Wirtualne pomieszczenia, widok dynamiczny i inne nowości w Microsoft Teams

Wirtualne pomieszczenia, widok dynamiczny i inne nowości w Microsoft Teams

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/9/2020, 3:06 PM

Liczba odsłon: 5793

Microsoft Teams zdążył już w tym roku zaliczyć kilka pokaźnych aktualizacji, zwłaszcza wiosną. Microsoft prezentuje tymczasem kolejne duże funkcjonalności, które mają dopiero nadejść. Najważniejszą z nich jest wspomniany Together mode (nazwijmy go roboczo trybem wspólnym), który z użyciem AI umieszcza uczestników w cyfrowych, wspólnych przestrzeniach. Inne nowości to m.in. widok dynamiczny spotkań, filtry wideo poprawiające jakość obrazu, pojawienie się Cortany i wiele innych. Nie przedłużając — zapraszamy do lektury!

Tryb wspólny

W czasie, gdy wirtualne spotkania odbywają się częściej niż kiedykolwiek wcześniej, badania Microsoftu pokazały, że wielu z nas czuje się mniej połączonych, gdy pracuje zdalnie, i bardziej zmęczonych podczas spotkań wideo w porównaniu ze współpracą osobistą. Together mode to nowe doświadczenie spotkań w Teams, które używa technologii segmentacji opartej na AI, by cyfrowo umieścić uczestników na wspólnym tle, dając im poczucie przebywania w tym samym pomieszczeniu, co pozostali.

Tryb wspólny podnosi zaangażowanie uczestników, pomaga skupić się na ekspresji twarzy i mowie ciała oraz ułatwia oparcie się na wskaźnikach niewerbalnych, które są ważne w interakcjach międzyludzkich. Jest świetny do spotkań, w których przemawia wiele osób, ponieważ ułatwia rozpoznanie, kto w danej chwili się wypowiada. Together mode z widokiem audytorium jest już udostępniany i będzie ogólnodostępny w sierpniu. W przyszłości będą dodawane kolejne widoki.

Widok dynamiczny

Podczas gdy tryb wspólny oferuje specyficzne i niecodzienne doświadczenie spotkań, nie jest on zaprojektowany dla każdego typu spotkania. Angażujące i dynamiczne mogą być również tradycyjne spotkania wideo, których używamy na co dzień. W uzyskaniu tego pomoże widok dynamiczny, który daje więcej kontroli nad oglądaniem udostępnionej zawartości i obrazów z kamer uczestników. Korzystając z AI, spotkania dynamicznie optymalizują tę zawartość i pozwalają spersonalizować widok, by dostosować go do naszych preferencji i potrzeb.

Microsoft Teams

Microsoft Teams

Widok dynamiczny opiera się na nowościach zapowiedzianych w zeszłym miesiącu, takich jak widok dużej galerii (który pojawi się w sierpniu) z jednoczesnym podglądem 49 osób i podziałem na osobne pokoje ("virtual breakout rooms"), który pozwala organizatorom podzielić uczestników na mniejsze grupy.

Filtry wideo

Użytkownicy mediów społecznościowych i aplikacji fotograficznych korzystają powszechnie z filtrów poprawiających jakość obrazu. Teraz technologia ta zawita do Teams. Przed dołączeniem do spotkania możemy zastosować filtry, aby rozjaśnić obraz, zastosować głębię ostrości z rozmyciem tła i skupieniem ostrości na naszej twarzy.

Microsoft Teams

Badanie opinii i samopoczucia

Dobre samopoczucie pracowników jest kluczowe dla ich produktywności. Tworzenie wspierającego emocjonalnie środowiska pracy pozwala utrzymać osoby w zdrowiu, zadowoleniu i skupieniu. Nowe rozszerzenie Reflect daje menadżerom, liderom i nauczycielom prosty sposób na sprawdzenie, jak czują się osoby z ich zespołów lub klas — zarówno w znaczeniu ogólnym, jak też w konkretnych tematach, takich jak work-life balance, stan projektu, bieżące wydarzenia czy zmiany w organizacji.

