O Windows Phone (7.)8 słów kilka

O Windows Phone (7.)8 słów kilka

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 6/22/2012, 12:00 AM

Liczba odsłon: 7237

Nowy ekran startowy, bardziej upodobniony do Windows 8, technologia wprowadzona w Microsoft Surface w 2007 roku, ekrany i filmy HD 720p, zintegrowane rozmowy VoIP, wielordzeniowe procesory, najszybszy Internet Explorer 10, cyfrowy portfel i płatności za pomocą telefonu... To i więcej zagości w Windows Phone 8. Kiedy, na jakie urządzenia i co więcej szykuje dla nas Microsoft, przeczytacie w tym artykule. Osoby, które zainteresowane są tylko tym, czy WP8 będzie dostępny dla obecnych modeli urządzeń z WP7 (i 7.5), odsyłam na sam koniec artykułu :)

Nowy ekran Start

Główną nowością, jaka zawita do systemu, będzie nowy ekran startowy. Pozbawiony prawej belki, lepsze upakowanie kafelek, nowa paleta barw, trzy rozmiary kafelków i jeszcze lepsza kontrola nad aplikacjami, dzięki dynamicznym kafelkom. Na poniższym filmie i screenach dostrzec można, że pasek stanu praktycznie nie różni się od tego, z WP7. Już w przypadku kafelek widać dużą rewolucję: dzięki usunięciu prawego marginesu, na ekranie teraz mieszczą się w jednym rzędzie cztery małe lub dwa duże kafle. A na dodatek, poszczególne z nich można grupować za pomocą kolorów.

Sprzętowa rewolucja

Natywne wsparcie ekranów o rozdzielczości nawet HD to kolejna główna nowość. Windows Phone 8 będzie prawidłowo pracował z ekranami o rozdzielczości 800 na 480, 1280 na 768 oraz 1280 na 720 pikseli. A zatem będziemy mogli się cieszyć filmami w jakości 720p HD na naszych smartfonach!

A gdzie będziemy mogli pomieścić te filmy? Aplikacje, gry, zdjęcia i muzykę? Nie tylko we wbudowanej pamięci. WP8 obsługiwać będzie karty microSD(HC). Jedna z głównych wad telefonów z WP7, a mianowicie brak slotu na kartę pamięci, zostanie zażegnana wraz z Ósemką.

Wraz z WP8 doczekamy się jeszcze bardziej wydajnych urządzeń. A to za sprawą wsparcia dla wielordzeniowych procesorów Qualcomm. Początkowo firmy HTC, Huawei, Samsung i Nokia wykorzystywać będą dwurdzeniowe układy Snapdragon w urządzeniach, które trafią na rynek z Windows Phone 8.

Na koniec nowości sprzętowej przytoczę jeszcze jedną rzecz. Microsoft Surface... ale nie ostatnio zaprezentowany tablet, a stolik do kawy, o którym kilka lat temu (!) pisałem. Microsoft Surface wyposażony był w ciekawie rozwiązany moduł łączności bezprzewodowej z innymi urządzeniami. Pisałem wówczas, że Surface został wyposażony w adapter Bluetooth oraz moduł łączności bezprzewodowej Wi-Fi. Dzięki nim możemy podłączyć komputer do Internetu oraz przenosić dane pomiędzy urządzeniami zewnętrznymi. Oczywistym jest, że dzisiaj też możemy to zrobić, ale sytuacja wygląda nieco inaczej. Potrzebujemy zazwyczaj zewnętrzny adapter, sterowniki pasujące do wersji systemu operacyjnego i adaptera, aplikację do przesyłania danych i wystarczająco dużo nerwów, aby to wszystko odpowiednio skonfigurować. Microsoft Surface będzie nareszcie pożegnaniem takiego rodzaju kłopotów. Wystarczy, że na ekranie położymy telefon komórkowy z Bluetooth, a wokół niego pojawi się ramka oraz zawarte w nim dane. W każdej chwili możemy położyć telefon w innym miejscu, a ramka z opcjami również się przemieści. Nie natkniemy się przy tym na żadne komunikaty o znalezionym sprzęcie, wymaganych sterownikach itp. Wystarczy, że położymy i od razu korzystamy. Podobne rozwiązanie trafi do Windows Phone 8, ale nie w oparciu o Bluetooth, a NFC (ang. Near Field Communication), komunikację bliskiego zasięgu, protokół pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów. Ta nowa technologia umożliwi telefonom na wymianę danych pomiędzy innymi telefonami, a nawet komputerami z Windows 8. Wystarczy przysunąć urządzenie do innego zgodnego z NFC, a dane od razu staną się dostępne. Niezwykłe! Ponadto NFC zintegrowany zostanie z cyfrowym portfelem. Dzięki temu będziemy mogli za pomocą telefonu płacić w miejscach obsługujących tą technologię.

Aplikacje

Z głównych zmian w kwestii aplikacji wyróżnić należy pełną integrację komunikatora Skype z WP8. Z poziomu listy kontaktów będziemy mogli od razu nawiązać połączenie audio lub wideo za pośrednictwem Skype. To samo dotyczy wiadomości. Tak jak teraz w WP7 możemy czatować poprzez Windows Live lub Facebook, tak też działać będzie korespondencja tekstowa w Skype.

Drugą nowością, przewidywalną, jest Internet Explorer 10. Specjalnie przeportowany z Windows 8, ma zapewniać bezpieczne i wygodne surfowanie po Sieci, ma także być szybki (najszybszy!), posiadać filtr SmartScreen, oraz w pełni wspierać HTML5 oraz JavaScript. Napisałem, że najszybszy. Tak! Microsoft zaprezentował na konferencji Windows Phone Summit, że IE10 w Windows Phone 8 jest wyraźnie szybszy w zestawieniu z urządzeniami Samsung Galaxy SIII, HTC One S, a nawet iPhone 4S z systemem iOS6 beta na pokładzie.

Windows Phone 8 i moduł wykonywania zmian także doczeka się dużych zmian! WP8 wyposażony będzie w Nokia Camera Extension, zestaw funkcji Smart Group Shot, Action Shot, Panorama oraz Timer. Pierwsza z nich wykonuje pięć ujęć w krótkich odstępach czasu. Na wszystkich fotkach rozpoznawana jest twarz i oznaczana w okrąg. Następnie jako użytkownik możemy wybrać dla każdej osoby uwiecznionej na zdjęciu jedną z pięciu twarzy. Tym samym uzyskamy najlepiej skomponowaną fotografię. Druga funkcja to zwyczajny tryb zdjęć seryjnych (do ośmiu w jednej sekwencji). Panorama z kolei pozwala na tworzenie (sklejanie) panoramicznej fotografii złożonej z kilku ująć, a Timer to klasyczny samowyzwalacz.

O portfelu wspominałem już wyżej. Warto wyróżnić jeszcze dwie funkcje: łatwy dostęp do różnego rodzaju kart debetowych, kredytowych, kuponów czy nawet kart pokładowych. A w połączeniu z zabezpieczoną kartą SIM będziemy mogli dokonywać nawet płatności za zakupy za pomocą jednego dotknięcia telefonu!

Dzięki kooperacji Microsoftu z Nokią, w Windows Phone 8 zaimplementowane zostanie oprogramowania nawigacyjne Nokia Maps. Co najciekawsze, mapy dostarczane będą przez wiodące przedsiębiorstwo na rynku map, firmę Navteq, a całe oprogramowanie działać będzie także w trybie offline (bez pobierania fragmentów map z Internetu).

WP8 dla profesjonalistów

Windows Phone 8 ma być także przyjazny dla użytkowników biznesowych. W tej kwestii należy wyróżnić przede wszystkich szyfrowanie urządzenia, łącznie z dokumentami, hasłami, a nawet całego systemu operacyjnego i wszystkich danych. WP8 wniesie także protokół bezpiecznego rozruchu UEFI, zastosowany także w Windows 8, który zapewni lepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem.

W systemie zagości także zdalne zarządzanie. Przedsiębiorcy w sposób scentralizowany będą mogły zarządzać aplikacjami i telefonami z poziomu jednej aplikacji.

Ciekawym rozwiązaniem są natomiast firmowe huby. Przedsiębiorstwa chcąc ułatwić dostęp do narzędzi i danych, które są przetwarzane przez firmę, będą mogły w łatwy sposób przygotować własne centrum w postaci huba, który grupować będzie niestandardowe aplikacje dla pracowników firmy.

A co dla deweloperów?

Windows Phone Marketplace przekroczył już liczbę 100 000 aplikacji! Z czego przeszło 4500 pochodzi od polskich deweloperów. Microsoft jest bardzo wdzięczny za tak szybki developing app'ów i tym samym przygotowuje nowe możliwości. Windows Phone 8 zapewniać będzie pełną obsługę języków C oraz C++, co ułatwi tworzenie aplikacji wieloplatformowych. Jest to także jednoznaczne z tym, że WP8 wspierać będzie popularne oprogramowanie pośrednie do gier: Havok Vision Engine, Autodesk Scaleform, Audiokinetic Wwise, Firelight FMOD oraz natywne tworzenie gier opartych na DirectX.

Ponadto twórcy aplikacji dla WP8 będą mogli integrować w nich płatności, pozwalające opłacać wirtualne i cyfrowe towary z poziomu aplikacji. Także pojawi się wsparcie dla rozmów VoIP oraz ulepszony zostanie developing pracy wielozadaniowej.

Więcej szczegółów na temat developingu dla Windows Phone 8 Microsoft zdradzi jeszcze latem, udostępniając także zestaw narzędzi SDK dla Visual Studio 2012.

Lokalizacje, aktualizacje...

Windows Phone 8 doczeka się nowych lokalizacji językowych, dostępności Marketplace w kolejnych krajach oraz nowego mechanizmu aktualizacji systemu. Ale po kolei. WP8 wydany zostanie w aż 50 językach, dwukrotnie więcej, niż aktualnie (w tym także wyczekiwany arabski, perski i turecki). Z kolei Windows Phone Marketplace dostępny będzie w ponad 180 państwa (niemal trzykrotnie więcej niż aktualnie).

Rewolucja czeka natomiast mechanizm aktualizacji. Aktualnie aby zaktualizować system, należy telefon podłączyć do komputera i skorzystać z aplikacji Zune. W Windows Phone 8 wszystkie aktualizacje dostarczane będą bezprzewodowo i sam proces ich instalacji będziemy mogli przeprowadzić z poziomu telefonu. Microsoft obiecuje także, że aktualizacje będą dostarczane przynajmniej przez 18 miesięcy od daty premiery.

Kiedy i na czym?

Oficjalnej premiery Windows Phone 8 wyczekiwać możemy już w trzecim kwartale tego roku, a najpóźniej w czwartym tuż przed gwiazdką. Microsoft poinformował już, że producentami, którzy będą dostarczać telefony z WP8 będą firmy Samsung, HTC, Huawei oraz Nokia. Najciekawsze w tym jest to, że zabrakło firmy LG.

Pierwszą firmą, która zapowiedziała konkretne modele sprzętu jest HTC. CEO tej firmy, będący pod wrażeniem Windows Phone 8, liczy na jeszcze lepszą współpracę z gigantem z Redmond. HTC planuje jeszcze w tym roku wypuścić na rynek trzy (cztery?) modele z WP8: HTC Zenith, HTC Accord oraz HTC Rio (czwartym być może będzie HTC Titan III). Zenith wyposażony będzie w ekran Super LCD 2 o przekątnej 4.7 cala, czterordzeniowy układ Snapdragon, apart o matrycy 8MP oraz moduł HSPA+ obsługujący transfer do 42 Mbps. Accord z kolei wyposażony będzie w ekran o przekątnej 4.3 cala, 1GB pamięci RAM, dwurdzeniowy Snapdragon, obsługę NFC oraz aparat 8MP. Najtańszy Rio wyposażony zostanie z kolei w ekran 4 calowy, 512MB pamięci operacyjnej, procesor Qualcomm MSM8227 oraz aparat 5MP.

Najciekawiej jednak prezentuje się Titan III. Smartfon ten ma być najbogatszą i najdroższą wersją, wyposażoną w ekran o przekątnej 4.7 cala i rozdzielczości HD, aparat z matrycą aż 16MP i procesor Snapdragon S4 Plus.

Windows Phone 7.8

Na koniec to, co chyba najbardziej interesuje aktualnych posiadaczy słuchawek pierwszej oraz drugiej generacji (z WP7 oraz WP7.5). Wieści są co najwyżej neutralne. Niestety wraz z premierą Windows Phone 8 rozpocznie się proces fragmentacji tej platformy, bowiem WP8 nie będzie dostępny dla żadnego aktualnie dostępnego na rynku telefonu z WP7.

W zamian Microsoft pod koniec tego roku wyda (ostatnią?) dużą aktualizację oznaczoną numerem 7.8. Ósemka w wersji nie jest przypadkowa, bowiem nawiązuje do WP8. Aktualizacja ta oficjalnie wniesie tylko nowy ekran startowy, omówiony przeze mnie na początku tego roku. Więcej szczegółów nie jest niestety znanych. Ale spodziewać się można, że Windows Phone 7.8 wnosić będzie także zintegrowany komunikator Skype, nowe funkcje aparatu fotograficznego, uproszczony cyfrowy portfel, Internet Explorer 10 oraz możliwe, że także Nokia Maps. Zapomnieć trzeba o NFC, rozdzielczościach HD, wielordzeniowych procesorach, ale to jest zrozumiałe. Po co to, skoro urządzenia pierwszej i drugiej generacji nie spełniają tych sprzętowych wymagań.

Oficjalnie na temat WP7.8 wypowiedziała się jedynie Nokia. Obiecała, że wszystkie modele Nokia Lumia otrzymają aktualizację do wersji 7.8. Co najciekawsze, wczesna wersja tego systemu została już nawet uwieczniona na fotografii na topowym modelu Nokii Lumia 900.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia