Windows 10 October 2020 Update już dostępny! Jak go zainstalować?

Windows 10 October 2020 Update już dostępny! Jak go zainstalować?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/20/2020, 7:23 PM

Liczba odsłon: 18144

Jesienna aktualizacja Windows 10 jest już dostępna! Dostarcza ona zestaw funkcjonalności poprawiających działanie i jakość. Jest też pierwszą wersją z preinstalowanym nowym Edge bazującym na Chromium. Aktualizację do October 2020 Update otrzymamy poprzez Windows Update z użyciem technologii serwisowania Microsoftu (jak proces comiesięcznych aktualizacji), jeśli się na nią zdecydujemy. Innymi słowy 20H2 będzie "dopełnieniem" 20H1, a nie dużą aktualizacją. Sam proces uaktualnienia powinien być szybszy niż w przypadku dużych wydań półrocznych (czyli ostatnio wiosennych), ponieważ 20H2 zostanie zainstalowany tak jak miesięczny pakiet zbiorczy, czyli podobnie jak w aktualizacji z 19H1 do 19H2.

Dla kogo jest dostępny October 2020 Update?

Począwszy od dziś, October 2020 Update jest dostępny początkowo dla użytkowników na wybranych urządzeniach z Windows 10 w wersji 1903 lub nowszymi, którzy są zainteresowani doświadczeniem najnowszych aktualizacji funkcjonalnych i gotowi do zainstalowania tego wydania na urządzeniu. Jeśli chcecie zainstalować to nowe wydanie, otwórzcie ustawienia Windows Update (Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update) i wybierzcie Sprawdź aktualizacje. Jeśli aktualizacja się pojawi, a używacie Windows 10 w wersji 1903 lub nowszej, możecie po prostu wybrać Pobierz i zainstaluj. Gdy pobieranie zostanie zakończone i aktualizacja będzie gotowa do zainstalowania, powiadomimy was o tym, abyście mogli wybrać dogodny czas na dokończenie instalacji i ponowne uruchomienie urządzenia, upewniając się, że aktualizacja nie przeszkadza w waszych aktywnościach. Osoby z zainstalowanym May 2020 Update będą miały szybsze doświadczenie aktualizacji, ponieważ aktualizacja zainstaluje się tak jak aktualizacja miesięczna, podobnie jak wyglądało to przy przechodzeniu do Windows 10 w wersji 1909 z wersji 1903.
— John Cable, Vice President, Program Management, Windows Servicing and Delivery

October 2020 Update jako szybka aktualizacja włączająca

Jak zapowiadał Microsoft, Windows 10 w wersji 20H2 zaczyna być dostarczany w sposób zoptymalizowany dla każdego w Windows 10 May 2020 Update (znanym też jako Windows 10 w wersji 2004). Jako że jest to wydanie z drugiej połowy roku, użytkownicy komercyjni edycji Enterprise i Education zyskują 30-miesięczny okres wsparcia. Jeśli jesteśmy Windows Insiderami, aktualizacja będzie nam oferowana automatycznie poprzez Windows Update.

Dodajmy jeszcze, że administratorzy zarządzający aktualizacjami bezpośrednio w witrynie Windows Update lub z zainstalowanymi kompilacjami z kanałów Beta lub Release Preview nie muszą podejmować żadnych działań. Windows 10 w wersji 20H2 zostanie automatycznie wdrożony na wszystkich urządzeniach komercyjnych w tych kanałach. Dostęp do Windows 10 w wersji 20H2 można uzyskać ze wszystkich standardowych źródeł, w tym Windows Update, Windows Server Update Services (WSUS) i Azure Marketplace. Microsoft wyjaśnia, że jako urządzenia komercyjne rozumie te, na których Windows 10 nie działa w wersji Home, które są zarządzane przez administratora przy użyciu Microsoft Endpoint Manager lub innego narzędzia MDM albo też które mają klucz licencji zbiorczej, CommercialID lub są połączone z domeną.

Z kolei urządzenia z Windows 10 w wersji 2004 (20H1 / May 2020 Update) otrzymają niezwykle szybką aktualizację w formie "pakietu włączającego", przypominającego zwykłe aktualizacje zbiorcze z tą różnicą, że nie dodaje nowej zawartości, ale ją włącza (aktywuje). Pod tym względem przejście z 20H1 do 20H2 będzie przypominać sytuację z zeszłego roku, gdy 19H1 przechodził na 19H2. Oczywiście system w jesiennej wersji można też zainstalować na czysto z obrazu ISO (do pobrania z serwera Microsoftu).

Co jeszcze warto wiedzieć o "pakiecie włączającym"? Wersje 20H1 i 20H2 bazują na wspólnym podstawowym systemie operacyjnym z identycznym zestawem plików systemowych. Nowe funkcjonalności zostały dostarczone w comiesięcznych aktualizacjach jakościowych dla wersji 2004 w stanie nieaktywnym i uśpionym. Pozostają takie, dopóki nie zostaną włączone przez wspomniany pakiet włączający. Jest to niewielki i łatwy w instalacji "przełącznik główny", który aktywuje funkcjonalności Windows 10 właściwe dla wersji 20H2. Umożliwia on szybką aktualizację z wersji 2004 do wersji 20H2 z jednym ponownym uruchomieniem komputera.

Informacje dla klientów komercyjnych

Jako wydanie z drugiej połowy (H2) tego roku kalendarzowego Windows 10 w wersji 20H2 w edycjach Enterprise i Education otrzyma 30 miesięcy serwisowania i wsparcia, począwszy od dziś. Rekomendujemy, aby organizacje komercyjne zaczęły kierować wdrożenia, by sprawdzić, czy ich aplikacje, urządzenia i infrastruktura działają zgodnie z oczekiwaniami wraz z nowym wydaniem i zawartymi w nim innowacjami. Aby wesprzeć te działania, Windows 10 w wersji 20H2 jest teraz dostępny poprzez Windows Server Update Services (w tym Configuration Manager), Windows Update for Business oraz Volume Licensing Service Center (VLSC).
— John Cable, Vice President, Program Management, Windows Servicing and Delivery

Jakie nowości znajdziemy w October 2020 Update?

Windows 10 20H2 ponownie jest tylko uzupełnieniem wiosennej aktualizacji. Oprócz dosłownie kilku nowych funkcjonalności (w porównaniu do kilkudziesięciu czy nawet kilkuset jak w wiosennych aktualizacjach) Microsoft ograniczył się do niezbędnych poprawek. Tak było w zeszłym roku i to był najwidoczniej prawdziwy zwiastun wielkich zmian w procesie rozwoju Windows 10. Microsoft postanowił skupić się na jednej dużej aktualizacji w roku, a tę drugą wykorzystać jako jej uzupełnienie. Dlatego też jesienna aktualizacja bywa porównywana do "Service Packów".

Mimo że nie jest to duża aktualizacja, to zawiera ona parę ciekawych i przydatnych funkcjonalności oraz ulepszeń. Warto jednak sprawdzić, co nowego wprowadza. Zapraszamy naszych Czytelników do przejrzenia opracowanej przez nas pełnej listy zmian w October 2020 Update:

Pełna lista zmian w Windows 10 October 2020 Update