Microsoft Teams

Administratorzy IT będą mogli pobrać Reflect z GitHub i udostępnić je w organizacji poprzez menu rozszerzeń wiadomości. Po zainstalowaniu rozszerzenie oferuje kwestionariusze z opcjami do zaznaczenia wraz z możliwością dodawania własnych pytań. Odpowiedzi w ankietach mogą zostać ustawione jako anonimowe. Rozszerzenie stanie się dostępne w najbliższych tygodniach.

Reakcje na żywo

Znaki niewerbalne, takie jak uśmiechy czy kręcenie głową, mogą być trudne do zarejestrowania na spotkaniach wideo, co utrudnia prezentującym badanie reakcji publiczności, zwłaszcza gdy uczestników spotkania jest wielu. Wkrótce będziemy mogli reagować w trakcie spotkań z użyciem Emoji, które będą widoczne dla wszystkich uczestników.

Microsoft Teams

Reakcje na żywo to funkcjonalność współdzielona z PowerPoint Live Presentations, stosunkowo nowym modułem PowerPointa, w którym widzowie mogą dostarczać natychmiastowy feedback prezentującemu. Microsoft zapowiada również, że w przyszłości wprowadzi PowerPoint Live Presentations do Teams, co umożliwi błyskawiczne reagowanie na prezentacje bezpośrednio w aplikacji Teams.

Dymki czatu

Czat stał się przestrzenią do ożywionej dyskusji podczas spotkań, która pozwala włączyć się do niej w sposób niewerbalny. Oczywiście poświęcanie jednoczesnej uwagi obrazom wideo, prezentacjom i czatom może być wyzwaniem. Obecnie użytkownicy Teams muszą ręcznie otwierać okno czatu, by zobaczyć konwersację. Wkrótce jednak wiadomości pisane na czacie podczas spotkań będą pojawiać się na ekranach wszystkich uczestników, co przeniesie czat w centrum konwersacji.

Przypisanie rozmówcy do napisów na żywo

Teams zapewnia już napisy na żywo, które są transkrypcją tego, co mówi się na spotkaniu. Wkrótce zostanie do nich dodana informacja o mówiącym, aby było jasne, kto wypowiada czytane przez nas słowa. Transkrypcje na żywo, które pojawią się jeszcze w tym roku, zapewnią kolejny sposób na podążanie za tym, co jest mówione i kto to powiedział.

Microsoft Teams

Microsoft Teams

Po spotkaniu plik transkryptu będzie automatycznie zapisywany jako karta będąca częścią spotkania. Microsfot zaznacza, że gdy z jednego urządzenia będzie łączyć się więcej rozmówców, wówczas jako mówiący zostanie przypisany pokój konferencyjny, a nie pojedyncza osoba.

Interaktywne spotkania dla 1000 uczestników, podgląd dla 20 tysięcy

W obecnych czasach gromadzenie się dużych grup w spotkaniach online bywa koniecznością, na przykład w scenariuszach nauki zdalnej. Aby zapewnić im większy poziom interakcji — wliczając w to czat, wyłączanie wyciszenia, by mówić, i włączanie wideo dla współpracy w czasie rzeczywistym — Teams zacznie obsługiwać do 1000 uczestników. Jeśli to za mało, to kolejnych użytkowników można przyjąć w trybie samego podglądu, by jedynie oglądali prezentację lub dyskusję. W sumie może uczestniczyć ich aż 20 tysięcy jednocześnie!

Aktualizacje Microsoft Whiteboard

Narzędzia do wizualnej współpracy mogą wnieść do spotkań i nauczania więcej efektywności i inkluzywności. Whiteboard w Teams wkrótce zostanie wyposażony w szybsze ładowanie, sticky notes oraz możliwości tekstowe i przeciągania-i-upuszczania. Funkcje pozwolą członkom zespołów uczestniczyć w sesjach Whiteboard podczas spotkań Teams, nawet gdy nie mają ekranu dotykowego.

