zakończenia wstępnej konfiguracji), a jedynie fazy, w której użytkownik nie ma możliwości pracy w systemie. Do fazy online przechodzą więc takie czynności, jak przygotowywanie zawartości użytkownika do migracji i umieszczenie nowego systemu operacyjnego w katalogu tymczasowym. Dla większości użytkowników nie powinno to być problematyczne, ponieważ proces konfiguracji odbywa się z niskim priorytetem - w tym czasie nadal możemy swobodnie używać komputera.

System Windows - powłoka

High Efficiency Image File Format (HEIF) w Windows 10

High Efficiency Image File Format (HEIF) to nowy format wspierany przez Windows 10 April 2018 Update i aplikację Zdjęcia. HEIF jest rodzajem graficznego kontenera zawierającego nowoczesne kodeki (jak np. HEVC), które poprawiają jakość obrazu, kompresję i możliwości względem starszych formatów, takich jak JPEG, GIF i PNG. Prócz tradycyjnych, pojedynczych obrazów HEIF wspiera dekodowanie sekwencji obrazów, kolekcje obrazów, obrazy pomocnicze, takie jak mapy alpha lub głębi, obraz, dźwięk i wideo w czasie rzeczywistym, a także HDR zapewniający bogatszy kontrast. Dodatkowo wszelkie aplikacje oparte na WIC, WinRT Imaging APIs lub XAML Image control mogą odtąd dodawać podobne wsparcie dla podglądu pojedynczych obrazów HEIF.

Narzędzie Wycinanie

Wbudowane w Windows 10 Narzędzie Wycinanie posiada teraz nową opcję Edytuj za pomocą aplikacji Paint 3D. Pozwala ono przenieść zawartość bezpośrednio do Paint 3D, dodawać i usuwać obiekty trójwymiarowe, rozszerzyć obraz w trójwymiarze, korzystać z zasobów Remix 3D i nie tylko.

Windows 10 April 2018 Update - Narzędzie wycinanie

Usprawniony proces ładowania systemu

Używanie informacji logowania, by wprowadzić ustawienia po restarcie lub aktualizacji: gdy pozostaniemy na ekranie blokady kilka sekund dłużej, nim się zalogujemy, ujrzymy elementy personalizacji ekranu blokady, takie jak Windows Spotlight i/lub informacje o statusie od Cortany, Kalendarza, Poczty i nie tylko. Wygląd ekranu blokady można jak zawsze dostosować w Ustawieniach > Personalizacja > Ekran blokady.

Windows 10 April 2018 Update - logowanie

Funkcję można wyłączyć w Ustawieniach > Konta > Opcje logowania, dezaktywując przełącznik przy opcji Użyj moich informacji logowania, aby automatycznie kończyć konfigurowanie mojego urządzenia po aktualizacji lub ponownym uruchomieniu.

Moje kontakty

  • Wsparcie dla przeciągnij i upuść: aranżacji kontaktów na liście dokonać możemy teraz bardzo intuicyjnie, korzystając z metody przeciągnij i upuść. Klikamy po prostu kontakt i przerzucamy go na inne miejsce, po czym zwalniamy przycisk myszy.
  • Windows 10 April 2018 Update - Moje kontakty

  • Zmiana liczby wyświetlanych kontaktów na pasku zadań: użytkownik może teraz zdecydować, ile kontaktów ma być przypiętych na pasku zadań. W Fall Creators Update liczba ta wynosiła maksymalnie 3. Teraz limit został podniesiony do 10! Liczbę wyświetlanych kontaktów zmienić można w Ustawieniach > Personalizacja > Pasek zadań. Można też zdecydować, czy pozostałe kontakty mają być wyświetlane w jednej linii, czy też zgrupowane.
  • Animacja z kontaktów umieszczonych w grupie: gdy od któregoś z kontaktów trzymanych w grupie (jak na animacji poniżej) otrzymamy powiadomienie, będzie ono pokazywane nad ikoną tej grupy. Na tym przykładzie widzimy, jak to wygląda, gdy otrzymamy poprzez Skype proste emoji.
  • Windows 10 April 2018 Update - Moje kontakty

  • Fluent w menu wysuwanym: w wysuwanym menu Kontaktów możemy teraz zobaczyć efekt akrylu, efekt Reveal oraz inne efekty podświetlenia.
  • Usprawnione wyszukiwanie aplikacji: jako że deweloperzy pracują nad integracją Kontaktów ze swoimi aplikacjami, Microsoft sugeruje aplikacje, którymi użytkownik może być zainteresowany. Podpowiedzi można włączyć/wyłączyć w Ustawieniach > Personalizacja > Pasek zadań.

Godziny ciszy to teraz Skupienie

Jako że w ostatnich kompilacjach Godziny ciszy znacznie zyskały na funkcjonalności, ich dotychczasowa nazwa przestała być adekwatna. Funkcja ta nazywa się teraz Skupienie i pod taką nazwą widnieje w Centrum akcji i innych miejscach.

Windows 10 April 2018 Update - Godziny ciszy

Windows 10 April 2018 Update - Skupienie

Łatwiejsza konfiguracja Windows Hello na ekranie blokady

Do tej pory, aby odnaleźć Windows Hello, trzeba było wchodzić głęboko w Ustawienia. Od teraz można skonfigurować ustawienia PIN, twarzy i linii papilarnych Windows Hello z poziomu ekranu blokady, klikając kafelek Windows Hello pod ustawieniami logowania.

Windows 10 April 2018 Update - Windows Hello

Powiadomienia nie muszą znikać

Użytkownicy Dziesiątki zgłaszali firmie Microsoft problem polegający na tym, że powiadomienia Skype'a znikały, zanim ci zdążyli na nie odpisać. Od teraz, nawet gdy odrzucimy powiadomienie Skype, nie odpowiadając na nie, pozostanie ono w Centrum akcji, skąd można odpowiedzieć na wiadomość.

Nowe gesty w Centrum akcji

Centrum Akcji wspiera teraz gest dotykowy wykonywany dwoma palcami, by pozbyć się wszystkich powiadomień. Umieszczamy dwa palce jeden nad drugim przy krawędzi Centrum Akcji i przeciągamy je w przeciwnym kierunku ekranu.

Informacja o plikach na żądanie w okienku nawigacyjnym

By użytkownik miał lepszy wgląd w stan plików/folderów na żądanie w usłudze OneDrive, Microsoft rozważa wprowadzenie na stałe specjalnego wskaźnika widocznego w panelu nawigacyjnym okien w Eksploratorze plików. By wyłączyć te wskaźniki, możemy w oknie Opcje folderów na zakładce Widok odznaczyć opcję Zawsze pokazuj stan dostępności.

Spójne menu Sieci na ekranie logowania

W ramach dalszych prac nad uspójnieniem wszystkich elementów Windows 10 zaktualizowane zostało wysuwane menu Sieci na ekranie logowania, które jest odtąd tożsame z menu na pasku zadań.

Pasek gry

Windows 10 April 2018 Update - ciemny pasek gry

Windows 10 April 2018 Update - jasny pasek gry

  • Pasek gry został przeprojektowany, a jego nowy interfejs pozwala łatwiej odnaleźć to, czego szukamy.
  • Przeglądanie naszych zapisów, dostosowywanie mikrofonu i kamery, edytowanie nazwy transmisji Stream - wszystko to dostępne za pomocą nowych przycisków Paska gry.
  • Szybkie sprawdzanie godziny dzięki wbudowanemu zegarowi.
  • Możliwość wyboru kompozycji - ciemnej, jasnej lub takiej samej, jak w Windows.
  • Łatwiejsze posługiwanie się ustawieniami Paska gry.

Prywatność

Zaktualizowana strona ustawień Prywatności

Panel nawigacyjny na stronie Prywatności stał się bardziej przejrzysty. Pojawiły się też nowe kategorie obejmujące poszczególne sekcje. Wygląda to tak:

Windows 10 April 2018 Update - Prywatność

Kontrola nad danymi diagnostycznymi

W trakcie prac nad April 2018 Update pojawiły się przesłanki, że użytkownicy posiądą większą kontrolę nad danymi diagnostycznymi, znanymi też jako dane telemetryczne. Microsoft wyjaśnia, że dane te pomagają mu podejmować decyzje, dzięki którym może oferować użytkownikom najbogatszą możliwą platformę. "Uczestnicząc w programach diagnostycznych, macie głos w rozwijaniu systemu operacyjnego, poprawiacie ogólny wygląd produktu i jego jakość poprzez Wasze spostrzeżenia" - pisze Dona Sarkar. "Cenimy Waszą prywatność. Naszym zobowiązaniem jest bycie w pełni przejrzystym w zakresie danych diagnostycznych zbieranych z Waszych urządzeń z Windows i dostarczaniu Wam większej kontroli nad tymi danymi". W ramach tej obietnicy do Windows 10 dołączono nowe funkcje, które znajdziemy w Ustawieniach > Prywatność > Opinie i diagnostyka.

Przeglądarka danych diagnostycznych

Przeglądarka danych diagnostycznych to aplikacja, która pozwala przeglądać dane diagnostyczne, które przesyłane są z naszego urządzenia do Microsoftu. Przeglądarka grupuje te informacje w kategorie, bazując na tym, jak są wykorzystywane przez Microsoft. By zacząć z niej korzystać, przechodzimy do Ustawień > Prywatność > Diagnostyka i opinie i włączamy przełącznik na Włączone. Uruchomi się wówczas Sklep Microsoft, z którego pobieramy aplikację Diagnostic Data Viewer.

Windows 10 April 2018 Update - Przeglądarka danych diagnostycznych

Windows 10 April 2018 Update - co nowego?

Bezpośredni wgląd w zdarzenia diagnostyczne

Właśnie na to czekaliśmy! W lewej kolumnie przeglądarki ujrzymy listę zdarzeń diagnostycznych. Po kliknięciu takiego zdarzenia w prawej sekcji pojawi się dokładny zapis kodu, który przesłany został do Microsoftu. Dona Sarkar zaznacza, że są to informacje używane przez Microsoft do nieustannej poprawy systemu Windows.

Windows 10 April 2018 Update - Przeglądarka danych diagnostycznych

Wyszukiwanie zdarzeń diagnostycznych

Pole wyszukiwania w oknie przeglądarki pozwala odnaleźć wszystkie dane diagnostyczne wysłane z naszego urządzenia. Wyszukiwarka zwraca wyniki, w których pojawia się wpisane słowo kluczowe. Zaznaczenie zdarzenia otwiera jego podgląd szczegółowy, a kluczowe frazy są podświetlone.

Windows 10 April 2018 Update - Przeglądarka danych diagnostycznych

Filtrowanie kategorii zdarzeń diagnostycznych

Przycisk menu aplikacji po kliknięciu rozwija listę poleceń. Znajdziemy wśród nich listę kategorii, zdarzeń diagnostycznych, która definiuje sposoby używania tych danych przez Microsoft - są to np. informacje o łączności i konfiguracji urządzenia, wydajności produktów i usług, konfiguracji oprogramowania itd. Kliknięcie nazwy kategorii spowoduje odfiltrowanie wyników. Co istotne, można zaznaczać wiele kategorii jednocześnie.

Windows 10 April 2018 Update - Przeglądarka danych diagnostycznych

Feedback o zdarzeniach

W prawym górnym rogu okna aplikacji znajduje się ikona Provide Event Feedback, po kliknięciu której możemy przesłać do firmy Microsoft własne opinie na temat Przeglądarki danych diagnostycznych i zdarzeń diagnostycznych. Warto jednak pamiętać, by w feedbacku nie umieszczać żadnych prywatnych danych.

Windows 10 April 2018 Update - Przeglądarka danych diagnostycznych

Usuwanie danych diagnostycznych

Wiemy już, że w April 2018 Update pojawiły się wyczekiwane ustawienia dające użytkownikowi pełny wgląd i kontrolę nad tzw. danymi diagnostycznymi (telemetrycznymi). Strategia przejrzystości i kontroli oznacza również, że użytkownicy mogą też usuwać dane diagnostyczne zebrane przez Microsoft na danym urządzeniu. Opcja Usuń znajduje się w Ustawieniach > Prywatność > Diagnostyka i opinie > Usuń dane diagnostyczne.

Windows 10 April 2018 Update - Przeglądarka danych diagnostycznych

Kontrola nad poziomami danych diagnostycznych

Jak podaje Microsoft, by realizować obietnicę przejrzystości i kontroli po stronie użytkownika, od teraz standardowi użytkownicy mogą dokonywać zmian poziomów danych diagnostycznych. Gdy administrator wyznaczy poziom danych diagnostycznych, użytkownik może samodzielnie zaktualizować te ustawienia. Użytkownik otrzyma też powiadomienie, gdy ustawienia poziomu zostaną zmienione przez innego użytkownika lub administratora.

Kontrola nad dostępem do folderów obrazów, wideo i dokumentów

Windows 10 pozwala nam już zdecydować, które aplikacje UWP mają dostęp do folderów Obrazy, Wideo i Dokumenty. Jeśli aplikacja chce taki dostęp uzyskać, wyświetli się okienko dialogowe, w którym zgodę musi wyrazić (bądź nie wyrazić) użytkownik. Dodatkowo w Ustawieniach > Prywatność znajdziemy nowe strony (dla każdego z tych folderów).

Windows 10 April 2018 Update - kontrola dostępu do danych

Kontrola nad dostępem do kamery w starszych aplikacjach

Ustawienia prywatności kamery w Ustawieniach > Prywatność > Kamera dają możliwość skonfigurowania poszczególnych aplikacji pod kątem ich dostępu do kamery. Dawniej ustawienie odnosiło się tylko do aplikacji pobranych ze Sklepu Microsoft, omijając klasyczne aplikacje spoza Sklepu. Od teraz ustawienie to będzie obowiązywało także i dla tych aplikacji. Na liście znalazła się ponadto natywna aplikacja Aparat, której wcześniej tu nie było.

Kontrola nad dostępem do systemu plików dla aplikacji UWP

Użytkownicy zyskują teraz większą kontrolę, mogąc zdecydować, które aplikacje UWP mają pełny dostęp do systemu plików. Poszczególne aplikacje UWP, by taki dostęp uzyskać, będą potrzebowały zezwolenia użytkownika. Jeśli danej aplikacji taki dostęp wyłączyliśmy, to gdy będzie ona go potrzebować, wyświetli nam odpowiednie powiadomienie. Zarządzać zezwoleniami dla wszystkich aplikacji możemy w Ustawieniach > Prywatność > System plików.

Windows 10 April 2018 Update - kontrola dostępu do kamery

Microsoft zaznacza jednak, że ustawienia dostępu do systemu plików nie pojawiają się na podstronach prywatności Dokumentów, Obrazów i Wideo. Jeśli opcja Zezwalaj aplikacjom na dostęp do systemu plików jest włączona, obejmuje ona wyżej wymienione.

Podgląd i czyszczenie słownika użytkownika

W Ustawieniach > Prywatność > Mowa, pismo odręczne i wpisywanie tekstu pojawiła się nowa sekcja, która zapewnia wgląd w słownik użytkownika i możliwość jego łatwego wyczyszczenia.

Windows 10 April 2018 Update - słownik użytkownika

Hasła mogą pójść w odstawkę - Microsoft Authenticator w Windows 10 S

Bezhasłowy świat to przyszłość - przynajmniej zdaniem Microsoftu. Jeśli korzystamy z Windows 10 S, nie musimy dłużej logować się za pomocą hasła tekstowego. Wystarczy pobrać aplikację Microsoft Authenticator i użyć jej do skonfigurowania komputera z Windows 10 S. Możemy w ten sposób przejść etap pierwszej konfiguracji (OOBE), ustawić Windows Hello oraz pozbawiony uwierzytelniania hasłem dostęp do ulubionych aplikacji i usług.

Użytkownicy systemu w trybie S ze skonfigurowanym Windows Hello automatycznie przejdą na uwierzytelnianie bez haseł. Hasła nie będą pojawiać się w systemie - ani na ekranie blokady, ani w opcjach logowania. Użytkownicy będą mieli do wyboru tylko opcje, które daje Windows Hello wraz z kodem PIN.

Nowy ekran ustawień prywatności w kreatorze pierwszej konfiguracji

OOBE, czyli Out of Box experience (a nie Out of body experience!) to wrażenie towarzyszące użytkownikowi podczas pierwszej konfiguracji systemu tuż po instalacji. W wiosennej aktualizacji Windows 10 proces ten jest nieco odmieniony, a dokładniej - interfejs. Ów nowy, czytelniejszy układ ma pozwolić użytkownikom skupić się na właściwych wyborach z zakresu prywatności. Jak to wygląda? Zobaczcie poniżej. Dla porównania możecie zobaczyć, jak wyglądało to wcześniej.

Bluetooth

Szybkie parowanie urządzeń Bluetooth

Koniec z przytrzymywaniem przycisków różnych urządzeń i oglądania migających diod! Chociaż na oficjalnej liście zmian nie ma o tym informacji, to w ustawieniach Bluetooth i inne urządzenia pojawiła się nowa opcja o nazwie Pokazuj powiadomienia dotyczące łączenia za pomocą szybkiego parowania. Gdy ją włączymy, wystarczy, że zbliżymy urządzenie Bluetooth do komputera (oczywiście musimy w nim posiadać moduł Bluetooth), a Windows 10 je rozpozna i wyświetli stosowne powiadomienie. Klikamy je i już jesteśmy połączeni. Więcej na temat nowej funkcji - a zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa - możecie przeczytać w naszym tekście W Windows 10 pojawi się opcja szybkiego parowania urządzeń Bluetooth.

Windows 10 April 2018 Update - szybkie parowanie

Płynniejsze parowanie i łączenie się z niektórymi urządzeniami Bluetooth

Użytkownicy Windows 10 mogą parować i łączyć się z urządzeniami Bluetooth za pomocą pojedynczego kliknięcia. Gdy urządzenie jest gotowe do sparowania i znajduje się w zasięgu, Windows wyświetli stosowne powiadomienie - wystarczy kliknąć przycisk Połącz, by rozpocząć proces.

W opracowaniu tej funkcji pomógł zespół Surface, a pierwszym zgodnym z nią urządzeniem jest mysz Surface Precision Mouse. Microsoft współpracuje obecnie z wieloma partnerami sprzętowymi, by rozszerzyć listę wspieranych przez funkcję urządzeń. Postanowiliśmy przetestować tę funkcję. Jedynie w ustawieniach na Surface Pro 4 opcja ta była dostępna. Włączenie jej niestety nie przyniosło żadnych efektów. Żadne z posiadanych przez nas urządzeń nie zostało wykryte i sparowane za pomocą opisywanej funkcji. Ani smartfony, ani Surface Pen i Surface Dial.

Fluent Design System

Akryl w klawiaturze dotykowej

Podobnie jak reszta aplikacji i elementów interfejsu Windows 10 klawiatura dotykowa została pokryta akrylem. Dotyczy to wszystkich wariantów klawiatury opartych na XAML, w tym klawiatury pełnowymiarowej, miniaturowej (jednoręcznej) i panelu pisma odręcznego.

Windows 10 April 2018 Update - klawiatura dotykowa

Aktualizacje interfejsu Edge z udziałem Fluent Design

Edge wspiera teraz poprawioną ciemną kompozycję, oferującą głębszą czerń i lepszy kontrast kolorów, tekstu i ikon. Jest to odpowiedź na wiele problemów z dostępnością, czyniącą Edge bardziej przyjaznym wizualnie. Jeśli chodzi o Fluent, przeglądarka wspiera teraz znany już dobrze efekt Reveal, ukazujący się na przyciskach nawigacyjnych, przyciskach akcji, przyciskach na pasku kart oraz na listach. Microsoft odpowiedział też na feedback testerów i poprawił jakość akrylu (półprzezroczystego materiału w Fluent Design System), dzięki czemu poprzez pasek tytułu (pasek kart) prześwituje więcej kolorów.

Windows 10 April 2018 Update - Edge

Fluent Design w menu Start

Odświeżony interfejs graficzny powoli opanowuje wszystkie elementy systemu. W April 2018 Update można zobaczyć kilka subtelnych zmian w obszarze Wszystkich aplikacji w menu Start.

Windows 10 April 2018 Update - menu Start

Fluent ewoluuje

Microsoft podrasował nieco interfejs Fluent Design. Złagodzono efekt podświetlenia przy naciśnięciu przycisku i uczyniono akcję Reveal domyślną w widoku Kalendarza (zobaczyć to można np. w wysuwanym menu Zegara i Cortany)

Microsoft Edge

Wyciszanie kart w Edge

Przeglądarka Edge doczekała się w końcu funkcji szybkiego wyciszania kart, na których odtwarzana jest muzyka lub jakikolwiek inny dźwięk. Na karcie pojawia się teraz ikonka głośnika, którą można kliknąć, by wyciszyć dźwięk na danej karcie. Po ponownym kliknięciu dźwięk zostanie przywrócony. Taka sama funkcja jest również dostępna w menu kontekstowym karty pod nazwą Wycisz kartę.

Windows 10 April 2018 Update - co nowego? Wycisz kartę w Microsoft Edge

Szczegółowe informacje o certyfikatach stron

Przyzwyczailiśmy się, że po kliknięciu ikony kłódki na pasku adresu w Edge wysunie się tylko krótkie menu z podstawowymi informacjami o certyfikacie (bądź jego braku). W zaktualizowanej wersji przeglądarki pojawił się tam jednak dodatkowy, niepozorny przycisk - Wyświetl certyfikat. Po jego kliknięciu z prawej strony okna Edge otwiera się panel Informacje o certyfikacie, w którym znajdziemy wszystkie dane szczegółowe o certyfikacie, w tym przez kogo został wystawiony, od kiedy do kiedy jest ważny, jaka jest organizacja podmiotu, numer seryjny i odcisk palca SHA-256. Pojawia się też przycisk Eksportuj do pliku, dzięki czemu dane te możemy zachować na dysku komputera.

Windows 10 April 2018 Update - certyfikaty w Edge

Uzupełnianie formularzy w polach adresowych

Edge może teraz zapisywać i automatycznie wypełniać pola preferowanymi informacjami dotyczącymi adresów i innych danych kontaktowych. Gdy wypełniamy taki formularz, Microsoft Edge zapyta nas, czy zachować informacje. W przyszłości, wypełniając inne formularze, będziemy mogli skorzystać z wysuwanego menu, by uzupełnić pola wcześniej podawanymi danymi. Co więcej, zapisane adresy będą synchronizowane z naszymi innymi urządzeniami z Windows 10. Zapisane adresy można też ręcznie dodawać i usuwać w ustawieniach zaawansowanych.

Windows 10 April 2018 Update - uzupełnianie danych w formularzach

Regulowanie odstępów w tekście w Widoku do czytania:

Podobnie jak w czytniku EPUB, Widok do czytania w przeglądarce Edge oferuje teraz możliwość ustawienia odstępów w wyświetlanym tekście. Większe odstępy poprawiają czytelność i dla wielu osób mogą okazać się wygodniejsze. Poniżej prezentujemy przykład szerszych odstępów:

Windows 10 April 2018 Update - Widok do czytania

Pobieranie e-booków z czytnika EPUB

Gdy czytamy darmowego ebooka EPUB w przeglądarce Edge, możemy go teraz zapisać na dysku, klikając nowo dodaną ikonkę Zapisz jako. Możemy także wykonać skrót Ctrl + Shift + S.

Windows 10 April 2018 Update - Czytnik EPUB

Ujednolicone zakładki dla e-booków

Edge oferuje teraz uproszczony proces dodawania i zarządzania zakładkami dla książek EPUB oraz PDF. Obie te czynności odbywają się obecnie z poziomu tej samej lokalizacji, zapewniając spójność między różnymi formatami książek i dokumentów elektronicznych.

Windows 10 April 2018 Update - e-booki

Strony offline i powiadomienia wypychane

Edge zyskał wsparcie dla API Service Workers, Push oraz Cache. Te nowe standardy webowe pozwalają witrynom wyprowadzać powiadomienia typu push, które pojawiają się w Centrum akcji, lub aktualizować dane w tle, nawet gdy przeglądarka jest zamknięta. Niektóre witryny mogą ponadto pracować offline lub zwiększać wydajność, używając lokalnie przechowywanych danych tymczasowych, gdy te są aktualne, lub gdy urządzenie boryka się z kiepską łącznością.

Rozszerzenia multimediów sieci Web

Microsoft zwieńczył prace nad implementacją natywnego wsparcia dla otwartoźródłowych formatów multimedialnych Vorbis, Theora i Ogg w Windows 10, a w szczególności w Microsoft Edge. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym wcześniejszym tekście: Pakiet kodeków Vorbis, Theora i Ogg do pobrania ze Sklepu Microsoft.

Windows 10 April 2018 Update - rozszerzenia multimediów

Ewolucja trybu pełnoekranowego (F11)

Tryb pełnoekranowy wywoływany klawiszem F11 w Microsoft Edge wyłącza obramowanie okna przeglądarki i widoczna jest tylko zawartość strony. To jednak nie wystarcza. Dlatego w przeciwieństwie do wcześniejszych wersji systemu teraz już nie trzeba opuszczać trybu pełnoekranowego, by korzystać z paska adresu, przycisków nawigacji, ulubionych etc. By zyskać dostęp do tych elementów, wystarczy skierować wskaźnik myszy na górną krawędź ekranu. Jeśli korzystamy z ekranu dotykowego, wykonujemy z kolei gest przeciągania od górnej krawędzi w dół. Funkcja będzie dalej ulepszana w oparciu o przesyłane opinie.

Drukowanie bez bałaganu

Edge pozwala teraz drukować strony internetowe bez reklam i innych elementów stron. Po wybraniu opcji Drukowanie bez zbędnych elementów w oknie dialogowym drukowania wydrukujemy tylko tę zawartość, która nadaje się do wydruku - innymi słowy strona przybiera wygląd widoku do czytania. Trzeba odnotować, że funkcja działa tylko na niektórych typach stron. Poniżej porównanie bez i z włączoną opcją drukowania bez zbędnych elementów:

Windows 10 April 2018 Update - drukowanie bez bałaganu w EdgeWindows 10 April 2018 Update - drukowanie bez bałaganu w Edge

Poprawiona obsługa gestów na precyzyjnych touchpadach

EdgeHTML 17 wprowadza dodatkową optymalizację dla gestów wykonywanych na precyzyjnych płytkach dotykowych, takich jak przerzucanie zawartości dwoma palcami, przybliżanie/oddalanie i obracanie. Dla przeglądarki Microsoft Edge oznacza to, że stronami internetowymi możemy odtąd manipulować za pomocą precyzyjnego touchpada w taki sam sposób, jak (prawie) każdą inną zawartością na ekranie dotykowym. Precyzyjne płytki dotykowe znajdziemy m.in. w urządzeniach Surface czy nowoczesnych laptopach z Windows 10.

Progressive Web Apps

Począwszy od EdgeHTML w wersji 17.17063, Service Workers i powiadomienia wypychane są w Microsoft Edge domyślnie włączone. Jest to dopełnienie pakietu tworzącego podstawy dla PWA w Windows 10, w którego skład wchodzą też Fetch oraz API Push i Cache. "Progresywne" aplikacje webowe mają też trafiać do Microsoft Store, skąd będzie można je pobierać jak każdą inną aplikację. No dobrze, ale czym różnią się aplikacje PWA od "zwykłych" aplikacji webowych? "Technicznie rzecz ujmując, PWA są aplikacjami webowymi, progresywnie rozszerzonymi przez nowoczesne technologie webowe" - twierdzi Microsoft. W przeciwieństwie do "opakowanych" doświadczeń aplikacji webowych PWA są hostowane na serwerze i mogą być aktualizowane z obejściem sklepu z aplikacjami. Nowe standardy webowe umożliwiają ponadto implementację powiadomień push, wsparcie dla scenariuszy offline, odświeżania w tle i nie tylko - wszystko to bez przypisanego do konkretnej platformy kodu.

Microsoft uważa, że PWA są kluczem do przyszłości aplikacji webowych, i wielokrotnie dał temu wyraz. Firma nie traktuje ich jako kolejnego tylko dodatku do Windows 10 - wręcz przeciwnie, widzi w nich dużo więcej: "chcemy wnieść PWA w Windows na wyższy poziom, czyniąc z nich pierwszej klasy aplikacje-obywateli w Windows. Wynika to z naszej ogólnej filozofii, że platforma webowa, napędzana przez EdgeHTML, jest kluczową częścią Universal Windows Platform w Windows 10. Dzięki temu jakiekolwiek urządzenie, na którym działa EdgeHTML 17, otrzymuje pełny dostęp do technologii i funkcji Progressive Web Apps". Na innych platformach PWA rozpoczynają działanie wewnątrz przeglądarki, ale mogą się z niej wydostać, współpracując z systemem w obszarze powiadomień i opcji w menu. Microsoft chce pójść o krok dalej: "Ponieważ PWA mogą być pierwszej klasy aplikacjami-obywatelami w Windows, użytkownicy będą mogli w pełni współpracować z zainstalowanymi PWA - od odkrywania poprzez instalację, kończąc na wykonywaniu - bez konieczności jakiegokolwiek otwierania przeglądarki".

Microsoft chce, aby aplikacje progresywne były "odkrywalne", zatem będą one dostępne do pobrania ze Sklepu, tak samo jak aplikacje natywne: "W następnym wydaniu Windows 10 chcemy zacząć umieszczać PWA w Microsoft Store. Progressive Web Apps zainstalowane z Microsoft Store będą pakietowane jako appx w Windows 10 - będą uruchamiane w ich własnym sandboksowym kontenerze bez obciążania przeglądarki wizualnie lub pod względem zasobów" - pisała firma przed wydaniem April 2018 Update. Od strony użytkownika ma to wiele korzyści. Aplikacje PWA zainstalowane ze Sklepu będzie można wyszukać w menu Start i poprzez Cortanę, a same aplikacje będą mogły dotrzeć do pełnego zestawu API WinRT, dostępnego dla aplikacji UWP. Oznacza to np. możliwość dostępu (za wyrażeniem zgody użytkownika) do danych z kalendarza czy kontaktów. Jeśli chodzi o rekomendowane podejście, Microsoft nie czyni rozróżnienia na UWP i PWA: "Widzimy to jako fałszywą dychotomię! W rzeczywistości w Windows 10 Universal Windows Platform w pełni obejmuje Progressive Web Apps, jako że EdgeHTML jest podstawowym komponentem UWP". Deweloperzy pracujący z istniejącym kodem aplikacji webowych nie muszą tworzyć więc forków.

Na pierwszym etapie implementacji PWA istotne dla Microsoftu są dwie kwestie - rodzina technologii Service Worker w Microsoft Edge i PWA w Sklepie Microsoft. W dalszej przyszłości firma będzie eksperymentować z przenoszeniem najlepszych funkcji z PWA do natywnych aplikacji i vice versa, zwiększając tym samym stopień integracji między przeglądarką i pulpitem.

Sieć

Wsparcie dla SIM/eSIM

Always Connected to nie tylko specyficzna linia pecetów ARM z Windows 10, ale - jak się stopniowo okazuje - również całe podejście do łączności z Internetem, które wykracza poza standardowe Wi-Fi. Microsoft współpracuje z partnerami nad implementacją wsparcia dla łączności opartej na SIM i eSIM, o czym po raz pierwszy poinformował na zeszłorocznych warsztatach WinHEC w Taipei. Z udostępnionych treści tych warsztatów wiemy, jak w Windows 10 działać będą Always Connected PCs - lekkie pecety z układami ARM lub Intel, korzystające z technologii eSIM, by łączyć się z siecią mobilnie. Obecnie niektóre PC z Windows 10 (w tym Surface Pro) mają możliwość łączenia się z siecią LTE przy pomocy karty SIM dołączonej do urządzenia, jednak April 2018 Update wszystko to upraszcza.

Windows 10 April 2018 Update - SIM i eSIM

Użytkownicy końcowi będą mogli połączyć w Windows swoje urządzenia z planami taryfowymi operatorów mobilnych, a profile eSIM będą pobierane z chmury. W owym scenariuszu Consumer eSIM nie będzie wymagana aktywacja w sklepie. Szczegóły scenariusza będą się różnić w zależności od operatora, kanału i regionu. W aktualizacji debiutuje też scenariusz Enterprise eSIM. To rozwiązanie dla firm polegające na zamówieniu subskrypcji mobilnych od operatorów i korzystaniu z mobilnych narzędzi do zarządzania (np. Microsoft Intune), by zapewnić łączność automatycznie. Microsoft uważa, że takie rozwiązanie może się w biznesie przyjąć, ponieważ utrzymywanie łączności LTE jest dla przedsiębiorstw tańsze i bezpieczniejsze niż w przypadku sieci Wi-Fi.

Windows 10 April 2018 Update - Enterprise eSIM

Microsoft pracował też nad kwestią zapotrzebowania na energię, co jest kluczowe, by podwyższyć żywotność baterii w urządzeniach z Windows 10. Odpowiadać za to ma tryb Modern Standby. Jest to następca Connected Standby, który debiutował w Windows 8, pozwalając komputerom działać w modelu zasilania na wzór smartfonów. Modern Standby przede wszystkim zarządza aktywnościami w tle i scenariuszami wybudzania, które nie były dostępne w starszych modelach zasilania.

Windows Update

Ograniczenie przepustowości w Windows Update

April 2018 Update wprowadza możliwość ograniczenia przepustowości przy pobieraniu aktualizacji w tle. Pobieranie tego typu ma miejsce np. wtedy, gdy klikniemy Sprawdź aktualizacje i zajmiemy się czymś innym, np. pobieraniem aplikacji ze Sklepu.

Windows Update wstrzymuje automatyczne przechodzenie w tryb uśpienia

By komputer pozostawał aktualny, Windows Update będzie działał odtąd bardziej proaktywnie. W April 2018 Update, gdy Windows Update skanuje, pobiera i instaluje aktualizacje na komputerze podpiętym do zasilania, komputer nie będzie przechodził w stan uśpienia z uwagi na ewentualny brak aktywności użytkownika. Działać to ma do dwóch godzin po otrzymaniu aktualizacji, by zapewnić Windows Update czas na pomyślne wykonanie wszystkich procesów.

Ustawienia

Nowy wygląd aplikacji Ustawienia

Fluent zdobywa kolejne obszary powłoki Windows i nie ominął też Ustawień. W aktualizacji April 2018 Update Ustawienia nie tylko stały się zgodne z zasadami Fluent Design System, ale też zmieniła się ich strona główna, a dokładniej rzecz biorąc - układ elementów.

Windows 10 April 2018 Update - Ustawienia

Ustawienia Czcionek i Czcionki w Microsoft Store

Windows 10 pozwala teraz zarządzać czcionkami poprzez Ustawienia oraz pobierać czcionki wprost z Microsoft Store. Dotychczas korzystaliśmy z sekcji Czcionki w Panelu sterowania, gdzie mogliśmy przeglądać, odinstalowywać i doinstalowywać czcionki. Skąd więc przejście z tymi funkcjami do Ustawień? Microsoft wyjaśnia, że Panel sterowania nie był w stanie prezentować kilku nowoczesnych właściwości czcionek, takich jak kolory lub zmienne czcionki (varialbe fonts), a ponadto ustawienia czcionek potrzebowały odświeżenia. Od tej pory czcionkami zarządzać będziemy z aplikacji Ustawienia > Personalizacja > Czcionki.

Windows 10 April 2018 Update - Czcionki w Ustawieniach

Pierwsza ich strona pokazuje krótki podgląd każdej rodziny czcionek. Podglądy używają zróżnicowanych ciągów znaków i słów typowych dla domyślnego języka czcionek. Jeśli czcionka jest z założenia wielokolorowa, także i to zobaczymy w podglądzie.

Windows 10 April 2018 Update - Czcionki w Ustawieniach

Po kliknięciu podglądu danej rodziny czcionek przejdziemy do ich widoku szczegółowego. Wyświetlane są tam podglądy wszystkich poszczególnych czcionek z rodziny wraz z informacjami o nich. Możemy również zmieniać ciąg znaków, by przetestować czcionkę, rozmiar czcionki oraz jej właściwości.

Windows 10 April 2018 Update - Czcionki w Ustawieniach

Deweloperzy i osoby zajmujące się typografią mogą przeglądać właściwości specjalnych czcionek typu OpenType Variable, dla których przygotowano odrębny szablon strony. Pozwala on eksplorować specyficzne właściwości owych "zmiennych czcionek".

Windows 10 April 2018 Update - Czcionki w Ustawieniach

Obok nowych doświadczeń w Ustawieniach czcionki pojawiły się jako nowy typ zawartości w Microsoft Store. Można je łatwo znaleźć - wystarczy kliknąć link Pobierz więcej czcionek ze sklepu Microsoft Store prowadzący do Sklepu, znajdujący się na stronie Czcionek w aplikacji Ustawienia.

Windows 10 April 2018 Update - Czcionki w Ustawieniach

Microsoft zaznacza, że obecnie oferta czcionek w Sklepie nie jest specjalnie przepastna, ale w przyszłości biblioteka ta będzie się rozrastać.

Windows 10 April 2018 Update - Czcionki w Ustawieniach

Windows 10 April 2018 Update - Czcionki w Ustawieniach

Warto jeszcze zauważyć, że w Microsoft Store znajdują się czcionki zarówno darmowe, jak i płatne. Z takiego modelu nie omieszkał skorzystać także sam Microsoft, udostępniając wybrane czcionki za darmo, a za te - jego zdaniem - premium pobierając opłatę. Przykłady takich fontów to darmowa Arial Nova oraz wyceniona na 8,99 zł Segoe Marker - obie wydane przez Microsoft.

Zaawansowane ustawienia aplikacji UWP z poziomu menu Start

O ile do tej pory mogliśmy narzekać na brak zaawansowanych opcji w menu kontekstowym aplikacji (kafelków) w menu Start, o tyle w April 2018 Update nie jest to już problemem. Zamiast wchodzić do Ustawień > Aplikacje > Aplikacje i funkcje, szukać aplikacji na liście i wchodzić do Opcji zaawansowanych, dostęp do nich możemy mieć teraz pod ręką. Wystarczy kliknąć kafelek aplikacji w menu Start prawym przyciskiem myszy, a wszystkie dostępne ustawienia zaawansowane znajdziemy w menu kontekstowym Więcej.

Windows 10 April 2018 Update - ustawienia UWP

Podgląd numeru wersji aplikacji UWP

Od teraz łatwiej jest sprawdzić, w jakiej wersji jest zainstalowana na komputerze aplikacja UWP. Można to sprawdzić w Ustawieniach, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę aplikacji w Start i wybierając Więcej > Ustawienia aplikacji.

Windows 10 April 2018 Update - wersja UWP

Pytania zabezpieczeń dla kont lokalnych

W poprzedniej aktualizacji Fall Creators Update rozpoczęły się prace nad rozwiązaniami dotyczącymi pomocy m.in. w scenariuszach odzyskiwania hasła z poziomu ekranu blokady. Funkcje te zostały teraz rozszerzone poprzez dodanie pytań bezpieczeństwa dla lokalnych kont użytkowników. Gdy posiadamy konto lokalne, pytania możemy skonfigurować w Ustawieniach > Konta > Opcje logowania > Aktualizuj pytania zabezpieczeń. Gdy instalujemy dopiero Windows 10 April 2018 Update na nowym komputerze, możemy je ustawić bezpośrednio w trakcie pierwszej konfiguracji systemu. Dzięki pytaniom kontrolnym łatwiej będzie odzyskać hasło z poziomu ekranu blokady, gdy je zapomnimy. Należy jednak pamiętać, że odpowiedzi na pytania zabezpieczeń powinny być znane tylko nam samym!

Windows 10 April 2018 Update - pytania zabezpieczające

Zaawansowane ustawienia wyświetlania

Dodatkowe informacje o naszym ekranie i sposobie wyświetlania prezentowane są teraz w Ustawieniach > System > Ekran > Zaawansowane ustawienia wyświetlania.

Windows 10 April 2018 Update - zaawansowane ustawienia wyświetlania

Większość podanych tam danych mówi sama za siebie, jednak Microsoft uważa, że niektóre zasługują na wytłumaczenie:

  • Rozdzielczość pulpitu a rozdzielczość aktywnego sygnału: zwykle rozdzielczości te są identyczne. Preferowanym ustawieniem ekranu jest działanie w swojej natywnej rozdzielczości, dlatego jeśli rozdzielczości te są różne, Zaawansowane ustawienia wyświetlania nas o tym poinformują.
  • Częstotliwość odświeżania 59 Hz: zapaleńcy ekranowi mogą pamiętać ten temat jeszcze z czasów Windows 7. Otóż zagadkowa częstotliwość 59 Hz pojawia się w informacjach o ekranach, które - mimo iż ustawione na 60 Hz - wspierają w rzeczywistości częstotliwość równą 59,94 Hz.

Poprawiona skalowalność

W Windows 10 łatwiej jest teraz przywrócić aplikacje do właściwego stanu, gdy doświadczyły problemów związanych z dokowaniem/oddokowaniem, korzystaniem z pulpitu zdalnego lub zmianą ustawień ekranu. Niektóre aplikacje desktopowe w tych scenariuszach stają się rozmyte. Gdy tak się dzieje, nie musimy już wylogowywać się z Windows i logować ponownie. Wystarczy włączyć nową funkcję, na którą składają się trzy komponenty:

  • Nowe ustawienie na stronie ustawień Ekranu - w Ustawieniach > System > Ekran > Zaawansowane ustawienia skalowania znajdziemy nową sekcję Napraw skalowanie aplikacji, a w niej opcję, która - gdy zostanie włączona - rozwiąże problem z rozmyciem aplikacji.
  • Windows 10 April 2018 Update - skalowanie aplikacji?

  • Powiadomienie - gdy Windows 10 wykryje możliwość rozmycia aplikacji, wyświetli powiadomienie, z poziomu którego możemy rozwiązać problem lub go zignorować.
  • Ustawienia samej aplikacji - po kliknięciu aplikacji (exe) prawym przyciskiem myszy i wybraniu właściwości możemy wybrać zmianę ustawień DPI i nadpisanie systemowego DPI przez aplikację.
  • Windows 10 April 2018 Update - skalowanie aplikacji

Dostosowywanie jasności zawartości SDR na monitorze HDR

Windows 10 pozwala dostosować jasność zawartości SDR wyświetlanej w trybie HDR. Na komputerach ze wsparciem dla HDR pojawi się nowa sekcja HDR i zaawansowane ustawienia kolorów w Ustawieniach > System > Ekran.

Więcej urządzeń z obsługą wideo w HDR

Wiele nowszych urządzeń posiada wsparcie dla wideo w trybie HDR, ale musi być do jego obsługi skalibrowanych. Microsoft poczynił jednak pewne kroki związane z dostępnością HDR, dzięki czemu kalibracji można dokonać samodzielnie. Należy wejść w Ustawienia > Aplikacje > Odtwarzanie wideo. Jeśli przełącznik Przesyłaj strumieniowo wideo w formacie HDR może zostać włączony (a nie jest wyświetlony na szaro), urządzenie może zostać skalibrowane dla wideo w HDR.

Windows 10 April 2018 Update - HDR?

Zaawansowane ustawienia grafiki

Nowe ustawienia dla systemów z wieloma kartami graficznymi: w tej kompilacji wprowadzono nową stronę ustawień graficznych dla systemów Multi-GPU, która pozwala zarządzać wydajnością grafiki w aplikacjach. Podobne panele ustawień mogą być znane z produktów AMD czy Nvidii. Nowe ustawienia w Windows 10 pozwalają nadal ich używać. Gdy zmienimy preferencje dla aplikacji w Ustawieniach, będą one jednak miały pierwszeństwo nad ustawieniami wprowadzonymi np. w Panelu sterowania. Ustawienia te znajdziemy w Ustawieniach > System > Ekran > Ustawienia grafiki.

Windows 10 April 2018 Update - zaawansowane ustawienia grafiki

Pierwszym krokiem jest wybór aplikacji do skonfigurowania z listy. Najpierw jednak wybieramy pomiędzy klasycznymi aplikacjami (Win32) i uniwersalnymi (UWP). Aplikacje posiadają ustawienia domyślne dla systemu, tj. system decyduje o najlepszym przydziale GPU dla aplikacji, chyba że użytkownik zdecyduje inaczej. Gdy wybierzemy aplikację, klikamy przycisk Opcje i mamy do wyboru trzy ustawienia - domyślne dla systemu, oszczędzanie energii i wysoka wydajność. W zależności od wybranego trybu aplikacja będzie zużywać możliwie najmniej/najwięcej mocy GPU lub o zużyciu tym zdecyduje system. W przypadku korzystania z dedykowanych i zewnętrznych kart ich użycie będzie przypisane do trybu wysokiej wydajności. Oszczędzanie energii skorelowane jest z kolei z wbudowanym GPU.

Windows 10 April 2018 Update - zaawansowane ustawienia grafiki

Jeśli usuniemy z listy którąś z aplikacji, ich ustawienie przełączy się automatycznie na domyślne. Microsoft zaznacza też, że to same aplikacje mają decydujący wpływ na zużycie GPU, dlatego niektóre mogą nie dostosowywać się do naszych wyborów w systemowych Ustawieniach. Należy wtedy wprowadzić zmiany w ustawieniach aplikacji.

Ustawienia autostartu

Lista aplikacji skonfigurowanych do uruchamiania się przy starcie systemu (tj. po zalogowaniu użytkownika) jest obecnie dostępna w zakładce Uruchamianie w Menedżerze zadań. Microsoft pisze jednak o trwających pracach nad konsolidacją ustawień, dlatego odtąd lista będzie też dostępna w aplecie Ustawienia > Aplikacje > Autostart. Znajdziemy tam wszystkie autouruchamiane aplikacje zainstalowane na koncie aktualnego użytkownika wraz z kontrolkami Włączone/Wyłączone. Wyświetlany też będzie status wpływu na uruchamianie systemu. Przy aplikacjach UWP dodanych do autostartu znajdziemy ponadto dodatkową opcję, która pozwala podejrzeć wszystkie dostępne zadania uwzględnione przez dewelopera aplikacji i ich status.

Windows 10 April 2018 Update - autostart aplikacji

Nowe opcje sortowania aplikacji w autostarcie

Aplikacje uruchamiane wraz z systemem można odtąd sortować według nazwy, stanu i wpływu na uruchamianie. Funkcję tę znajdziemy oczywiście w Ustawieniach > Aplikacje > Autostart.

Windows 10 April 2018 Update - autostart aplikacji

Ustawienia dźwięku przeniesione z Panelu sterowania

Niektóre z ustawień dźwięku, takie jak zmiana urządzeń wyjścia czy rozwiązywanie problemów, znajdziemy teraz w Ustawieniach > System > Dźwięk. Strona ta traktowana jest odtąd jako ujednolicone centrum do zarządzania wszystkimi ustawieniami audio. Dodano też zupełnie nową stronę o nazwie Preferencje głośności i urządzeń aplikacji, która pomoże nam dostosować dźwięk aplikacji.

Windows 10 April 2018 Update - ustawienia dźwięku

Windows 10 April 2018 Update - ustawienia dźwięku

Poprawiona strona Informacje w Ustawieniach

Po wejściu do Ustawień > System > Informacje dostrzeżemy, że nazwa urządzenia jest odtąd "zaznaczalna", dzięki czemu możemy ją z tego miejsca skopiować bez konieczności ręcznego przepisywania. Dodany został też skrót do informacji o systemie. Gdy będziemy szukać nazwy komputera, Ustawienia nakierują nas właśnie na stronę Informacje.

Windows 10 April 2018 Update - Informacje w Ustawieniach

Nowa strona ustawień klawiatury

Użytkownicy komputerów otrzymali nowe ustawienia klawiatury. Od teraz w sekcji Czas i język można dodawać nowe układy klawiatury, przełączać się między układami, włączać/wyłączać funkcje dźwiękowe i autokorekty, a także dokonywać innych zaawansowanych zmian. Ponadto można ustawić język klawiatury niezależnie od języka wyświetlania systemu, np. wyświetlać Windows 10 po angielsku, a korzystać z klawiatury polskiej. Wcześniej taka rozbieżność mogła być osiągnięta tylko przez Panel sterowania - teraz również przez Ustawienia. Zdublowane ustawienia zostały usunięte z Panelu sterowania.

Windows 10 April 2018 Update - ustawienia klawiatury

Poprawiona strona ustawień Regionu i języka

W Ustawieniach > Czas i język > Region i język znajdziemy teraz nowe opcje ustawień. Pojawiły się ikony dla każdego z języków, które wskazują, czy wsparcie dla języka wyświetlania zostało już zainstalowane, ikony dla zamiany tekstu na mowę, rozpoznawania mowy i pisma odręcznego. Dodana została też całkowicie nowa opcja wyboru języka, pozwalająca szybko zidentyfikować dostępne dla języka funkcje. Oznacza to ponadto początki integracji z Local Experience Packs - natywnymi pakietami AppX, które przy pomocy Sklepu Microsoft będą regularnie aktualizowane.

Windows 10 April 2018 Update - ustawienia Regionu i języka

Dane komórkowe

Ustawienia sieci komórkowych pozwalają teraz wybrać automatycznie dane komórkowe zamiast Wi-Fi za każdym razem, gdy łączność Wi-Fi jest słaba. Jak pisze sam Microsoft, "ta zaktualizowana funkcja Windows pozwala osobom z szybkim łączem LTE i nielimitowanym/dużym planem taryfowym łączyć się z siecią komórkową, gdy tylko będzie dostępna, by unikać słabych połączeń Wi-Fi", co jest niejako odniesieniem do koncepcji Always Connected PCs. Uwaga - strona jest widoczna tylko na komputerach PC z łącznością komórkową!

Poprawiona strona Zużycie danych

Windows 10 pozwala teraz skonfigurować limity danych i/lub wprowadzić ograniczenia danych w tle dla połączeń Wi-Fi, Ethernet oraz dodatkowych połączeń komórkowych. Zaktualizowana strona ustawień wspiera zróżnicowane zestawy urządzeń i użytkowników. Niezależnie, czy łączymy się kablem Ethernet, czy poprzez plany taryfowe, zużycie danych możemy dostosować do naszych potrzeb i naszego budżetu.

Windows 10 April 2018 Update - zużycie danych

Windows Mixed Reality

  • Całkiem nowe środowisko. W październiku Microsoft wspominał, że Cliff House było jednym z pierwszych środowisk, w których zanurzyć się można było w Windows Mixed Reality, a następne nazywa się Skyloft. Do tego nowego miejsca można się przenieść, wybierając je z sekcji Places w menu startowym WMR. Jak to wygląda? Zobaczcie poniżej.
  • Skyloft WMR

  • Feedback haptyczny w kontrolerach jest już dostępny dla gier ze SteamVR.
  • Znacząco poprawiono wydajność w grach SteamVR, dzięki czemu nie są już tak zasobożerne dla VRAM.
  • Poprawiono też wydajność podglądu obrazu na żywo w Mixed Reality Portal na PC.
  • Można teraz wykonywać zdjęcia w środowisku VR bezpośrednio za pomocą kontrolera. Wystarczy przytrzymać przycisk Windows i stuknąć przycisk Wyzwalacza. Działa to zarówno w różnych środowiskach, jak i aplikacjach, lecz nie pozwala przechwytywać zawartości chronionej przez DRM.
  • Instalator zapewnia teraz bardziej szczegółowe dane o typowych problemach ze zgodnością z kontrolerami USB 3.0 i kartami graficznymi.
  • Wiele innych usprawnień, nad którymi pracował Microsoft.

Wprowadzanie

Wsparcie dla wielu języków w Windows 10

Jeśli piszemy w więcej niż jednym języku (układ łaciński), z pewnością funkcja ta przypadnie nam do gustu. W trakcie pisania na klawiaturze dotykowej nie musimy już przełączać się ręcznie między językami. Możemy kontynuować pisanie, a Windows będzie nam asystował, dostarczając podpowiedzi w wielu językach jednocześnie. To spore udogodnienie dla osób korzystających na co dzień z wielu języków! W tym momencie Windows 10 pozwala wybrać do trzech języków jednocześnie - są to trzy główne języki w Ustawieniach > Czas i język > Region i język. Funkcję możemy włączyć lub wyłączyć w Ustawieniach > Urządzenia > Pisanie.

Standardowy układ klawiatury dotykowej dla 190+ języków

Standardowy układ klawiatury jest już dostępny dla wszystkich języków z wyjątkiem koreańskiego, japońskiego, tradycyjnego i uproszczonego chińskiego (nad którymi prace nadal trwają).

Windows 10 April 2018 Update - klawiatura

Pisanie bez odrywania ręki na szerokiej klawiaturze dotykowej

Wsparcie dla pisania na jednoręcznej klawiaturze dotykowej bez odrywania ręki pojawiło się po raz pierwszy w Fall Creators Update. Teraz funkcja ta stała się dostępna także dla szerokiej klawiatury! Shapewriting dostępny jest dla następujących języków: kataloński (Katalonia), chorwacki (Chorwacja), czeski (Czechy), duński (Dania), holenderski (Holandia), angielski (Indie), angielski (Stany Zjednoczone), angielski (Zjednoczone Królestwo), fiński (Finlandia), francuski (Kanada), francuski (Francja), francuski (Szwajcaria), niemiecki (Niemcy), grecki (Grecja), hebrajski (Izrael), węgierski (Węgry), indonezyjski (Indonezja), włoski (Włochy), norweski (Norwegia), perski (Iran), polski (Polska), portugalski (Brazylia), portugalski (Portugalia), rumuński (Rumunia), rosyjski (Rosja), hiszpański (Meksyk), hiszpański (Hiszpania), szwedzki (Szwecja), turecki (Turcja), wietnamski (Wietnam).

Windows 10 April 2018 Update - klawiatura dotykowa

Podzielony układ klawiatury dotykowej

Klawiatura dotykowa w Windows 10 ma teraz nowy, alternatywny układ ergonomiczny, mocno podzielony na dwie części ekranu. Może się to okazać szczególnie przydatne dla fanów korzystania z kciuków podczas pisania na tablecie. Microsoft poinformował też o dostępności klasycznego układu klawiatury dla kolejnych języków azjatyckich.

Windows 10 April 2018 Update - podzielona klawiatura dotykowa

Podpowiedzi podczas pisania dla kolejnych języków

Korzystając z klawiatury dotykowej, możemy teraz otrzymywać podpowiedzi w nowych językach - asamskim, baszkirskim, białoruskim, grenlandzkim, hawajskim, islandzkim, Igbo, irlandzkim, kirgiskim, luksemburskim, maltańskim, maoryjskim, mongolskim, nepalskim, paszto, sakha, tadżyckim, tatarskim, tswana, turkmeńskim, urdu, ujgurskim, walijskim, khosa, joruba i zulus.

Ulepszony sposób wyświetlania emoji na klawiaturze dotykowej

Podczas pisania w jednym ze wspieranych przez emoji języków wyświetlać się będzie większa liczba powiązanych z pisanym słowem emoji. Gdy podpowiedź nam nie pasuje, możemy wybrać bardziej adekwatną z panelu emoji. Nowe dane emoji dotarły do ponad 150 języków, w tym do języka polskiego.

Windows 10 April 2018 Update - emoji na klawiaturze dotykowej

Dodawanie wielu elementów z Panelu emoji

W odpowiedzi na feedback użytkowników wersji przedpremierowej Microsoft umożliwił dodawanie wielu emoji jednocześnie. Innymi słowy po ich kliknięciu okno Panelu się nie zamyka, chyba że klikniemy X lub naciśniemy Esc. Użytkownicy zyskują ponadto możliwość wyboru, czy panel ma się zamykać po wprowadzeniu jednego emoji, czy też pozwalać wybierać kolejne. Skonfigurować to możemy w Ustawieniach > Czas i język > Region i język > Zaawansowane ustawienia klawiatury > Panel emoji.

Windows 10 April 2018 Update - Panel emoji

Zmieniony design emoji

W odpowiedzi na feedback użytkowników i w celu uzyskania spójności Microsoft naniósł poprawki na niektóre emoji. Przykłady przed/po możecie sprawdzić poniżej:

Windows 10 April 2018 Update - emoji

Windows 10 April 2018 Update - emoji

Wyszukiwanie emoji dla nowych języków

Panel emoji otrzymał aktualizację, dzięki której można przeglądać i wybierać emoji dla wielu nowych języków. Wsparcie dodano m.in. dla angielskiego (GB), francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i innych. Panel emoji wywołamy za pomocą skrótu Win + . lub Win + ;.

Windows 10 April 2018 Update - emoji

Wygodniejsze wprowadzanie tekstu w panelu pisma odręcznego

Do panelu pisma odręcznego dodano kilka nowych animacji i zmieniono układ przycisków. Poprawiono też rozpoznawanie poprawek - nadpisanie źle rozpoznanej litery (napisanie jej na miejscu poprzedniej) będzie teraz rozpoznawane przez panel z dużo lepszą dokładnością. Panel pisma odręcznego otrzymał też aktualizację układu w chińskiej wersji językowej.

Windows 10 April 2018 Update - panel pisma odręcznego

Dodawanie odstępu w panelu pisma odręcznego

Microsoft opracował funkcję tworzenia odstępów między słowami za pomocą gestu - narysowanie gestu "oddzielenia" między danymi słowami w panelu pisma odręcznego znacząco oddzieli je od siebie. Dzięki temu w pustej przestrzeni można dodawać więcej znaków i słów. Analogicznie obsługiwany jest gest "zbliżania" znaków, który niweluje odstępy.

Windows 10 April 2018 Update - panel pisma odręcznego

Nowy gest zatwierdzający i czyszczący panel pisma odręcznego

Gdy piszemy odręcznie i chcemy zatwierdzić tekst, by został on wprowadzony i zniknął już z panelu, wprowadzamy gest, taki jak na animacji poniżej:

Windows 10 April 2018 Update - panel pisma odręcznego

Podpowiedzi podczas pisania na tradycyjnej klawiaturze

Windows 10 zyskał funkcję wyświetlania podpowiedzi także podczas pisania na tradycyjnej klawiaturze sprzętowej (tylko dla angielskiej wersji językowej). W trakcie pisania w pobliżu kursora wyświetlać się będą trzy podpowiedzi słowne i/lub w postaci emoji. Pierwszą podpowiedź wybierzemy, naciskając strzałkę w górę, a nawigować do pozostałych możemy przy użyciu strzałek w lewo/w prawo. By zatwierdzić podpowiedź, na którą skierowaliśmy uwagę, naciskamy spację lub Enter. Podpowiedzi mają też wsparcie dla ciemnej kompozycji wizualnej, a ponadto ustawienia funkcji przeniesiono do kategorii Urządzenia > Pisanie > sekcji Klawiatura sprzętowa > Pokazuj sugestie tekstowe w czasie pisania.

Windows 10 April 2018 Update - klawiatura

Spersonalizowany panel pisma odręcznego

Windows 10 pozwala zmienić czcionkę, z której korzysta, konwertując pismo odręczne na tekst. Ustawienie to znajdziemy w Ustawieniach > Urządzenia > Pióro i funkcja Windows Ink > Czcionka używana podczas pisania odręcznego. Czcionkę wybieramy z listy.

Windows 10 April 2018 Update - panel pisma odręcznego

Bezpieczeństwo i Windows Defender

Windows Defender Application Guard (WDAG) dla Windows 10 Pro

WDAG do tej pory był dostępny tylko dla użytkowników Enterprise, jednak w ramach aktualizacji April 2018 Update wchodzi na urządzenia z Windows 10 Pro. Rozwiązanie to zapewnia przedsiębiorstwom maksymalny poziom zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem oraz gwarantuje zerową liczbę ataków na system Windows podczas korzystania z przeglądarki Microsoft Edge. Więcej na temat WDAG pisaliśmy już choćby w kontekście listy nowości w Fall Creators Update.

Szybki dostęp z menu kontekstowego

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ikony Windows Defender w obszarze powiadomień zobaczymy zaktualizowane menu, które umożliwia wykonanie szybkiego skanu, aktualizacji bazy wirusów, zmiany ustawień powiadomień lub otworzenie Windows Defender Security Center.

Windows 10 April 2018 Update - Windows Defender

Windows Defender to teraz Zabezpieczenia systemu Windows w Ustawieniach

Spokojnie, Windows Defender jako program nie zmienia nazwy. Kiedy wejdziemy do Ustawień > Aktualizacja i zabezpieczenia, zauważymy, że sekcja Windows Defender zmieniła nazwę na Zabezpieczenia systemu Windows. Sama podstrona także zmieniła układ.

Windows 10 April 2018 Update - Zabezpieczenia systemu Windows

Nowy filar Ochrony konta w Windows Defender:

W Windows Defender Secutiry Center (oraz jako skrót na odświeżonej stronie w Ustawieniach) pojawiła się nowa sekcja Ochrona konta. Znajdują się tam skróty funkcji Windows Hello, takich jak rozpoznawanie twarzy i linii papilarnych oraz kod PIN. Użytkownicy korzystający z Blokady dynamicznej zostaną też powiadomieni, jeśli funkcja przestanie działać z powodu wyłączonego Bluetooth w telefonie lub urządzeniu.

Nowa sekcja Zabezpieczenia urządzenia w Windows Defender:

Jest to kolejny obszar ochrony wyszczególniany przez Windows Defender. Strona ta daje wgląd w funkcje chroniące zintegrowane z urządzeniem i ich status.

Wgląd w status nowych sekcji w Ustawieniach

Do Ustawień > System > Informacje dodano informacje o statusie nowych sekcji Windows Defender: Zabezpieczeń urządzenia i Ochrony konta.

Pobieranie plików do systemu hosta w sesji WDAG

Jedną z rzeczy, o które prosili użytkownicy Dziesiątki, było umożliwienie pobierania plików z WDAG na hosta. Tworzyło to wcześniej rodzaj niespójności w Edge, jako że pliki ciągle tkwiły w kontenerze. W tym wydaniu Windows 10 użytkownicy mogą włączyć funkcję pobierania plików z sesji przeglądania WDAG do systemu plików, będącego gospodarzem. Funkcja jest dostępna tylko w edycji Enterprise i, aby działała, musi zostać aktywowana przez użytkownika osobiście. Gdy zostanie już włączona, użytkownicy będą mogli pobierać pliki do podfolderu utworzonego w Pobranych, skąd można ich używać w systemie-hoście. By z tego korzystać, należy spełnić następujące warunki:

  • Włączona funkcja Windows Defender Application Guard,
  • Skonfigurowane zasady izolacji sieci.

Następnie uruchamiamy Edytor lokalnych zasad grupy (gpedit.msc) i klikamy kolejno: Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Windows Defender Application Guard. Tam odnajdujemy ustawienie o nazwie Zezwalaj na pobieranie plików i zapisywanie ich w systemie operacyjnym hosta z poziomu funkcji Windows Defender Application Guard, klikamy je dwukrotnie, zaznaczamy Włączone i zatwierdzamy przyciskiem OK.

Gdy ustawienie zostanie włączone, możemy pobierać pliki w sesjach Edge z udziałem WDAG. Będą one trafiać do folderu Untrusted files w Pobranych. Microsoft ostrzega jednak, że z otwieraniem pobranych plików w systemie-hoście wiąże się ryzyko, ponieważ nie podlegają już one sandboksowi.

Poprawiona wydajność WDAG

Podczas tworzenia April 2018 Update zespoły w Microsofcie nieustannie pracowały, by poprawiać wydajność swoich produktów i nie inaczej postępował zespół odpowiedzialny za WDAG. Od teraz zauważyć więc mamy poprawiony czas uruchamiania Application Guard. "Uczyniliśmy proces startu lżejszym i szybszym, co zapewni naszym użytkownikom lepszy dostęp do Microsoft Edge w Windows Defender Application Guard" - wyjaśniała szefowa programu Insider, Dona Sarkar.

Jeszcze bezpieczniejszy Windows Defender System Guard

Microsoft poinformował o włączonej domyślnie integralności pamięci, co stanowi kolejny krok w podnoszeniu ochrony Windows Defender System Guard. Szczegóły znajdziemy na blogu Microsoft Tech Community.

Cortana

Cortana Collections

Użytkownicy korzystający z wersji językowej EN-US (i na razie tylko oni) mogą już skorzystać z kolekcji oferowanych przez Cortanę. Gdy przeglądamy zawartość, taką jak produkty w sklepach internetowych, restauracje, przepisy, książki, filmy czy programy telewizyjne, Cortana rozpoznaje je kontekstowo i tworzy zorganizowane listy. W zasadzie to użytkownik jest pytany, czy dodać przeglądany element do listy. Istnieje też możliwość przeciągania lub usuwania elementów sugerowanych przez Cortanę, co widać na nagraniu poniżej. Kolekcje są zapisywane i możemy je otworzyć w dowolnej chwili, uruchamiając po prostu panel Cortany - ikona znajduje się na pasku bocznym.

Uproszczone interakcje między Cortaną a Centrum akcji

W poprzednich wydaniach Dziesiątki (w tym Fall Creators Update) istniały dwa miejsca, w których użytkownik mógł sprawdzić, jakie następne działanie być może powinien wykonać - to Cortana i Centrum akcji. Microsoft otrzymał jednak feedback, z którego wynikało, że ta 'dualność' bywała myląca. Ponadto wgląd w zawartość i rekomendowane akcje Cortany znajdujące się poza Centrum akcji uniemożliwiały zorientowanie interfejsu Cortany na mowę naturalną i funkcje wyszukiwania. Z tego względu proaktywna zawartość Cortany została przeniesiona do Centrum akcji, w którym odtąd będziemy mieć wgląd w ważne treści, jakie ma dla nas asystentka. Zwalnia to niejako jej zadania i pozwala skupić się na wskazówkach i narzędziach, pozwalających wyszukać pożądaną zawartość w możliwie najkrótszym czasie. Użytkownicy, którzy mogą korzystać z Cortany (tu Microsoft nie podaje, że przeniesienie zawartości dotyczy tylko wersji językowej EN-US), zauważą brak proaktywnych akcji w panelu asystentki - te z biegiem czasu zaczną pojawiać się w Centrum akcji.

Nowy wygląd Notesu Cortany

Cortana Notebook przeszedł dogłębną transformację interfejsu, zyskując na responsywności w obliczu rosnących możliwości Cortany. Zawartość użytkownika mieści się teraz w nowym miejscu, zwanym Organizerem. Zapewnia on dostęp do list i przypomnień. Wszystkie funkcje Cortany znajdują się w jednym miejscu. Uproszczony został proces konfiguracji. Notes zorganizowany jest według nowego układu kart (zakładek). Zmiany te wejdą w życie początkowo dla użytkowników z USA, by później rozpowszechnić się na pozostałe wspierane regiony.

Windows 10 April 2018 Update - co nowego?

Listy i Kolekcje Cortany połączone

Moduły te zostały zunifikowane, by - jak twierdzi Microsoft - użytkownicy otrzymywali lepiej spersonalizowane sugestie i pomoc w tworzeniu list. Wszystko to w bogatym, atrakcyjnym interfejsie. Cortana pomaga nam śledzić nasze listy 'To-Do' (rzeczy do zrobienia) czy listy zakupów, a także sugeruje rzeczy, którymi możemy być zainteresowani, np. restauracje, przepisy, książki, filmy, seriale czy produkty. Funkcja jest dostępna tylko dla użytkowników z USA.

Windows 10 April 2018 Update - co nowego?

Cortana we współpracy z odtwarzaczami

Cortana kocha muzykę - asystentka obsługuje teraz więcej odtwarzaczy muzycznych. Microsoft ogłosił kompatybilność na poziomie języka naturalnego ze Spotify oraz Harman Kardon Invoke. Kontrolować odtwarzanie można również z poziomu ekranu blokady. Z drugiej strony Cortana utraciła możliwość identyfikacji utworów na podstawie odtworzonego fragmentu, co było możliwe dzięki integracji z wyłączoną już usługą Groove Music Pass.

Nowa strona profilowa

W Windows 10 April 2018 Update zobaczymy nową stronę profilową Cortany. Jest ona obsługiwana przez serwer i pozwala nam dodawać i edytować ulubione miejsca. Te, które dodamy, są używane przez asystentkę do podawania nam aktualizacji o natężeniu ruchu na naszych codziennych trasach. Dzięki nim możemy też łatwo ustawiać przypomnienia, gdy docieramy lub opuszczamy zapisane miejsce. By wejść na tę stronę, należy udać się w Cortanie do sekcji Notebook i kliknąć przycisk tuż obok naszego imienia. Funkcja jest dostępna na wszystkich rynkach obsługiwanych przez Cortanę, a więc w USA, UK, Niemczech, Australii, Kanadzie, Indiach, Hiszpanii, Chinach, Meksyku, Francji, Włoszech, Japonii i Brazylii.

Windows 10 April 2018 Update - co nowego?

Wskazówki dla Skilli w Notebooku

Domyślne Skille („umiejętności”) Cortany w Notebooku (Pogoda, Sport i Wiadomości) zostały wyposażone w zestaw wskazówek. Podpowiadają nam one pytania, które możemy zadać Cortanie, by zacząć ze Skilli korzystać. Możemy zarówno je zapamiętać i wypowiedzieć, jak też kliknąć, a Cortana zareaguje tak samo.

Windows 10 April 2018 Update - co nowego?

Cortana Show Me

Cortana Show Me to nowa aplikacja kierowana do użytkowników, którzy chcieliby zmienić jakieś ustawienie, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Cortana Show Me pokaże nam, jak zmienić ustawienia krok po kroku. Poradniki można uruchamiać ze strony startowej aplikacji, choć są one dostępne tylko w dwóch językach - angielskim i niemieckim. Jak na razie istnieje ich 15 (opis w Sklepie błędnie mówi o 50) i odnoszą się do takich ustawień, jak aktualizowanie Windows, sprawdzanie, czy aplikacja jest zainstalowana, zmiana ustawień Wi-Fi, ustawień zasilania, jasności i rozdzielczości ekranu, sprawdzanie wersji Windows etc. Aplikację można pobrać bezpłatnie z Microsoft Store.

Ułatwienia dostępu

Poprawiona strona ustawień Ułatwień Dostępu

Strona Ułatwień Dostępu w Ustawieniach przeszła pewne zmiany. Przede wszystkim podobne funkcje zostały zgrupowane w sekcje (Widzenie, Słuch, Interakcja), by można było dotrzeć do nich szybciej. Zobaczymy je po lewej stronie okna. Poprawione zostały też opisy funkcji.

Windows 10 April 2018 Update - Ułatwienia dostępu

Nowa sekcja kursora, wskaźnika i odpowiedzi na dotyk w ustawieniach Ułatwień dostępu

Jak już wiemy, Ułatwienia dostępu zaliczyły w April 2018 Update reorganizację. Do nowego miejsca przeszły też funkcje zmiany rozmiarów i kolorów wskaźnika oraz zaznaczania wizualnego obszaru wokół dotknięcia. Znajdziemy je w sekcji Widzenie pod nazwą Rozmiar kursora i wskaźnika.

Windows 10 April 2018 Update - Ułatwienia dostępu

Możliwość wyboru kanału odtwarzania dla głosu Narratora

Wyboru urządzenia, poprzez które odtwarzana będzie narracja, dokonać można w Ustawieniach > Ułatwienia dostępu > Narrator. Ustawienie znajduje się w sekcji Personalizuj głos Narratora > Wybierz urządzenie wyjściowe audio Narratora.

Windows 10 April 2018 Update - Ułatwienia dostępu

Narrator dostępny w Trybie awaryjnym

Od teraz możemy uruchamiać Narratora w Trybie awaryjnym. Microsoft zaleca użytkownikom Narratora przechodzenie do Trybu awaryjnego poprzez msconfig.exe. Na niektórych urządzeniach, by usłyszeć dźwięk, konieczne będzie podpięcie słuchawek USB.

Inne usprawnienia dla Narratora

Narrator stał się bardziej stabilny i z większą dokładnością odczytuje złożoną zawartość, jak choćby pola tekstowe w dokumentach Worda. Poprawiono też nawigację i to, jak Narrator reaguje na zmianę "punktu skupienia", np. z udziałem klawisza Tab. Narrator może bez problemu przechodzić z przeglądarki internetowej do aplikacji UWP i z powrotem, zaś sama praca z przeglądarką również została usprawniona - Narrator może np. komunikować, że rozpoczęło się ładowanie strony, ładowanie strony trwa (gdy trwa nieoczekiwanie długo) i że zostało zakończone. Pojawiły się ponadto nowe skróty umożliwiające szybkie wywoływanie dodatkowych funkcji. Microsoft dodaje, że stale inwestuje, by wspierać zgodność ze standardami dostępności, takimi jak ARIA 1.1. Ciekawą nowością są reakcje na formatowanie tekstu. Narrator, zamiast mówić np. "pogrubiony" czy "pochylony", może reagować na formatowanie zmianami szybkości, wysokości głosu lub głośności. Warto też wspomnieć o poprawionej współpracy z urządzeniami obsługującymi pismo Braille'a.

Nowe ustawienie automatycznego ukrywania pasków przewijania

System Windows 10 domyślnie ukrywa paski przewijania w aplikacjach UWP (opartych na XAML) do czasu, aż najedziemy na nie wskaźnikiem myszy. Od teraz nie musi tak być. W Ustawieniach > Ułatwienia dostępu > Ekran pojawiła się nowa opcja Automatycznie ukrywaj paski przewijania w systemie Windows, którą możemy wyłączyć. Ustawienie to wpływa także na menu Start. Efekty przed i po wyłączeniu możecie porównać poniżej:

Windows 10 April 2018 Update - Ułatwienia dostępu

Windows 10 April 2018 Update - Ułatwienia dostępu

Włączanie i wyłączanie filtrów kolorów za pomocą klawisza skrótu

Aby uniknąć przypadkowych naciśnięć klawisza skrótu, użytkownik może sam wybrać, czy klawisz ten ma być włączony, czy wyłączony. Skonfigurować to można w Ustawieniach > Ułatwienia dostępu > Filtry kolorów > Użyj filtrów kolorów > Zezwalaj na włączanie i wyłączanie filtru za pomocą klawisza skrótu.

Eye Control - kontrola wzrokiem

Eye Control zawitał do Windows 10 w poprzedniej aktualizacji Fall Creators Update, ale jego rozwój trwa nadal. Microsoft pisze o świetnym feedbacku od użytkowników kontrolujących wzrokiem swoje maszyny, ale także o ich prośbach, które w April 2018 Update zostały spełnione:

  • Łatwiejsza nawigacja - Microsoft pisze o dodaniu możliwości łatwiejszego przewijania zawartości, np. witryn i wiadomości e-mail. Jako że pojawiły się też głosy z prośbami o szybszy sposób na klikanie, oprócz precyzyjnej kontroli myszy wprowadzono do launchpada bezpośrednie opcje lewego i prawego kliknięcia.
  • Szybszy dostęp - launchpad został też wyposażony w opcje szybkiego dostępu do Start, Windows Timeline, Ustawień i kalibracji urządzenia.
  • Możliwość pauzy - użytkownicy zgłaszali potrzebę możliwości wstrzymania działania lub schowania launchpada, by uniknąć przypadkowych kliknięć. Panel został więc wyposażony w przycisk pauzy, który wstrzymuje działanie Eye Control. By je przywrócić, wystarczy tylko ponownie spojrzeć na przycisk pauzy.

Windows 10 April 2018 Update - Ułatwienia dostępu

Wsparcie dla technologii pomocniczych

Microsoft kontynuuje współpracę z partnerami, by zapewnić klientom więcej możliwości wyboru. Mowa jest np. o dalszych inwestycjach w UI Automation (UIA), dzięki którym partnerzy tworzący aplikacje zyskują szybkie i stabilne dojście do elementów interfejsu, do których adresowane są ich własne ułatwienia dostępu. Microsoft odnotowuje też wybrane opcje dostępne w Microsoft Store i nie tylko. Niektóre przykłady to:

  • Wsparcie dla NVDA i VFO JAWS od NV Access w przeglądarce Microsoft Edge;
  • Wsparcie NVDA dla Windows Defender Application Guard (WDAG) oraz laptopów, tabletów i 2-w-1 opartych na ARM z Windows 10;
  • Read&Write i Equatio od TextHelp’s w Microsoft Store;
  • Partnerstwo z Tobii Dynavox, dostawcą rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością fizyczną lub kognitywną, mające na celu integrację wsparcia dla sprzętu do sterowania wzrokiem w Windows 10.

Inne poprawki Ułatwień dostępu w Ustawieniach:

  • Wprowadzono punkty orientacyjne Ustawień dla Narratora, co ułatwia wyszukiwanie i nawigację;
  • Krótsza nazwa Rozmiar kursora i wskaźnika;
  • Zmiana pozycji Filtrów koloru i Dużego kontrastu;
  • W ustawieniach Narratora znalazły się linki do zasobów tłumaczących, jak z niego korzystać;
  • Zaktualizowano stronę Mowa, by prezentowała informacje i ustawienia związane z dyktowaniem, Cortaną i rozpoznawaniem mowy;
  • Rozwiązano problem z pustą stroną Eye control;
  • Usunięto zdublowane wpisy z warunków korzystania z Ułatwień dostępu;
  • Strony Ułatwień dostępu zawierają teraz linki do Powiązanych ustawień.

Podsystem Windows dla systemu Linux (WSL)

Nowe dystrybucje w Microsoft Store: do wcześniejszej trójki (Ubuntu, openSUSE Leap, SUSE Linux Enterprise Server) dostępnej dla WSL dołączyły w tym roku dwie kolejne dystrybucje: Kali Linux i Debian GNU/Linux. Od marca można je pobrać z Microsoft Store.

WSL może uruchamiać procesy w tle: procesy, które uruchamiają się w tle, takie jak sshd, tmux/screen, itd., będą nadal działać, nawet gdy zamknięte zostanie ostatnie okno konsoli.

Jednoczesne działanie instancji WSL z podniesionymi i niepodniesionymi uprawnieniami: dotychczas wszystkie instancje WSL musiały działać na jednej zasadzie uprawnień. Teraz nie jest to obligatoryjne.

WSL działający w połączeniach zdalnych: WSL jest wspierany w połączeniach za pośrednictwem OpenSSH, VPN, Enter-PSSession i innych narzędzi zdalnych w Windows. Dotychczas działało to tylko, gdy użytkownik uruchamiał instancję WSL przed nawiązaniem połączenia zdalnego.

Narzędzie do zmiany ścieżek linuksowych na ścieżki dla Windows: Wslpath jest narzędziem do zamiany ścieżek Linuksa na ścieżki zgodne z Windows. Jego polecenia mogą wymusić absolutny format ścieżki (-a), przetłumaczyć ścieżkę Windows na WSL (-u), ścieżkę WSL na ścieżkę Windows (-w) lub ścieżkę WSL na Windows, zamieniając '\\' na '/' (-m).

Wolniejsze pierwsze uruchamianie: pierwsze uruchamianie każdej dystrybucji będzie w tej kompilacji wolne. Niektóre aktualizacje wymagają zmian rozmiarów katalogów systemowych Linuksa, a wprowadzenie tych zmian może zająć kilka minut. Dla każdej zainstalowanej ze Sklepu Microsoft dystrybucji Linuksa spowolnienie powinno być jednorazowe.

WSL jest bardziej konfigurowalny przez wsl.conf: Microsoft dodał sposób na automatyczną konfigurację wybranych funkcji WSL, które będą aplikowane za każdym razem, gdy uruchomimy subsystem. Dotyczy to opcji automount i konfiguracji sieci.

Aplikacje Windows i WSL mogą się komunikować między sobą: AF_UNIX umożliwia połączenia socketowe między procesami Linuksa w WSL i natywnymi procesami Windows. Aplikacje Windows i WSL mogą się komunikować poprzez sockety Unix. Może to się okazać przydatne, gdy chcemy uruchomić usługę w Windows i uczynić ją dostępną dla aplikacji Windows i WSL.

Lepsza obsługa plików poprzez wrażliwość na wielkość liter: jednym z problemów w udostępnianiu danych między Linuksem a Windows jest tzw. case handling. Windows nie jest wrażliwy na wielkość liter, a Linux wręcz przeciwnie. Dotychczas WSL używał wyłącznie opartej na procesie wrażliwości na wielkość liter. Począwszy od kompilacji 17089, NTFS posiada nową flagę, która może być ustawiona dla katalogów, by sygnalizowała, że wszystkie operacje w tych katalogach powinny być traktowane z uwzględnieniem wielkości liter, co summa summarum pozwala aplikacjom Windows poprawnie otwierać pliki, których nazwy różnią się tylko wielkością liter.

Nowe narzędzia dla deweloperów

Windows AI Platform: jak wyjaśnia Microsoft, platforma pozwoli deweloperom budować inteligentne aplikacje na Windows 10. Jej właściwa nazwa użytkowa to Windows ML. Za pomocą API WinML deweloperzy mogą używać wspomnianych we wcześniejszym naszym poście wytrenowanych uprzednio modeli machine learningowych, by osiągać wyższą wydajność i oszczędność kosztów.

Windows 10 April 2018 Update - co nowego?

Microsoft przedstawił też szczegóły architektury Windows ML. Dowiadujemy się, że jego API działa na warstwach Win32 i WinRT, konwertuje obrazy do Tensor Resources oraz jest dostępne dla wszystkich edycji Windows w 2018 roku. Warto zwrócić uwagę, że API adresowane jest zarówno do aplikacji klasycznych, jak i UWP. Rozjaśnia to nieco kwestię rzekomego odcinania się giganta z Redmond od Win32.

Windows 10 April 2018 Update - co nowego?

Toolchain w Wierszu polecenia Windows z bsdtar (tar) i curl: bsdtar i curl to popularne narzędzia wiersza poleceń z powłoki Uniksa, dostępne od teraz w Windows i Windows Server.

Sockety w stylu Uniksa (AF_UNIX) dostępne w Windows: AF_UNIX jest rodziną adresów, umożliwiającą komunikację między procesami w Uniksie od wielu lat. Od teraz procesy Win32 mogą używać rodziny adresów AF_UNIX poprzez Winsock API, by komunikować się między sobą.

Możliwość używania wytrenowanych uprzednio modeli machine learningowych w aplikacjach dla Windows 10: Ma to zapewniać "pozbawione latencji rezultaty w czasie rzeczywistym", używając lokalnych zasobów komputera, by analizować obrazy czy wideo. Dane przesyłane do Azure w celu analizy są minimalne, a to redukuje zarówno koszta, jak i transfer. Trzecią korzyścią tego scenariusza ma być elastyczność, jako że deweloperzy mogą teraz wybrać, czy przetwarzanie odbywać się ma po stronie urządzenia, czy w chmurze.

ONNX: korzystający z Visual Studio Preview 15.7 deweloperzy będą mogli dodawać plik ONNX do aplikacji UWP i generować w tym projekcie interfejsy modelu. To samo zostanie dodane do Visual Studio Tools for AI.

Nowy format pakietowania plików MSIX: pod tym wspólnym mianownikiem kryje się połączenie formatów .appx i MSI. Nowy instalator MSIX będzie wspierał wszystkie typy aplikacji Windows, wliczając w to Win32, WPF, WinForm i oczywiście UWP. Nazywany przez Microsoft "najlepszą technologią instalowania aplikacji w Windows" MSIX to infuzja funkcji UWP, możliwości personalizacji aplikacji, opcji kontenerowania dla bezpieczeństwa i wsparcie dla wszystkich aplikacji Windows. MSIX będzie wspierany w Microsoft Store oraz w rozwiązaniach dla przedsiębiorstw. Format staje się ponadto otwartoźródłowy. Szczegóły znaleźć można w repozytorium GitHub pod adresem Microsoft/msix-packaging.

Windows 10 April 2018 Update - co nowego?

Nowocześniejsza kontrolka WebView dla aplikacji Win32: jest ona oparta na silniku renderowania Microsoft Edge, odchodząc tym samym od przestarzałej technologii IE11. Jako że jest to wydanie oparte na najnowszej wersji Edge, deweloperzy mogą sięgać po najnowsze funkcje HTML, takie jak chociażby WebRTC. Microsoft planuje udostępnić ową kontrolkę i otworzyć jej źródła w najbliższych miesiącach.

Nowe funkcje dla administratorów

Optymalizacja dostarczania

Microsoft wprowadził wiele nowych zasad dla Edytora zasad grupy i zasad MDM, pozwalających stosować limity przepustowości w wybranych porach dnia (dla ruchu pierwszoplanowego i w tle), automatycznie łączyć urządzenia w grupy peerów z użyciem opcji User w serwerze DHCP lub sufiksu DNS połączenia czy opóźniać użycie źródła HTTP. Zasady te można sprawdzić w Edytorze lokalnych zasad grupy > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Optymalizacja dostarczania.

Windows 10 April 2018 Update - co nowego?

Nowe funkcje dla użytkowników korporacyjnych (Enterprise)

Firmy mogą odtąd uruchamiać własne akcje w trakcie aktualizacji: pojawia się nowa funkcja pozwalająca synchronizować akcje/skrypty z instalacją. Instalator wykona owe akcje w trakcie dwóch faz aktualizacji. Za kontrolę nad nimi odpowiadają preinstall.cmd i precommit.cmd:

  • Pre-insall: jest to faza tuż przed uruchomieniem skanowania zgodności systemu i urządzeń.
  • Pre-commit: to faza tuż przed ponownym uruchomieniem systemu do fazy offline.

Do instalatora przechodzą też skrypty dla przyszłych aktualizacji. Jeśli zdarzenie aktualizacji zakończy się niepowodzeniem lub przywróceniem wcześniejszej wersji, można użyć skryptu failure.cmd, by wykonać własne operacje lub cofnąć akcje wykonane przez wcześniejsze własne skrypty.

Uruchom (Migracja):

  • C:\Windows\System32\update\run\<GUID>\preinstall.cmd
  • C:\Windows\System32\update\run\<GUID>\precommit.cmd
  • C:\Windows\System32\update\run\<GUID>\failure.cmd
  • C:\Windows\System32\update\run\<GUID>\reflectdrivers\foo.inf
  • C:\Windows\System32\update\run\<GUID>\reflectdrivers\foo.sys

Uruchom raz (Bez migracji):

  • C:\Windows\System32\update\runonce\<GUID>\preinstall.cmd
  • C:\Windows\System32\update\runonce\<GUID>\precommit.cmd
  • C:\Windows\System32\update\runonce\<GUID>\failure.cmd
  • C:\Windows\System32\update\runonce\<GUID>\reflectdrivers\bar.inf
  • C:\Windows\System32\update\runonce\<GUID>\reflectdrivers\bar.sys

Uruchamianie skryptów po przywróceniu wcześniejszej wersji bez uprawnień administratora: dotychczas (Fall Creators Update) skrypty /postrollback wykonują się, gdy jako pierwszy po przywróceniu wcześniejszej wersji systemu zaloguje się użytkownik z uprawnieniami administratora. Wiele firm zgłaszało jednak Microsoftowi, że większość ich użytkowników nie ma kont administratora. W April 2018 Update wprowadzona zostaje możliwość zdecydowania, czy skrypty /postrollback mają uruchamiać się w kontekście administratora, czy w kontekście systemowym.

Zachowanie istniejących skryptów /postrollback nie ulega zmianie. Zostało jednak dodane nowe polecenie działające z nimi w parze:

  • Uruchamianie skryptów w kontekście systemowym:
    setup.exe /postrollback c:\Fabrikam\setuprollback.cmd /postrollbackcontext system
  • Uruchamianie skryptów w kontekście administratora:
    setup.exe /postrollback c:\Fabrikam\setuprollback.cmd /postrollbackcontext admin

Inne zmiany

Proces Rejestru

Do Menedżera zadań wprowadzono proces Registry. Cel jego obecności jest podobny do procesu kompresji pamięci; jest to minimalny proces, którego przestrzeń adresowa jest używana, by utrzymywać dane dla jądra (kernela). Proces ten nie utrzymuje jednak skompresowanych stron, a dane gałęzi rejestru (np. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE, HKEY_CURRENT_USER). Przechowywanie ich w procesie rejestru daje rejestrowi dostęp do wydajniejszego systemu zarządzania pamięcią, co będzie skutkowało mniejszym zużyciem pamięci przez ten rejestr (np. z 72 do 0,1 MB RAM).

HomeGroup nie będzie obsługiwany przez Windows 10

Ewolucja chmury i jej prymat nad innymi rozwiązaniami do udostępniania danych skłoniły firmę Microsoft do odesłania na emeryturę usługi HomeGroup. "HomeGroup był wspaniały w erze przed-chmurowej i przed-mobilnej, ale teraz takie same funkcje wbudowane są w Windows 10 i aplikacje. Począwszy od tej kompilacji, HomeGroup nie będzie obsługiwany przez Windows 10" - napisała Dona Sarkar. Alternatywy dla serwisu Microsoft widzi choćby w OneDrive i funkcji Udostępnij.

Hyper-V/WSL - Windows Hypervisor Platform API

Microsoft dodał rozszerzone API w trybie użytkownika dla zewnętrznych stosów wirtualizacyjnych i aplikacji, by tworzyć i zarządzać partycjami na poziomie hiperwizora, konfigurować mapowanie pamięci dla partycji i tworzyć oraz kontrolować wirtualne procesory. Więcej informacji znaleźć można w dokumentacji Windows Hypervisor Platform.

Nowe funkcje w Windows 10 Pro for Workstations

W zeszłym roku w ramach aktualizacji Fall Creators Update padła zapowiedź nowej edycji Windows 10, dedykowanej najpotężniejszym z komputerów i wspierającej system plików ReFS. Teraz Windows 10 Pro for Workstations zostaje wzbogacony o dwie nowości:

Nowy schemat zasilania - Ultimate Performance: jest to plan przeznaczony dla najbardziej wymagających środowisk, stworzony, aby zapewnić możliwie najwyższą wydajność.

Bardziej widoczne aplikacje produktywne: Windows 10 Pro for Workstations w aktualizacji Fall Creators Update po pierwszym uruchomieniu dostarczał takich samych wrażeń, jak "goła" wersja Pro, także jeśli chodzi o widoczność aplikacji w menu Start. Teraz na pierwszym planie w menu Start będą widoczne aplikacje produktywne, a nie aplikacje konsumenckie czy gry. Jest to odpowiedź Microsoftu na feedback partnerów i zaawansowanych użytkowników tej wersji systemu.

Windows Sets dopiero w jesiennej aktualizacji

Być może niektórzy zastanawiają się, gdzie się podziała funkcja Windows Sets, którą testowaliśmy w kompilacjach Insider Preview z gałęzi Redstone 4. Otóż testy kart w aplikacjach zostały wstrzymane, a funkcję tymczasowo usunięto z systemu. Powróciła ona do dalszych testów w gałęzi Redstone 5, gdzie jest nadal rozwijana.

Spring Update dla Xbox One

Wiosenna aktualizacja korespondująca ze April 2018 Update dostępna jest też dla Xbox One, oficjalnie jako Spring Update (to nie błąd - nie ma tu odniesień do pecetowego "Creators"). Wśród nowości znalazło się m.in. wsparcie dla wideo w 1440p, udostępnianie kontrolera w aplikacji Mixer, selektywne równoważenie dźwięku gry z muzyką w tle i poprawione wsparcie dla dźwięku przestrzennego, narzędzia filtrowania dla właścicieli Klubów i nowe opcje widoku kanałów, a także otwarte turnieje dla osób spoza klubów. Jako że Spring Update dla Xbox One zasługuje na osobne rozpatrzenie, tematem tym zajęliśmy się bardziej szczegółowo w innym tekście: Redstone 4 także dla Xbox One. Znamy już zawartość konsolowego Spring Update.

April 2018 Update dla HoloLens

HoloLens doczekał się pierwszej ważnej aktualizacji od czasu Anniversary Update z sierpnia 2016 roku. Wśród nowości znajdziemy: autorozmieszczanie zawartości 2D i 3D na starcie, płynne manipulacje aplikacjami, horyzontalną zmianę rozmiaru obiektów 2D, rozszerzone wsparcie dla poleceń głosowych, zaktualizowane aplikacje Holograms i Zdjęcia, sprawniejsze przechwytywanie wideo Mixed Reality, poprawioną immersję dźwiękową, nowości dla Eksploratora plików, wsparcie dla MTP (Media Transfer Protocol) oraz wparcie dla Captive Portal. Dokładne wyjaśnienie znaczenia tych punktów znajdziecie w naszym innym tekście: Windows 10 Redstone 4 także dla HoloLens. Co nowego?