Office 365 ma już 5 lat. Jak zmieniało się oblicze pakietu?

Office 365 ma już 5 lat. Jak zmieniało się oblicze pakietu?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/28/2016, 8:59 PM

Liczba odsłon: 1896

Office 365 obchodzi dziś 5 urodziny. Mowa o biznesowej wersji pakietu, bowiem Office 365 for Business to następca pakietu Microsoft Business Productivity Online Suite (MSBPOS), przeznaczonego oryginalnie dla klientów biznesowych. Początkowo pakiet zawierał funkcjonalności MSBPOS, Exchange Server, Sharepoint i Lync, łącząc je w jedną ofertę SaaS (oprogramowanie jako usługa) w chmurze. Można więc uznać Office 365 za rozsądną integrację wielu ważnych usług Microsoftu, ale także za odpowiedź na rosnącą popularność pakietu Google Apps for Work.

W rzeczywistości pakiet aplikacji biurowych od Google ukazał się prawie 5 lat wcześniej. Firma rozwinęła go następnie w 2008 r., oferując własną, konkurencyjną odpowiedź na SharePoint. W 2010 r. powstał pakiet Google Apps, zawierający Gmail, Google Calendar, Google Docs i Google Talk. Choć można zauważyć, że Microsoft nieco spóźnił się, dołączając do opartej na chmurze produktywnej gry, jego oferta SaaS szybko przerodziła się w poważny biznes. Microsoft rozwinął swoją strategię i otworzył Office 365 na klientów prywatnych (domowych) i edukacyjnych, zaś wersję dla firm wzbogacił o kilka modeli, odpowiadających potrzebom mniejszych lub większych organizacji. Do pakietu włączano też kolejne technologie i aplikacje, wliczając w to Yammer, Power BI, Delve, Planner, Flow czy wreszcie Advanced Security Management.

Office

Microsoft zmienił też wizję Office 365 jako platformy. Firma zaczęła oferować deweloperom bogaty zestaw API, dzięki którym można tworzyć rozszerzenia. W ten sposób powstało sporo produktywnych dodatków, wliczając w to także wsparcie dla Dropbox, Box, Salesforce, Uber czy Starbucks. Nazwy serwisów w chmurze nie znalazły się tu przypadkowo. Microsoft wprawdzie nadal rozwija i promuje OneDrive, ale ułatwia też integrację z zewnętrznymi chmurami, których dostawcy ułatwiają z kolei dostęp do edytorów Office.

Office 365 stał się ciekawą alternatywą dla samodzielnych pakietów, a model subskrypcji przypadł do gustu klientom biznesowym i korporacyjnym. Gdy mamy do czynienia z dużą liczbą stanowisk, liczy się możliwość szybkiego i masowego instalowania oprogramowania, a także przenoszenie licencji z urządzenia na urządzenie.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia