Podsumowanie nowości w majowych aktualizacjach Microsoft Teams

Podsumowanie nowości w majowych aktualizacjach Microsoft Teams

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/28/2021, 5:04 PM

Liczba odsłon: 2727

W marcu tego roku Teams obchodził czwarte już urodziny i mimo że przez cały ten okres otrzymywał regularnie nowe funkcje, to Microsoft nie zamierza się zatrzymywać i nadal rozbudowuje swój komunikator i aplikację do współpracy. W samym tylko maju do "Zespołów" trafiło blisko 40 nowości. Są to funkcjonalności zarówno całkiem nowe, jak też znane testerom, które w maju osiągnęły status ogólnej dostępności, oraz ulepszenia wcześniej wydanych funkcji. O najważniejszych aktualizacjach z tego miesiąca możecie przeczytać w dalszej części tekstu.

Spotkania i webinary

Widok dynamiczny

Widok dynamiczny w Microsoft Teams automatycznie aranżuje elementy spotkania, by dostarczyć optymalne doświadczenie podglądu. Gdy do spotkania dołączają kolejne osoby, włączają wideo, zaczynają mówić lub wyświetlają prezentację, Teams dostosowuje i personalizuje układ tych elementów. Przykładowe widoki możecie sprawdzić na animacji poniżej.

Microsoft Teams

Widok prezentera

Tryb prezentera umożliwia osobie prowadzącej prezentację spersonalizować wygląd wideo i zawartości dla widzów, korzystając z profesjonalnych szablonów. Pozwalają one pokazywać obraz wideo prezentera na tle udostępnianej zawartości (Standout), a wkrótce również zostaną dodane dwa nowe — Reporter oraz Side-by-side.

Microsoft Teams

Wsparcie dla dużych spotkań

Teams pozwala organizować spotkania i webinary z dużymi grupami — nawet do 1000 osób ze wsparciem dla czatów, ankiet i reakcji na żywo. Po przekroczeniu tego limitu spotkanie płynnie się skaluje do maksymalnie 10 tysięcy osób jako widzów (bez możliwości interakcji). Na tym jednak nie koniec! Microsoft zapowiada, że pod koniec tego roku zaczną być wspierane transmisje aż dla 20 tysięcy widzów.

Niestandardowa rejestracja uczestników

Możemy dodać niestandardową stronę rejestracji uczestników spotkań lub webinarów, aby lepiej zarządzać obecnością przed rozpoczęciem wirtualnego wydarzenia. Na stronie można umieścić niestandardowe pytania i obrazy, aby dowiedzieć się więcej o odbiorcach czy promować swoją markę. Gdy uczestnicy zakończą rejestrację, automatycznie otrzymają e-maila z potwierdzeniem i zaproszeniem w kalendarzu.

Microsoft Teams

Ulepszone doświadczenie udostępniania zawartości na spotkaniu

Nowe doświadczenie udostępniania treści pomaga prezenterom znaleźć pożądaną zawartość szybciej i łatwiej. Okna zostały skonsolidowane do pojedynczego miejsca, aby zapewnić bardziej zwięzły widok, a wszystkie instancje PowerPoint organizują się automatycznie, by prezentować z PowerPoint Live. Zmiany te pozwalają skupić się na zawartości, którą udostępniamy.

Microsoft Teams

Liczniki czasu dla osobnych pokoi

Organizatorzy mogą teraz ustawić limit czasowy (np. 5 minut, 30 minut, 60 minut etc.) dla osobnych pokoi (Breakout Rooms) w ich ustawieniach. Gdy wskazany czas upłynie, pokoje zamkną się automatycznie, a uczestnicy powrócą do głównej sekcji spotkania.

Aktualizacje spotkań Teams w Chrome i Edge

Użytkownicy przeglądarek Edge i Chrome mogą teraz zmienić układ spotkania na Galerię 2x2, Tryb wspólny i Dużą galerię. Dzięki możliwości podglądu do 49 uczestników na jednym ekranie uczestnicy mogą poczuć zanikanie barier spowodowanych odległością.

Aktualizacja ustawień wideo uczestników

Dodano trzy nowe sposoby zarządzania kamerą uczestników. Po pierwsze, mogą oni domyślnie włączać i wyłączać kamerę, aby udostępniać obraz. Można także skonfigurować wyłączanie kamery wszystkich uczestników, wyłączając przełącznik opcji Włącz kamerę dla uczestników na stronie opcji spotkania przed jego rozpoczęciem. Ustawienie można włączyć z powrotem podczas spotkania, aby umożliwić wszystkim uczestnikom włączenie kamery. Wreszcie możemy także włączyć lub wyłączyć kamerę dla poszczególnych uczestników. Co ważne, te ustawienia nie włączają automatycznie kamer uczestników (a jedynie pozwalają im je włączyć) ani nie wpływają na prezenterów i organizatorów spotkania. Funkcjonalność ta ma na celu zapobieganie zakłóceniom i pomoc w stworzeniu bezpiecznego środowiska spotkania.

Poprawiona lista uczestników

Lista uczestników jest teraz podzielona na trzy kategorie: Lobby, Prezenterzy i Uczestnicy. Na liście Lobby znajdują się wszystkie osoby czekające na zatwierdzenie, by mogły dołączyć do spotkania. Uczestnicy są natomiast posortowani alfabetycznie, a ci, którzy podnoszą rękę, są przenoszeni na górę listy.

Wyszukiwanie na liście uczestników

Możemy teraz wyszukiwać według imienia/nazwiska lub numeru PSTN na liście uczestników spotkania. Użytkownik może kontynuować wyszukiwanie osób poza spotkaniem i poprosić ich o dołączenie. Niezależnie od tego, czy chcemy dodać określonego uczestnika do spotkania, czy przypiąć kogoś w jego trakcie, ta nowa funkcja wyszukiwania ułatwia szybkie zlokalizowanie danej osoby i wykonanie żądanej czynności.

Microsoft Teams

Inteligentne sugestie pytań do ankiet na spotkaniu

Na karcie Ankiety w spotkaniach Teams znajdziemy teraz inteligentne sugestie dotyczące ankiet do przeprowadzenia podczas spotkania. Na podstawie celu spotkania, określonego w tytule, oraz ankiet, które przeprowadzaliśmy na poprzednich spotkaniach o tej samej nazwie, otrzymamy adekwatne sugestie dotyczące pytań. Dzięki tym funkcjom AI przygotowywanie ankiet jest teraz jeszcze łatwiejsze.

Testy wielokrotnego wyboru Microsoft Forms w spotkaniach Teams

Można już dodawać quizy wielokrotnego wyboru (wcześniej znane jako "Wybór poprawnej odpowiedzi") na spotkaniach Teams. Jak sama nazwa wskazuje, uczestnicy mogą zaznaczyć jedną lub więcej poprawnych odpowiedzi. Po zakończeniu głosowania poprawne odpowiedzi są wyświetlane na karcie Wyniki. Funkcja dostępna jest nie tylko dla spotkań (w wyskakującym okienku), ale także dla ankiet na czacie — zarówno podczas spotkań, jak i poza nimi.

Microsoft Teams

Blokowanie pobierania nagrań spotkań spoza kanału w OneDrive

Wszyscy użytkownicy, którzy mają uprawnienia jedynie do wyświetlania nagrań spotkania Teams spoza kanału, zapisanych w OneDrive, mają domyślnie zablokowaną możliwość pobierania nagrania. Funkcja zapewnia większą kontrolę nad nagraniami spotkań i sposobem ich udostępniania. Blokowanie pobierania można włączać i wyłączać dla poszczególnych plików w oknie dialogowym udostępniania plików w OneDrive.

Połączenia

Nowe doświadczenie połączeń Teams

Nowy widok sekcji "Rozmowy" w Teams ułatwia wykonywanie połączeń dzięki pokazywaniu kontaktów, poczty głosowej i historii połączeń na jednym ekranie. Do tej pory, aby zobaczyć każdą z tych sekcji, trzeba było przejść do osobnej karty. Teraz, gdy wszystko jest skonsolidowane, łatwiej jest rozpocząć lub powrócić do rozmowy za pomocą jednego kliknięcia.

Microsoft Teams

Scalanie połączeń

Scalanie połączeń w Teams pozwala użytkownikom łączyć ich aktywne połączenia 1:1 w inne połączenie 1:1 lub połączenie grupowe. Przykładowo podczas calla z jakąś osobą (albo grupą) możemy potrzebować zadać pytanie komuś innemu. Teraz wystarczy dodać tę osobę bezpośrednio do pierwszej konwersacji. Dotyczy to zarówno połączeń VOIP w Teams, jak i połączeń PSTN.

Microsoft Teams

Plany połączeń Teams dostępne w Polsce i innych nowych regionach

Microsoft Teams Calling Plans (Calling Plans for Microsoft 365) zapewniają prosty sposób na wdrażanie połączeń do Microsoft Teams bez wyposażenia on-premise. Microsoft rozszerzył dostępność planów na dziesięć nowych rynków: Nową Zelandię, Singapur, Rumunię, Czechy, Węgry, Finlandię, Norwegię, Słowację, Polskę i Luksemburg. Usługa działa już na 28 rynkach, pozwalając użytkownikom korzystać z planów taryfowych dostarczonych przez Microsoft, aby nawiązywać i odbierać połączenia PSTN w aplikacji Teams.

Czat i współpraca

Czat grupowy z uczestnikami zewnętrznymi

Teams pozwala już rozmawiać na czacie z maksymalnie 250 osobami z wielu organizacji na pojedynczym czacie. Ułatwia to rozpoczęcie czatu z partnerami z innych firm podobnie do tego, jak byśmy rozmawiali z osobą z naszej organizacji. Zewnętrzny czat grupowy rozwija istniejące możliwości Teams w zakresie wyszukiwania, uczestniczenia w czatach i połączeniach 1:1 oraz organizowania spotkań z zewnętrznymi użytkownikami Teams ze sfederowanych organizacji. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule z tego miesiąca: Czat grupowy z osobami z zewnątrz już ogólnodostępny w Microsoft Teams.

Adobe Sign integruje się z aplikacją Zatwierdzenia

Czasem może się zdarzyć, że będziemy potrzebować zatwierdzenia i zarejestrowania czegoś z bardziej formalnym poświadczeniem, wliczając w to dodanie podpisów. Dzięki nowej integracji z Adobe Sign możemy utworzyć żądanie zatwierdzenia z natywnie zintegrowanym podpisem elektronicznym. Odbiorcy są wówczas powiadamiani e-mailem i mogą łatwo przejrzeć i podpisać dokument. Zatwierdzenia w Microsoft Teams śledzą cały przepływ pracy bezpośrednio w jej kontekście.

To tyle, jeśli chodzi o nasz subiektywny wybór najważniejszych zmian z tego miesiąca. Oprócz nich pojawiło się ich jeszcze trochę w takich obszarach, jak Power Platform, pracownicy pierwszej linii, edukacja, administracja czy usługi dla klientów rządowych. Pełną listę zmian (w języku angielskim) możecie znaleźć w artykule źródłowym, do którego link znajduje się poniżej.

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/microsoft-teams-blog/what-s-new-in-microsoft-teams-may-2021/ba-p/2391927