Microsoft Teams

Aplikacja Zadania

Tasks jako nowa aplikacja w Microsoft Teams zostanie wydana w tym miesiącu, zapewniając zunikifkowany wgląd w zadania z Microsoft To Do, Plannera i Outlooka. Inteligentne listy, takie jak "Przypisane do mnie", gromadzą zadania z różnych planów, zarówno w przeglądarce, jak i na PC i urządzeniu mobilnym. Będziemy mogli dodać Zadania jako kartę w kanale i używać znajomego doświadczenia karty Plannera z nowym widokiem listy.

Microsoft Teams

Sugerowane odpowiedzi

Odpowiadaj na wiadomości jednym stuknięciem w ekran! Sugerowane odpowiedzi na czacie w Teams opierają się na AI, by tworzyć krótkie odpowiedzi w kontekście poprzedniej wiadomości. Gdy ktoś zapyta "Masz czas na spotkanie dzisiaj?", jednym kliknięciem możemy odpowiedzieć "Pewnie, że tak!" bez dotykania klawiatury. Funkcjonalność stanie się dostępna w tym miesiącu.

Microsoft Teams

Cortana w Microsoft Teams

Użytkownicy mobilnej aplikacji Teams zyskają wkrótce dostęp do Cortany, która wykorzystuje AI i Microsoft Graph, zapewniając swoją asystę głosową. Nawet gdy mamy ręce pełne roboty, możemy głosowo poprosić Cortanę o wykonanie połączenia, dołączenie do spotkania, wysłanie wiadomości na czacie, udostępnienie pliku i nie tylko.

Doświadczenia te są obsługiwane przez usługi Cortany klasy biznesowej w Microsoft 365 i spełniają wymogi prywatności, bezpieczeństwa i zgodności. Cortana będzie dostępna w aplikacji mobilnej Teams na Androida i iOS w najbliższych tygodniach dla użytkowników Microsoft 365 Enterprise korzystających z języka angielskiego (USA).

Nowa kategoria urządzeń — wyświetlacze Microsoft Teams

Organizacje mogą wymagać bardziej efektywnych konfiguracji home office, przygotowując też pracowników do powrotu do biura. Aby je wspomóc, Microsoft prezentuje ekran Microsoft Teams, nową kategorię urządzeń typu All-in-One dedykowanych Teams. Posiadają one ekran dotykowy oraz bezdotykowe możliwości interakcji przy pomocy Cortany.

Microsoft Teams

Za pomocą języka naturalnego użytkownicy mogą wydawać polecenia głosowe Cortanie, by dołączyć do spotkania, napisać odpowiedź na czacie i nie tylko. Urządzenia te bezproblemowo integrują się z PC i zapewniają łatwy dostęp do czatu, spotkań, połączeń, kalendarza i plików Teams. Dzięki migawce kamery i przycisku wyciszania mikrofonu konwersacje pozostają prywatne. Pierwszym urządzeniem tej kategorii będzie Lenovo ThinkSmart View. Kolejne dostarczy Yealink. Urządzenia staną się dostępne w USA jeszcze w tym roku.

Bezdotykowe doświadczenie spotkań

Teams pozwala ludziom dołączać do spotkań i udostępniać zawartość na urządzenia konferencyjne z ich własnych urządzeń mobilnych lub PC. W tym roku możliwości te rozszerzą się na Surface Hub. Pojawią się też nowe kontrolki spotkań, takie jak możliwość opuszczenia spotkania, wyciszenia i wyłączenia wyciszenia pokoju, dostosowywania głośności i włączania oraz wyłączania kamer.

Microsoft Teams

Również w tym roku do urządzeń Microsoft Teams Room zostanie dodana asysta głosowa, która pozwoli uczestnikom na sali wydawać polecenia Cortanie. Wdrażana jest także funkcja bezprzewodowego transmitowania do dowolnego Teams Room, panelu do współpracy lub urządzenia Surface Hub.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia